Jump to content



Επισκευή μητρικής Dell Latitude E6230 (συνφορουμίτης ηλεκτρονικός wanted)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

η ιστορία έχει ως εξής :

Μου χάρισε φίλος το συγκεκριμένο laptop το οποίο δεν λειτουργούσε καθόλου.

Για την ακρίβεια άναβαν τα led με pattern που σημαίνει cpu problem. Η cpu (i7 3xxxm - dual core) στο συγκεκριμένο είναι κολλημένη στη μητρική.

Είπα να το φτιάξω αλλάζοντας μητρική, την οποία παρήγγειλα από ebay, με i5 3320m και παίρνοντας του και μπαταρία καθώς μου ήρθε χωρίς.

Άλλαξα την μητρική το ΣΚ και δούλευε μια χαρά (χωρίς μπαταρία).

Χθες πήρα και την μπαταρία, την βάζω πάνω και χωρίς να το ανοίξω το άφησα να φορτίσει κάνα 4ωρο επιπλέον αφότου έσβησε το λαμπάκι φόρτισης.

Το ανοίγω μόνο με μπαταρία και έβαλα video playback μέχρι να πέσει στο 20% όπου το έκλεισα και το ξαναέβαλα να φορτίσει αφήνοντας το όλο το βράδυ.

Σήμερα το πρωί πήγα να κάνω bios update το οποίο απαιτεί φορτιστή + μπαταρία και μου βγάζει μήνυμα σφάλματος για το ότι δεν έχω τον φορτιστή κουμπωμένο.

Κοιτάζω το εικονίδιο της μπαταρίας και όντως έδειχνε να δουλεύει μόνο με αυτή.

Βγάζοντας και βάζοντας τον φορτιστή τον αναγνωρίζει 2-3 δευτερόλεπτα και μετά δείχνει ότι παίζει μόνο με μπαταρία.

Βγάζοντας την μπαταρία, τη στιγμή που κουμπώνω τον φορτιστή ανάβουν στιγμιαία τα led και μετα σβήνουν και δεν παίρνει μπροστά.

Δοκίμασα και άλλους 2 φορτιστές, έναν universal 90W και έναν HP 65W με ίδια αποτελέσματα, στον δε HP πήρε για ~5sec ίσα για να βγάλει το μήνυμα ότι δεν είναι γνήσιος dell και έκλεισε.

Έκανα και reset to default στο bios με κανένα αποτέλεσμα.

Καταλήγοντας, έχω δυο motherboard του συγκεκριμένου laptop οι οποίες θέλουν έλεγχο και, αν παίρνουν, επισκευή.

 

Εάν κάποιος συνφορουμίτης ασχολείται με αυτού του είδους τις επισκευές και θέλει να αναλάβει την δουλειά ας έρθει σε επαφή για τα περαιτέρω.

 

Ευχαριστώ

 

Γιάννης

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να βρεις το service manual μπας και βγάλεις άκρη μόνος σου; 
π.χ.
https://www.parts-people.com/blog/category/dell-latitude-repair-manuals/latitude-e6230/


στην μηχανή αναζήτησης: dell latitude e6230 service manual pdf ή κάτι παρόμοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kpetros said:

Λες δοκιμασες 2 φορτιστες , εφοσον ποιανουν τα χερια σου και αλλαξες μητρικη , τσεκαρε το βυσμα τροφοδοσιας μπας και εχει χαλαρωσει

Ευτυχώς δεν είναι κολλημένο στη μητρική, θα το ανοίξω ούτως ή άλλως να (ξανά)βγάλω την πλακέτα οπότε θα του τραβήξω μια μέτρηση να δω τι δίνει.

 

2 hours ago, salde said:

έχεις δοκιμάσει να βρεις το service manual μπας και βγάλεις άκρη μόνος σου; 
π.χ.
https://www.parts-people.com/blog/category/dell-latitude-repair-manuals/latitude-e6230/


στην μηχανή αναζήτησης: dell latitude e6230 service manual pdf ή κάτι παρόμοιο

Το είχα κατεβάσει για την αρχική αποσυναρμολόγηση, ευχαριστώ πάντως.

Αν δεν είναι το DC jack που πρότεινε ο @kpetros δεν έχω τις γνώσεις και την ικανότητα να αλλάξω τσιπάκια (πχ του κυκλώματος τροφοδοσίας) στη μητρική.

 

1 hour ago, Seek & Find said:

+1 στον Πετρο μηπως εχει χαλασει το "id" pin

Έχουμε καμιά ιδέα τι τάση πρέπει να μετρήσω σε αυτό για να δω αν λειτουργεί;

NCRJDa.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@paxman

Στο μαυρο-κοκκινο πρεπει να διαβασεις την ταση που βγαζει το τροφοδοτικο , φανταζομαι 19V

Επισης βεβαιωσου και οτι το αρσενικο φις απο την μερια του τροφοδοτικου βγαζει αυτην την ταση .... μπορει με το τραβηγμα να εχει ξεκολλησει απο εκεινου την μερια

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kpetros said:

@paxman

Στο μαυρο-κοκκινο πρεπει να διαβασεις την ταση που βγαζει το τροφοδοτικο , φανταζομαι 19V

Επισης βεβαιωσου και οτι το αρσενικο φις απο την μερια του τροφοδοτικου βγαζει αυτην την ταση .... μπορει με το τραβηγμα να εχει ξεκολλησει απο εκεινου την μερια

 

Δεν πρέπει να είναι τροφοδοτικό γιατί δοκίμασα τρία, εκ των οποίων τα δύο ξέρω ότι δουλεύουν.

 

2 hours ago, Seek & Find said:

Μαλλον δεν καταλαβα καλα νομιζα οτι εννοουσες την ταση στο πιν. αν εννοεις γενικα στο λαπτοπ τοτε καλα τα λεει ο πετρος 

Καλά κατάλαβες,το pin εννοούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος paxman έγραψε:

Δεν πρέπει να είναι τροφοδοτικό γιατί δοκίμασα τρία, εκ των οποίων τα δύο ξέρω ότι δουλεύουν.

 

Καλά κατάλαβες,το pin εννοούσα.

 

Μην το αποκλειεις ομως , εγω τις προαλλες ελυσα ολοκληρο λαπτοπ για να φτασω το εσωτερικο βυσμα και..... εφταιγε το αρσενικο του φορτιστη .

Πραμα που δεν σου περναει απο το μυαλο μιας και φαινεται οτι δεν ειναι αυτο το κομματι που ταλαιπωρειται , ειδικα τοσο πλαστικοποιημενο που ειναι .

Παρολαυτα οι κολλησεις στο μεσα του λογο την πολυ μικρης διατομης του καλωδιου ειναι αθλιες . Τουλαχιστον μπορεις να το σκισεις και να ξανακανεις κολληση .

 

 

IMG_20201019_020852[1].jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[seafalco]Οπως τα λεει ο πετρος ειναι. Δεν εχουμε αλλη επιλογη απο το να το παρουμε απο την αρχη και να ακολουθησουμε την πορεια του ρευματος,

Οποτε πρεπει να δουμε αν παει ρευμα στη μητρικη και ποσο παει. Για βραχυκυκλωμα μοιαζει αν το χω καταλαβει καλα το σκηνικο.

Η καποια μοσφετ στην αρχη της τροφοδοσιας ή επειδη ειπες για την μπαταρια οτι συνεβη  αφου την κουμπωσες για φορτιση

ισως το κυκλωμα φορτησης (ο ελεγκτης ισως), θα εβγαζα τη μητρικη και θα ξεκινουσα μετρησεις[/seafalco]

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ, και αφού είχε μείνει κλειστό με τη μπαταρία πάνω αλλά τον φορτιστή εκτός, λέω δεν δοκιμάζω άλλη μια.

Και ώ του θαύματος ανάβει το λαμπάκι της φόρτισης.

Πατάω το on, ανοίγει και μπαίνει Windows.

Έτρεξα το bios update και το άφησα να φορτίσει όπου όταν έφτασε στο 100% έκοψε κανονικά.

Σήμερα πάλι που το δοκίμασα όλα παίζουν ΟΚ.

Κάποια στιγμή θα το αφήσω με τον φορτιστή overnight να δω αν θα το ξανακάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.