Jump to content


Αξίζει monitor 144hz για single player τίτλους?


Recommended Posts

Καλησπερα σήμερα μου δημιουργήθηκε μια απορία περι οθονης.εχω monitor 144 hz κάρτα γραφικών gigabyte 1660super 6 GB RYZEN 3600 16 GB ram. Διάλεξα τέτοια οθόνη λόγο παιχνιδιων fps online, αυτές τις μέρες παιζω και κάποιους τίτλους single player  θα ήθελα να ξέρω αν παιχνιδια τρίτου πρωσοπου ή platform χρειάζονται 144 monitor ? δηλαδή  ζωριζετε η κάρτα γραφικών χωρίς λόγο? Αν σε κάποιο single τίτλο βαλω 60 hz θα κερδίσω fps? Και αν ναι τι είναι προτιμοταιρο fps ή τα hz του monitor? 

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν εχεις καταλαβει καλα. 
Για αρχη η καρτα δεν ζοριζεται, κανει απλα την δουλεια της.

Την οθονη την ρυθμιζεις στα 144hz και το αφηνεις μονιμα οτι και να παιζεις. 
Το τι κανει η καρτα δεν εχει καμια σχεση με το ποσα hz εβαλες την οθονη. Τα fps δεν οριζονται απο τα hz.
 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dionisis334 said:

Διάλεξα τέτοια οθόνη λόγο παιχνιδιων fps online, αυτές τις μέρες παιζω και κάποιους τίτλους single player  θα ήθελα να ξέρω αν παιχνιδια τρίτου πρωσοπου ή platform χρειάζονται 144 monitor ?

Όχι και με 60 Hz μονιτορ είσαι ΟΚ

 

1 hour ago, Dionisis334 said:

δηλαδή  ζωριζετε η κάρτα γραφικών χωρίς λόγο? Αν σε κάποιο single τίτλο βαλω 60 hz θα κερδίσω fps? Και αν ναι τι είναι προτιμοταιρο fps ή τα hz του monitor? 

Εδώ όπως δήλωσε και προλαλήσαντας, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά.

 

Η κάρτα σου ανάλογα με τις δυνατότητες και τις ρυθμίσεις βγάζει κάποια FPS (frames per second) στο παιχνίδι.

 

Αν η κάρτα βγάζει 144fps και έχεις 144Hz μονιτορ τότε το μονιτορ θα εμφανίζει και τα 144 καρέ

Αν η κάρτα βγάζει 144fps και έχεις 60Hz μονιτορ τότε το μόνιτορ δεν μπορεί να εμφανίσει όλα τα καρέ που παράγει η κάρτα, παρά μόνο 60.

Αν  η κάρτα βγάζει 60FPS και έχεις 144Hz μονιτορ, τότε θα βλέπεις τα 60 καρέ της κάρτας και τα 144Hz του μονιτορ δεν αξιοποιούνται 

 

Λεχθέντων τούτων, η κάρτα σου δεν νομίζω ότι μπορεί να αποδόσει 144FPS στα περισσότερα games, αλλά αρκετά λιγότερα, ακόμα και σε 1080p gaming. Εκτός και αν παίζει CS:GO, σε όλους τους άλλους τίτλους λογικά θα έχεις αρκετά έως πολύ λιγότερα FPS από τα 144

 

Συνήθως τα 144Ηz monitor υποστηρίζουν variable refresh rate οπότε όσα καρέ βγάζει η κάρτα σου άνω των 60 και μέχρι 144, τότε το μονιτορ προσαρμόζεται αναλόγως και στα δείχνει.

 

Όμως, ξαναγράφω ότι στο single player δεν θεωρώ ότι έχει κάποιο νόημα ούτως ή άλλως. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.