Jump to content



Τοποθετηση ρουτερ πισω απο speedport entry 2i


Seek & Find

Recommended Posts

Γειαααααααααα!

Θελω να βαλω ενα Mi Router 4A και να αφησω το speedport μονο να "φερνει ιντερνετ και τηλεφωνο" και τιποτα αλλο. Ολα τα αλλα routing,wifi, dhcp, dns κ.τ.λ. να

τα κανει το Mi. Εχει τετοια ρυθμιση ή πρεπει να τα κλεισω ολα χειροκινητα;

Σκοπευω να βαλω και openwrt στο Mi για να παιξω λιγο..

@trendy ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε πες μου σε παρακαλω τι εννοεις με το "κλεισε pppoe"  θυμιζω οτι το passthrough ειναι ηδη ΟΝ.

Μαλλον μπερδευτηκα καντο λιανα για καλημερακηδες ?

Αν θες καποια screenshot πες μου

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Έχεις 2 πράγματα για να δουλέψει. Το πρώτο είναι το dsl κύκλωμα που είναι το vpi/vci. Αυτό δεν το πειράζεις.

Το δεύτερο πράγμα είναι το pppoe/pppoa που σηκώνει το interface για να πάρει IP και να έχεις ίντερνετ. Αυτό δε θα το ρυθμίσεις στο speedport γιατί θα το ρυθμίσεις στο άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτο εδω

Εχει περισσοτερες λεπτομεριες για οποιον το χρειαστει.

Αν καταλαβα καλα trendy εσυ προτεινεις τον δευτερο τροπο;

Στον πρωτο (bridge) ουσιαστικα το καταργουμε το SP σωστα; Ποια τα οφελη του ενος απο τον αλλο τροπο.

Με δυο λογια αν ειναι ευκολο..

Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τον δεύτερο τρόπο έτσι όπως τα περιγράφει ο οδηγός. Όμως αν δεν έχεις 2 user-pass (που μάλλον δεν έχεις) δοκίμασε να μη βάλεις τα user-pass, ώστε να μη σηκώσει ppp το speedport.

Αλλά διαβάζοντας τον οδηγό μάλλον δε θα έχεις θέμα και με το bridge που αναφέρει στο πρώτο παράδειγμα, γιατί βλέπω ότι κρατάει τα προφίλ για το otetv και μάλλον το ίδιο θα κάνει και για την τηλεφωνία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποτε παω bridge mode. Αλλα τι ακριβως κερδιζω μ'αυτο;

Επισης αν κατι παει στραβα κανωντας ρισετ θα επανελθουν ολα στην εργοστασιακη ρυθμιση και ουτε γατα ουτε ζημια ετσι; (better safe than sorry)

Ακομα, στη φαση που ειμαι τωρα ειναι απαραιτητο το πρωτο βημα που λεει για ρισετ της συσκευης η μπορω να προχωρησω κανονικα;

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε πάρε ένα backup της συσκευής σε πλήρως λειτουργική κατάσταση. Αν στραβώσει κάτι κάνεις reset to factory defaults και καπάκια restore backup.

πριν 3 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Οποτε παω bridge mode. Αλλα τι ακριβως κερδιζω μ'αυτο;

Λιγότερες λειτουργίες στο speedport.

πριν 3 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Ακομα, στη φαση που ειμαι τωρα ειναι απαραιτητο το πρωτο βημα που λεει για ρισετ της συσκευης η μπορω να προχωρησω κανονικα;

Για να ξεκινάς από μία κοινή αρχή με τον συντάκτη του οδηγού. Αλλά αν μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα και να τα προσαρμόσεις στις ρυθμίσεις σου, δε θα έχει διαφορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε bridge δε θα εχεις τηλεφωνια.

Ασε το speedport οπως ειναι και απλα κανε ppoe κληση με τα credentials σου απο το xiaomi.

Και τα 2 θα δουλευουν με τα ιδια credentials.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολύ σπάστης το Speedport. Και φαντάζομαι και το σωστό όρντερ ρύθμισης των 2 συσκευών.

Είχα και εγώ το Speedport plus σε Bridge, αλλά:

α) χάνεις το τηλέφωνο

β) οι συσκευές που βάζεις πάνω δεν παίρνουν εύκολα IP (έχω το Speedport στο σαλόνι και το TP-Link στο δωμάτιο) . Έπρεπε να δίνω static leases σε όποια συσκευή έμπαινε πάνω εκεί.

 

Χθες έκανα ρισετ και μου πηρε καμιά ώρα για να ρυθμίσω και τα δυο ρουτερς να παίζουν

EDIT:

LOL

 

image.png.efd6c859dc6eac23b2252aab6ebec4fa.png

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.