Jump to content



Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι καινούριο εδώ και θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ.

Θα αγοράσω την μητρική ASUS ROG MAXIMUS XII FORMULA, επεξεργαστή i7-10700K. Για βίντεο επεξεργασία και 3d animation

Από RAM θα βάλω G.SKILL στα 32GB.

Αλλά έχω κάποιες απορίες.

Πρώτον, στην μητρική αναφέρει ότι είναι Dual Channel και στην ιστοσελίδα της Intel αναφέρει για το CPU τα εξής:

Memory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)128 GB
Memory Types DDR4-2933
Max # of Memory Channels 2
Max Memory Bandwidth 45.8 GB/s
ECC Memory Supported

Αν αγοράσω RAM με 4 sticks,  θα λειτουργήσει;

Δεύτερον, αν η συγχνότητα της RAM είναι στα 2400MHz θα είμαι εντάξη; Ή πρέπει να βάλω παραπάνω;

Οι μνήμες που έχω βρει είναι αυτές

https://www.gskill.com/product/165/166/1536558166/F4-2400C15Q-32GTZRTrident-Z-RGBDDR4-2400MHz-CL15-15-15-35-1.20V32GB-(4x8GB)

https://www.gskill.com/product/165/326/1569304123/F4-3600C14Q-32GTZNBTrident-Z-NeoDDR4-3600MHz-CL14-15-15-35-1.45V32GB-(4x8GB)

https://www.gskill.com/product/165/326/1569304123/F4-3600C14Q-32GTZNBTrident-Z-NeoDDR4-3600MHz-CL14-15-15-35-1.45V32GB-(4x8GB)

https://www.gskill.com/product/165/326/1605160198/F4-3800C16Q-32GTZNTrident-Z-NeoDDR4-3800MHz-CL16-19-19-39-1.40V32GB-(4x8GB)

Ρωτάω γιατί ψάχνωντας στο ίντερνετ άλλοι λένε θα λειτουργήσει κανονικά με 4 και άλλοι λένε να βάλω μόνο 2 sticks. Τώρα για την συγχνότητα δεν βρήκα άκρει.

Τέλος θέλω και εγώ να γνωρίζω. Γιατί μου αρέσει πολύ η τεχνολογία.

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Gunix said:

Αν αγοράσω RAM με 4 sticks,  θα λειτουργήσει;

NAI

 

17 hours ago, Gunix said:

εύτερον, αν η συγχνότητα της RAM είναι στα 2400MHz θα είμαι εντάξη; Ή πρέπει να βάλω παραπάνω;

Είναι ΟΚ.

 

17 hours ago, Gunix said:

Ρωτάω γιατί ψάχνωντας στο ίντερνετ άλλοι λένε θα λειτουργήσει κανονικά με 4 και άλλοι λένε να βάλω μόνο 2 sticks.

Αυτοί που λένε για 2 sticks έχουν στο μυαλό τους ότι είναι πιο εύκολο το overclock με 2 στικς. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, με τα 4 στικς είσαι ΟΚ. Μάλιστα σε πρόσφατα video στο youtube αποδεικνύεται ότι είναι καλύτερες οι επιδόσεις με 4 στικς σε σχέση με 2 για δεδομένες ταχύτητες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, gdp77 said:

NAI

 

Είναι ΟΚ.

 

Αυτοί που λένε για 2 sticks έχουν στο μυαλό τους ότι είναι πιο εύκολο το overclock με 2 στικς. Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, με τα 4 στικς είσαι ΟΚ. Μάλιστα σε πρόσφατα video στο youtube αποδεικνύεται ότι είναι καλύτερες οι επιδόσεις με 4 στικς σε σχέση με 2 για δεδομένες ταχύτητες.

Α okay.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

Αν θες την άποψή μου, δεν θα έχεις τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις για τα χρήματα που θα δώσεις αγοράζοντας Intel πλατφόρμα.

Τι προτείνεται να φτιάξω;

Μήπως AMD; Έχει καλύτερες επιδόσεις;

Έγινε επεξεργασία από Gunix
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gunix said:

Τι προτείνεται να φτιάξω;

Μήπως AMD; Έχει καλύτερες επιδόσεις;

Εφόσον διαθέτεις κάρτα γραφικών: Για επεξεργασία video και 3d animation, ναι θεωρώ ότι θα δώσεις λιγότερα χρήματα και θα πάρεις τις ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις και χαρακτηριστικά με πλατφόρμα AMD.

 

Αν δεν διαθέτεις κάρτα γραφικών και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη του 10700K, τότε ΟΚ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Εφόσον διαθέτεις κάρτα γραφικών: Για επεξεργασία video και 3d animation, ναι θεωρώ ότι θα δώσεις λιγότερα χρήματα και θα πάρεις τις ίδιες ή καλύτερες επιδόσεις και χαρακτηριστικά με πλατφόρμα AMD.

 

Αν δεν διαθέτεις κάρτα γραφικών και σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις την ενσωματωμένη του 10700K, τότε ΟΚ.

 

 

 

 

Έχω προς στιγμήν την 1080GTX Ti. Okay. Θα το δω.

Όπως έψαχνα μνήμες για το intel, είδα στην Corsair και G.Skill ότι έχει για AMD. Αν φτιάξω AMD πρέπει να πάρω συγκεκριμένες μνήμες που να είναι για τον AMD ή κοιτάω τα χαρακτηριστηκά; Πχ για τον G.Skill F4-3600C14Q-32GTZNB που λέει αυτό:

Engineered and optimized for full compatibility on the latest AMD Ryzen platforms, Trident Z Neo brings unparalleled memory performance and vibrant RGB lighting to any gaming PC or workstation with latest AMD Ryzen CPUs and AMD DDR4 motherboards.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Gunix said:

Τι ακριβώς είναι αυτό; Μπορώ να έχω παράδειγμα;

Optimized for AMD σημαίνει ότι ο κατασκευαστής σου εγγυάται ότι παίζουν απροβλημάτιστα στις αναγραφόμενες ταχύτητες με επεξεργαστές Ryzen (ΑMD).

 

π.χ. 

 

https://www.gskill.com/products/1/165/167/Trident-Z-RGB-(For-AMD)

 

 

Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη και να σε βάλω σε επιπρόσθετο ψάξιμο. Μπορείς και να προχωρήσεις με την αρχική σου επιλογή (INTEL)

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.