Jump to content



Προτάσεις για αγορά υπολογιστή


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, θέλει η αδερφή μου να αγοράσει καινούριο υπολογιστή γιατί ο τωρινός τα έχει παίξει και θέλω να μου πείτε τις προτάσεις σας. Μπορεί να δώσει μέχρι 600€ και δεν έχει πολλές απαιτήσεις, πιο πολύ για γενική χρήση το θέλει, ταινίες, σερφάρισμα και κανά πολύ ελαφρύ παιχνίδι τύπου Need for speed. Το μόνο πρόγραμμα που την ενδιαφέρει να τρέχει χωρίς πρόβλημα είναι το photoshop. Τον υπολογιστή θα τον πάρει απο κατάστημα γνωστών με δόσεις, οπότε δε θέλει ξεχωριστά κομμάτια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, RodionRaskolnikov said:

Τον υπολογιστή θα τον πάρει απο κατάστημα γνωστών με δόσεις, οπότε δε θέλει ξεχωριστά κομμάτια.

 

1) Και πού να ξέρουμε εμείς το κατάστημα των γνωστών ποιους υπολογιστές διαθέτει; Αφού δεν θες ξεχωριστά κομμάτια, τότε μιλάμε για κάποιο branded PC η laptop?

 

Ελπίζω να αναφέρεσαι σε laptop γιατί 600€ με οθόνη δεν νομίζω να βγαίνει κάποιο αξιοπρεπές σύστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, gdp77 said:

 

1) Και πού να ξέρουμε εμείς το κατάστημα των γνωστών ποιους υπολογιστές διαθέτει; Αφού δεν θες ξεχωριστά κομμάτια, τότε μιλάμε για κάποιο branded PC η laptop?

 

Ελπίζω να αναφέρεσαι σε laptop γιατί 600€ με οθόνη δεν νομίζω να βγαίνει κάποιο αξιοπρεπές σύστημα.

 

Μου είπαν να τους πω τι θέλω και θα το παραγγείλουν, μόνο πύργο θέλω, οθόνη έχω.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, RodionRaskolnikov said:

Μου είπαν να τους πω τι θέλω και θα το παραγγείλουν, μόνο πύργο θέλω, οθόνη έχω.

Άρα όχι επιλογή κομματιών, αλλά κάποιο έτοιμο branded π.χ. Lenovo, Dell κτλ?

 

Ξεκινάς από εδώ : https://www.skroutz.gr/s/23933361/HP-Pavilion-TP01-0005nv-Ryzen-5-3500-8GB-1TB-128GB-Radeon-RX-550-W10.html

 

Για need for speed που λες, κάποιο παλιό θα παίζεις, όχι τα τελευταία.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το Photoshop ειναι ενα πολυ απαιτητικό πρόγραμμα, και δεν θέλει λιγά καλουδια νγια να τρεξει σωστα και απροβληματιστα.

Αν εχεις κάποια έκδοση protable τοτε δεν θα εχεις προβλημα γενικα. 

Με 600 ευρω ισως νς μην κανεις την δουλεια σου καλα και οπως θες. Προτεινω να ριξεις μια ματια αμα θες και εδω ( https://www.you.gr/ypologistes-perifereiaka/desktops/gaming-desktops).

Γενικα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις skroutζ, να κανεις ενα setup με i3 10ατης γενιας, και καμια nvidia 1650 και 8αρα ram ή 16, και να εισαι αρχοντας. Αυτα δεν θα σου πανε πανω απο 450-500 ολα μαζι με κουτια μητρικες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.