Jump to content



Προβολή UNICODE χαρακτήρων στο File manager των Windows 10


Recommended Posts

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Υπάρχει τρόπος να μπορέσουν να εμφανιστούν τα ονόματα σωστά των αρχείων;

Αν υπάρχει εύκολη λύση με κάνεναν άλλον file manager και αυτό βοηθάει αρκεί να μπορώ να βλέπω τα ονόματα. 

Όποιος έχει καμιά ιδέα θα με βοηθούσε ιδιαίτερα! 
Ευχαριστώ ?
image.png.1a8071ffba9bf905998949c0bc65266b.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έχεις από την αρχή υποστήριξη Unicode. Υπήρξε παροδικά ένα πρόβλημα με την εμφάνιση των χαρακτήρων στην έκδοση 1809 (αν δεν απατώμαι), αλλά έκτοτε διορθώθηκε.

 

Τι έκδοση Windows έχεις και πώς βρέθηκαν αυτά τα αρχεία στον υπολογιστή σου, μήπως από εκεί προκύπτει κάποια ένδειξη.

 

Στο μεταξύ, κάνε και το εξής:

Control Panel > Clock and Region > Change date, time, or number formats

Administrative > Change system locale > Greek (Greece) - language for non-Unicode programs

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, BasiliCeLew said:

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Υπάρχει τρόπος να μπορέσουν να εμφανιστούν τα ονόματα σωστά των αρχείων;

Αν υπάρχει εύκολη λύση με κάνεναν άλλον file manager και αυτό βοηθάει αρκεί να μπορώ να βλέπω τα ονόματα. 

Όποιος έχει καμιά ιδέα θα με βοηθούσε ιδιαίτερα! 
Ευχαριστώ ?
image.png.1a8071ffba9bf905998949c0bc65266b.png

 

Τα εν λόγω αρχεία και φάκελοι ήταν από zip (συμπιεσμένο) αρχείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, acct said:

Κανονικά έχεις από την αρχή υποστήριξη Unicode. Υπήρξε παροδικά ένα πρόβλημα με την εμφάνιση των χαρακτήρων στην έκδοση 1809 (αν δεν απατώμαι), αλλά έκτοτε διορθώθηκε.

 

Τι έκδοση Windows έχεις και πώς βρέθηκαν αυτά τα αρχεία στον υπολογιστή σου, μήπως από εκεί προκύπτει κάποια ένδειξη.

 

Στο μεταξύ, κάνε και το εξής:

Control Panel > Clock and Region > Change date, time, or number formats

Administrative > Change system locale > Greek (Greece) - language for non-Unicode programs

 

Έχω την πιο πρόσφατη έκδοση, ποτέ δεν είχα αντίστοιχα προβλήματα με τα ονόματα. 

 

Αυτό με το control panel το δοκίμασα σε 2-3 γλώσσες χωρίς πραγματικά να αλλάζει κάτι.

33 minutes ago, gdp77 said:

 

Τα εν λόγω αρχεία και φάκελοι ήταν από zip (συμπιεσμένο) αρχείο;

Ακριβώς από zip, στην προεπισκόπηση όμως (πριν τα απόσυμπιεσω ) πάλι είχαν τέτοια μορφή.

 

Έχω το winrar το οποίο έχει κάποιες επιλογές για name encoding αλλά σε καμία δεν εμφανίζονται οι χαρακτήρες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποιες φορές παρόμοιο πρόβλημα στο Linux. Προκύπτει από διαφορές στις κωδικοσελίδες ανάμεσα στα λειτουργικά συστήματα (συνήθως από Win7) και κάποιο μπέρδεμα στο ζιπάρισμα. Στο Linux το έχω λύσει ανοίγοντας τα αρχεία αυτά σε τερματικό με την εξής εντολή

 

unzip -O <encoding> <filename> -d <target_dir>

 

Μπορείς να δοκιμάσεις στο encoding είτε Windows-1253  είτε CP737

 

Εγώ συνήθως τα ανοίγω σωστά με

unzip -O CP737 test.zip -d test

 

Δεν ξέρω αν στα windows μπορείς να το κάνεις με τερματικό και αν οι παράμετροι είναι οι ίδιες

 

ΥΓ Το παραπάνω παράδειγμα είναι για ελληνικά ονόματα αρχείων

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

Είχα κάποιες φορές παρόμοιο πρόβλημα στο Linux. Προκύπτει από διαφορές στις κωδικοσελίδες ανάμεσα στα λειτουργικά συστήματα (συνήθως από Win7) και κάποιο μπέρδεμα στο ζιπάρισμα. Στο Linux το έχω λύσει ανοίγοντας τα αρχεία αυτά σε τερματικό με την εξής εντολή

 

unzip -O <encoding> <filename> -d <target_dir>

 

Μπορείς να δοκιμάσεις στο encoding είτε Windows-1253  είτε CP737

 

Εγώ συνήθως τα ανοίγω σωστά με

unzip -O CP737 test.zip -d test

 

Δεν ξέρω αν στα windows μπορείς να το κάνεις με τερματικό και αν οι παράμετροι είναι οι ίδιες

 

ΥΓ Το παραπάνω παράδειγμα είναι για ελληνικά ονόματα αρχείων

Τελικά ακριβώς αυτό ήταν το πρόβλημα. Είσαι ωραίος! 
 

Βρήκα ότι προτεινόμενη λύση στα windows για τα σάπια ζιπαρίσματα είναι αυτό το πρόγραμμα. https://www.bandisoft.com/bandizip/

Τώρα τα δείχνει κομπλέ!
Είχα πάθει ένα μίνι εγκεφαλικό γιατί μου κόστισε αρκετά για να αποκτήσω πρόσβαση σε αυτά τα αρχεία.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.