Jump to content



New PC BUILD


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα. Λογω οτι φευγω στο εξωτερικο, θα χρειαστω καινουριο build μαζι με οθονη. Σε γενικες γραμμες, η χρηση του θα ειναι MS Office, VM's , και λιγο gaming οπως LoL , PUBG και Warzone (θα ηθελα να πιανω τα 144hz στα 1080p εαν γινεται). Τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι 1500 ευρω και θα ηθελα ολα τα πραγματα να αγοραστουν απο Γερμανια. Η συνθεση που εχω σκεφτει ειναι πανω κατω αυτη: 

 

CASE: Lian Li Lancool II Mesh - 100 

PSU: Superflower Leadex III 750W - 110 

CPU: 5600x  - 350

MOBO: Asus Rog Strix B550 - F  - 190 

RAM: G Skill Ripjaws V 3200 CL16 16GB - 90 

GPU: Πραγματικα δεν εχω ιδεα με τις τιμες της αγορας 

SSD: Adata XPG SX8200 Pro 512GB - 68 

MONITOR: Asus TUF Gaming VG249Q 144hz - 230 

 

Με βαση τα παραπανω, μενουν περιπου χοντρικα 330-350 ευρω για καρτα γραφικων, που δεν εχω ιδεα τι μπορω να αγορασω. Μου φαινεται αδιανοητο οτι με 1500 ευρω δεν μπορω να βρω καποια καλη καρτα γραφικων. Περιμενω τις διορθωσεις σας - προτασεις σας, και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, apostonikos said:

Με βαση τα παραπανω, μενουν περιπου χοντρικα 330-350 ευρω για καρτα γραφικων, που δεν εχω ιδεα τι μπορω να αγορασω.

 

Τίποτα απολύτως για 144 FPS. Απλά το ξεχνάς. Θα πρέπει να πληρώσεις ΤΡΕΛΟ ΚΑΠΕΛΟ και να φτάσεις στα 600€ (RX 5700XT) για οριακά 144FPS στο warzone. Για να είσαι σίγουρος, θες RTX 3070 (από 829€). Είναι η χειρότερη δυνατή εποχή για να αγοράσεις GPU και είναι άγνωστο πότε θα επανέλθουν τα πράγματα στην κανονικότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 144 σε low 1080p τα πιάνεις με 1650 Super, αν βρείς καμιά μέχρι 250 ευρώ το πολύ και θα είσαι τυχερός. Όλες οι άλλες απλά ΔΕΝ υπάρχουν ή θα πληρώσεις πάνω από τα διπλάσια για οποιαδήποτε κάρτα ΑΝ την βρείς κάπου διαθέσιμη, προς το παρόν τουλάχιστον..

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ δεν συμφέρει ούτε να αγοράσεις μία 1650 για παράδειγμα με σκοπό μόλις πέσουν οι τιμές να αγοράσεις μία καλύτερη, διότι και η 1650 την ίδια εποχή θα κοστίζει τα μισά χρήματα και σε πιθανή μεταπώληση δεν θα πάρεις τα χρήματά σου πίσω.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πότε θα πέσουν και πόσο θα πέσουν...γιατί τα τελευταία χρόνια μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αγοράσεις μια τίμια κάρτα σε κανονικές τιμές...

 

Έγινε επεξεργασία από etien4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, etien4 said:

το θέμα είναι πότε θα πέσουν και πόσο θα πέσουν...γιατί τα τελευταία χρόνια μου φαίνεται πολύ δύσκολο να αγοράσεις μια τίμια κάρτα σε κανονικές τιμές...

 

Το καλοκαίρι μια 5600ΧΤ κόστιζε 275€, πολύ καλή τιμή για τις επιδόσεις της, τηρουμένων των αναλογιών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.