Jump to content



φτιάχνοντας καλώδιο


serpico75

Recommended Posts

Έχω καλώδιο δικτύου cat5e, connector RJ45 και connector RJ9 (λίγο πιό μικρό από RJ11).

Η εικόνα είναι η κάτω όψη τού POS Ingenico iCT220.

 

190121.jpg.13cba38eddd52eda7fe4755b344fe53e.jpg

 

Η θύρα με το κόκκινο βέλος είναι για connector RJ9. Είναι πιό μικρή από τη θύρα για το RJ45 connector. Αλλά, αν και για RJ9, είναι για δίκτυο. Για να συνδέσεις μέσω αυτής της θύρας, με καλώδιο δικτύου, το POS με router.

Αυτό που δεν ξέρω, και ήθελα βοήθεια, είναι το εξής:

Θέλω να φτιάξω το ethernet καλώδιο με connectors. Τη μία έκρη τού καλωδίου θα τη φτιάξω με RJ45 με το 586B standard.

Την άλλη άκρη πώς θα την φτιάξω; Εδώ έχω το θέμα. Τα pins ή colors?

 

Σας ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος serpico75 έγραψε:

Έχω καλώδιο δικτύου cat5e, connector RJ45 και connector RJ9 (λίγο πιό μικρό από RJ11).

Η εικόνα είναι η κάτω όψη τού POS Ingenico iCT220.

 

190121.jpg.13cba38eddd52eda7fe4755b344fe53e.jpg

 

Η θύρα με το κόκκινο βέλος είναι για connector RJ9. Είναι πιό μικρή από τη θύρα για το RJ45 connector. Αλλά, αν και για RJ9, είναι για δίκτυο. Για να συνδέσεις μέσω αυτής της θύρας, με καλώδιο δικτύου, το POS με router.

Αυτό που δεν ξέρω, και ήθελα βοήθεια, είναι το εξής:

Θέλω να φτιάξω το ethernet καλώδιο με connectors. Τη μία έκρη τού καλωδίου θα τη φτιάξω με RJ45 με το 586B standard.

Την άλλη άκρη πώς θα την φτιάξω; Εδώ έχω το θέμα. Τα pins ή colors?

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

Δεν έχω σίγουρη απάντηση, αλλά αρκετές ερωτήσεις :)

Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι για ethernet;

Μήπως το manual του POS έχει κάποιο pinout;

Μήπως στην συσκευασία είχε κάποιο έτοιμο καλώδιο;

Με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας που σου προμήθευσε το POS έχεις μιλήσει;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, minast said:

 

Δεν έχω σίγουρη απάντηση, αλλά αρκετές ερωτήσεις :)

Είσαι σίγουρος ότι αυτό είναι για ethernet;

Μήπως το manual του POS έχει κάποιο pinout;

Μήπως στην συσκευασία είχε κάποιο έτοιμο καλώδιο;

Με την τεχνική υποστήριξη της εταιρείας που σου προμήθευσε το POS έχεις μιλήσει;

 

Σίγουρα αυτό είναι για Ethernet. Το βισματάκι για ακουστικά τηλεφώνου (αυτό που είναι λίγο πιο μικρό απ' το RJ11) το έχουν κάνει για Ethernet στη συγκεκριμένη συσκευή POS.

Απ'όσο έχω δει στο manual, δεν έχει τα pinouts (αντιστοίχηση).

Στη συσκευασία υπάρχει, όντως, κάποιο σπιράλ καλώδιο (πολλοί το λένε black box), αλλά είναι χαμένο από τον φίλο μου. Και κόστος σπιράλ: ξεκινάει από €30,00.

Αλλά, άσχετα από κόστος, ήθελα να το φτιάξω εγώ το καλώδιο Ethernet. Έχονταςς καλώδιο και κλιπς, το μόνο που λείπει είναι η αντίστοιχη των connectors RJ45 με RJ9/RJ10/RJ20 (όπως λέγεται το μικρό βισματάκι ακουστικού).

Η εταιρία support που έχω μιλήσει μου είπαν δεν ξέρουν την αντιστοίχηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιστροφή που λες, πρέπει να έχει ως εξής:

εάν:

RJ45 (1)

RJ45 (2)

RJ45 (3)

RJ45 (6)

τότε στη σειρά τα 1, 2, 3, 4 στο RJ10 είναι:

RJ10_1 = RJ45_2

RJ10_2 = RJ45_1

RJ10_3 = RJ45_6

RJ10_4 = RJ45_3

 

π.χ. εάν το RJ45 είναι φτιαγμένο με T-568B (1=άσπρο-πορτοκαλί , 2=πορτοκαλί, 3=άσπρο-πράσινο , 6=πράσινο)

τότε στο RJ10 στη σειρά 1, 2, 3, 4 πρέπει να μπουν 1=πορτοκαλί , 2=άσπρο-πορτοκαλί, 3=πράσινο , 4=άσπρο-πράσινο

Δυστυχώς, δεν έχω το POS αυτή τη στιγμή να δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, trendy said:

Ψιλοφαίνονται τα χρώματα στη φωτογραφία.

rj45 1 -> rj10 4

rj45 2 -> rj10 3

rj45 3 -> rj10 2

rj45 6 -> rj10 1

Όταν λέμε αντεστραμμένο ethernet η αντιστροφή γίνεται σε ζεύγη:

spacer.png

 

Αυτό που έχεις, σωστά, είναι αντίστροφο (crossover) αλλά καί οι δύο άκρες τού καλωδίου είναι με RJ45 εκάστη. Ψάχνουμε την περίπτωση η μία άκρη τού καλωδίου RJ45 και η άλλη όχι RJ45, αλλά RJ10 (ή λέγεται αλλιώς RJ9 ή RJ22). Το RJ10, έχει 4 θέσεις και 4 connectors (ένα connector/θέση). Γι' αυτό λέγεται και 4P4C (4Potitions4Connectors).

Το 4P4C (RJ9/RJ10/RJ22), είναι αυτό που χρησιμοποιείται σε τηλέφωνα με βάση στο ακουστικό. Εάν έχεις ένα τέτοιο τηλέφωνο και βγάλεις για λίγο το καλώδιο του ακουστικού, θα το δείς. Για την περίπτωση τού POS, το χρησιμοποιούν καί για δίκτυο.

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

 

Αυτό που έχεις, σωστά, είναι αντίστροφο (crossover) αλλά καί οι δύο άκρες τού καλωδίου είναι με RJ45 εκάστη. Ψάχνουμε την περίπτωση η μία άκρη τού καλωδίου RJ45 και η άλλη όχι RJ45, αλλά RJ10 (ή λέγεται αλλιώς RJ9 ή RJ22). Το RJ10, έχει 4 θέσεις και 4 connectors (ένα connector/θέση). Γι' αυτό λέγεται και 4P4C (4Potitions4Connectors).

Το 4P4C (RJ9/RJ10/RJ22), είναι αυτό που χρησιμοποιείται σε τηλέφωνα με βάση στο ακουστικό. Εάν έχεις ένα τέτοιο τηλέφωνο και βγάλεις για λίγο το καλώδιο του ακουστικού, θα το δείς. Για την περίπτωση τού POS, το χρησιμοποιούν καί για δίκτυο.

 

Σου έχει γράψει ακριβώς την αντιστοιχία για RJ10.

Αφού κάνει τον κόπο να το γράψει, κάνε τον κόπο να το διαβάσεις.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Αντιστροφή γίνεται στα ζεύγη rx-tx όχι στα 2 καλώδια του rx ή του tx.

Thanks.

Για να καταλάβω την απάντηση, πρέπει πρώτα να καταλάβω τι σημαίνουν τα 4: TX+ , TX- , RX+ , RX-.

Φαίνεται δεν είναι και τόσο απλό. Εάν δεν γνωρίζει, κανείς, τις 4 εννοιες, δεν καταλαβαίνει το mapping RJ45 -> RJ10.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, trendy said:

Αντιστροφή γίνεται στα ζεύγη rx-tx όχι στα 2 καλώδια του rx ή του tx.

Κατάλαβα τι λες περί αντιστροφής στα ζεύγη και όχι στα δύο καλώδια του κάθε ζεύγους. Όπως, επίσης, φαίνονται λίγο καί στο διάγραμμα που έχεις ανεβάσει.

Σύμφωνα, όμως, με αυτά, νομίζω πως έχεις δώσει λάθος τη σειρά. Στη σειρά που δίνεις:

 

rj45 2 -> rj10 4

rj45 1 -> rj10 3

rj45 3 -> rj10 2

rj45 6 -> rj10 1

 

σωστά αντιστρέφεις τα ζεύγη στο RJ10, αλλά, ταυτόχρονα, αντιστρέφεις και τα καλώδια τού κάθε ζεύγους.

Για να αλλάξει μόνο η σειρά στα ζευγάρια και όχι καί τά καλώδια σε κάθε ζεύγος, νομίζω, η σειρά πρέπει να είναι:

 

rj45 1 -> rj10 4

rj45 2 -> rj10 3

rj45 6 -> rj10 2

rj45 3 -> rj10 1

 

α. Θα μπορούσες να ανεβάσεις τα link του αλιμπαμπα;

 

β. Βρήκα ένα βίντεο για ακριβώς τη συγκεκριμένη δουλειά. Στα comments έχει απάντηση με το mapping.

 

https://youtu.be/KccbhLK-qKM

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

σωστά αντιστρέφεις τα ζεύγη στο RJ10, αλλά, ταυτόχρονα, αντιστρέφεις και τα καλώδια τού κάθε ζεύγους.

Σου έγραψα αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Προφανώς δε χρησιμοποιούν κάποιο στάνταρ, οπότε μπορεί να έχουν κάνει οτιδήποτε.

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

Θα μπορούσες να ανεβάσεις τα link του αλιμπαμπα;

Κάνε μία αναζήτηση...

πριν 1 ώρα, το μέλος serpico75 έγραψε:

Βρήκα ένα βίντεο για ακριβώς τη συγκεκριμένη δουλειά. Στα comments έχει απάντηση με το mapping.

 

Οπότε έχεις και τη λύση σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, trendy said:

Σου έγραψα αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Προφανώς δε χρησιμοποιούν κάποιο στάνταρ, οπότε μπορεί να έχουν κάνει οτιδήποτε.

 

Να σου πω την αλήθεια, το σκέφτηκα μετά, αφού σου έγραψα την απάντηση. Ότι έδωσες ό,τι φαίνεται στη φωτογραφία σου. Αυτή που ψάχνω.

Στη φωτογραφία τού αλιμπάμπα, έχουν την αντιστοιχία που έχεις γράψει, ενώ η φωτογραφία crossover δικτύου που έχεις ανεβάσει, αντιστρέφει μόνο τα ζεύγη αλλά όχι καί τα δύο καλώδια σε κάθε ζεύγος. Τα δίκτυα το δουλεύουν αλλιώς.

Καί στο video, αυτός που δίνει τη λύση, το καλώδιο που έχει φτιάξει και το δουλεύει, έτσι όπως το έχεις γράψει το δίνει κι αυτός. Αντιστρέφει στα comments καί τα δύο ζεύγη (tx , rx), αλλά καί τα δύο καλώδια σε κάθε ζεύγος. Είναι όπως στη φωτό σου αλιμπάμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά χαρά σε όλους έτυχε να έχω το ίδιο θέμα τελικά πατσαρα καλώδιο και δουλεύει με σιγουριά και η σειρά είναι αυτή!!! Στην φωτογραφία rg45-rg9

IMG_20230213_141915.jpg

Έγινε επεξεργασία από Pano_tsiko
  • Like 3
  • Plits 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα αυτό το πρόβλημα είδα εδώ πως πάει χωρίς σιγουριά έκανα τις δοκιμές μου και είπα να το επισημάνω γιατί κάποιος άλλος θα χρειαστεί εγώ ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία από Pano_tsiko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.