Jump to content



HELP, ποδαρακι off


fotme

Recommended Posts

Πηγα να βαλω τον επεξεργαστη πανω σε ενα κ@λ@ socket και μου στραβωσε το ποδαρακι. Το ισιωνω το ξαναβαζω ξανα.....μην τα πολυλογω ενα ποδαρακι ειναι off.

Τι να κανω? να το γυρισω πισω ρμα ή μπορω να το κολλησω?

PLZ HELP

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Πηγα να βαλω τον επεξεργαστη πανω σε ενα κ@λ@ socket και μου στραβωσε το ποδαρακι. Το ισιωνω το ξαναβαζω ξανα.....μην τα πολυλογω ενα ποδαρακι ειναι off.

Τι να κανω? να το γυρισω πισω ρμα ή μπορω να το κολλησω?

PLZ HELP

Εγώ δεν θα σου έλεγα να το κολλήσεις.

Εάν μπορείς κάνε το RMA αλλά δεν ξέρω εάν το δεχτούν γιατί θα σου λένε δεν είσαι εξουσιοδοτημένος για τοποθέτηση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Fixed :D

σωστος..........

εαν θελεις την δικη μου γνωμη , για να εχει επιτυχια το κολλημα πρεπει να γινει με ζεστη κολληση ( πραγμα δυσκολο για ποδαρακι cpu ) . Για αυτο σιγουρα ο χιπρο θα σου δωσει μια λυση (ισως να υπαρχει καποια ειδικη αγωγιμη κολλα ) ......

Link to comment
Share on other sites

Κοψε ενα συρματακι απο παλιο τροφοδοτικο η απο οτι εχεις τελος παντων,βαλτο στην τρυπα του socket και σταβωσετο απο μια μερια που να μην ενοχλει τα αλλα ποδαρακια προσεχε μονο να μετρησεις ακριβως την ΑΝΤΣΤΟΙΧΗ τρυπιτσα.

Εχω εναν 3200+ με 2 τετοια εδω και 2 μηνες περιπου και δεν ειδα ακομα κανενα προβλημα.

Παντως αν βρεις καμια λυση για κολημα ποσταρισετο γιατι με ενδιαφερει και εμενα.

καλη επυτιχια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Εχω και το ποδαρακι, αλλα ειναι στραβο. Οποιοδηποτε μεταλικο pinακι θα εκανε η χρειαζεται κατι συγκεκριμενο? Αληθεια τι υλικο ειναι?

Δεν ειναι φτιαγμενο απο καποιο ιδιετερο υλικο , απλα ειναι επιχρυσομενο για μεγαλητερη και καλυτερη αγωγιμοτιτα .....

Αφου εχεις το ποδαρακι εαν μπρορει να το ισιωσεις ( με μια πενσα η μιτοτσιμπιδο )....

Link to comment
Share on other sites

μπορεις και με μια βελονα να την κόψεις στο σωστό μήκος και να κανεις δουλειά. Την βάζεις στο socket και βαζεις την cpu ώστε να πιέζει αρκετά το κομμάτι της βελόνας για να μην παίζει. Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά άλλοι που είχα ρωτήσει παλιότερα το είχανε κάνει και δούλευε. Και ο Hipro πάντος είναι εγγύηση σε τέτοια πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

εχει μεινει εστω κι ενα μικρο κομματι πανω στον επεξ ή εφυγε ολο??

αν εχει μεινει δοκιμασε και με ενα μικρο κομματι απο βελονα συριγγας -αρκει να ταιριαζει στο σοκετ

>>>>EDIT<<<< καλα.....στραβωμαρα ρε cmaris , νομιζω το ιδιο λες......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio [Σήμερα, στις 02:10]

εχει μεινει εστω κι ενα μικρο κομματι πανω στον επεξ ή εφυγε ολο??

αν εχει μεινει δοκιμασε και με ενα μικρο κομματι απο βελονα συριγγας -αρκει να ταιριαζει στο σοκετ

πολύ καλή ιδέα :T:

και υπαρχουν και βελόνες με διάφορες διαμέτρους οπότε μπορει να βρείς βελόνα που να μπαίνει σφηνωτη στο κομμάτι .....αν εχει απομείνει;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

πολύ καλή ιδέα :T:

και υπαρχουν και βελόνες με διάφορες διαμέτρους οπότε μπορει να βρείς βελόνα που να μπαίνει σφηνωτη στο κομάτι .....αν εχει απομείνει;)

σφηνοτι στο κοματι αλλα στο σοκετ πως θα χοραει???

Link to comment
Share on other sites

Ελειπα τωρα ηρθα, ευχαριστω για το ενδιαφερον...

Ουσιαστικα λοιπον, αν ενωσω τα δυο σημεια αυτα ολα δουλεουν, ετσι?

Το θεμα που σκεφτομαι ειναι το σκαλοπατι.., οταν κατεβαζω το βραχιονα το σοκετ μετακινηte. Εκει δεν υπαρχει καποιο σκαλοπατακι οπου γινεται η επαφη?, μηπως σκαλωσει η τρυπωσει καπου και χαθει (χαχα) και γινει καποιο ψεμα..

Δυστηχως η λυση με βελονα συριγγας δεν γινεται γιατι δεν εχει απομεινει τιποτα υπαρχουν τοσο λεπτες βελονες?, με τετοια διαμετρο δεν πας πουθενα.

Τωρα δοκιμασα καρφιτσουλα αλλα και αυτη δεν χωραει, θα δω αν υπαρχουν και αλλα μεγεθη αν και δεν νομιζω.. Το συρματακι μου φαινεται ως μονοδρομος,

@Σακης, μιας και το εχεις κανει το θεωρεις σιγουρο mod η το βλεπεις dodgy? Θελω κατι σιγουρο που να κραταει γιατι βαζω βγαζω ευκολα. Το καλωδιακι του τροφοδοτικου το κοβω δυσκολο να χωραει, ισως αυτα που εχει το κουτι να κανουν. Η ολη φαση ενεχει καποιο κινδυνο (βραχυκυκλωμα πινς)?

Τωρα, αλα αυτα τα συρματακια π@π@ρακια κλπ, μπορουν να μεταφερουν επαρκως αυτο που πρεπει, το ρευμα?.................ΑΑΑΑΑΑχχχχ μαμω τη κολαση, γιατι να βασανιζομαι για το τζαμπα ρε φουστη μου/?

The hipro way is the best way

Thnx για το response,

keep updated :) :)

Τhnx

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το άλλο κουλό; Όταν είχα πάρει τον επεξεργαστή (της κούτας τώρα, χωρίς να τον έχω αγγίξει) είχε καμιά ντουζίνα στραβωμένα pins. Ε, εντάξει, δεν έδωσα σημασία, τα ξεστράβωσα με ένα κατσαβιδάκι και τώρα όλα ΟΚ. :p

Πάντως είσαι τυχερός που σου έσπασε πόδι σε P4 με s478. Φαντάσου να σου έσπαγε σε A64 με s939! ¨Αντε να το κολλήσεις μετά αυτό. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 11:50]

Πάντως είσαι τυχερός που σου έσπασε πόδι σε P4 με s478. Φαντάσου να σου έσπαγε σε A64 με s939! ¨Αντε να το κολλήσεις μετά αυτό. :p

Όλα έχουν γίνει και όλα γίνονται........ ;):)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.