Jump to content



Φορητότητα σύνδεσης internet


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν εκτός από την φορητότητα αριθμού, υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του user name (κατ΄επέκταση και της διεύθυνσης email) σε άλλον πάροχο; Δλδ αν στον Α πάροχο έχεις όνομα χρήστη abc@alfa.gr να πηγαίνεις στον πάροχο Β κρατώντας το abc@alfa.gr. 

Είχα την εντύπωση από όταν άρχισαν οι φορητότητες (την εποχή που ήταν συνηθισμένο η εταιρεία που παρείχε υπηρεσίες ;internet να είναι διαφορετική από τον ΟΤΕ) ότι επιτρεπόταν κάτι τέτοιο. Θυμάμαι λάθος;
Δεν βρίσκω στους αντίστοιχους ιστότοπους (eett, foritotita) κάτι σχετικό. Οι πάροχοι μου απαντούν όλοι πως μόνο αριθμός μεταφέρεται, για τις ευρυζωνικές υπηρεσίες παίρνεις νέο user name ανάλογο με την ονοματολογία/σύνταξη καθενός.
Δεν θα με πείραζε να πάρω άλλο όνομα εσωτερικά στο σύστημα του νέου παρόχου, η ερώτηση μου είναι πιο πολύ αν μπορώ να κρατήσω, μεταφέροντας κατά κάποιο τρόπο μαζί μου, το παλιό, της μορφής abc@prohgoymenosISP.gr ώστε να εξακολουθήσω να το χρησιμοποιώ για την ηλεκτρονική αλληλογραφία προς τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν εκτός από την φορητότητα αριθμού, υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του user name (κατ΄επέκταση και της διεύθυνσης email) σε άλλον πάροχο; Δλδ αν στον Α πάροχο έχεις όνομα χρήστη abc@alfa.gr να πηγαίνεις στον πάροχο Β κρατώντας το abc@alfa.gr. 

Είχα την εντύπωση από όταν άρχισαν οι φορητότητες (την εποχή που ήταν συνηθισμένο η εταιρεία που παρείχε υπηρεσίες ;internet να είναι διαφορετική από τον ΟΤΕ) ότι επιτρεπόταν κάτι τέτοιο. Θυμάμαι λάθος;
Δεν βρίσκω στους αντίστοιχους ιστότοπους (eett, foritotita) κάτι σχετικό. Οι πάροχοι μου απαντούν όλοι πως μόνο αριθμός μεταφέρεται, για τις ευρυζωνικές υπηρεσίες παίρνεις νέο user name ανάλογο με την ονοματολογία/σύνταξη καθενός.
Δεν θα με πείραζε να πάρω άλλο όνομα εσωτερικά στο σύστημα του νέου παρόχου, η ερώτηση μου είναι πιο πολύ αν μπορώ να κρατήσω, μεταφέροντας κατά κάποιο τρόπο μαζί μου, το παλιό, της μορφής abc@prohgoymenosISP.gr ώστε να εξακολουθήσω να το χρησιμοποιώ για την ηλεκτρονική αλληλογραφία προς τρίτους.

Έχει ζητηθεί από τους παρόχους και από την ΕΕΤΤ, αλλά δεν γνωρίζω καμία πρόσφατη περίπτωση που να έχει γίνει.

Μάλιστα το ζήτησε και ιδιώτης στην τελευταία διαβούλευση για τον Κανονισμό Γενικών Αδειών.

Η δική μου άποψη είναι ότι μία τέτοια δυνατότητα θα εισάγει αρκετή γραφειοκρατική διαδικασία στους παρόχους, ενώ πλέον υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές, ώστε να μην είναι υποχρεωμένος κάποιος χρήστης να εγκλωβίζεται στο email του παρόχου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το περισσότερο που μπορείς να εξασφαλίσεις χωρίς ειδική συνεννόηση είναι η προσωρινή προώθηση σε νέα διεύθυνση:

 

Quote

Α) Αυτόματη προώθηση ηλεκτρονικής αλληλογραφίας όταν αλλάζει ο πάροχος

Οι χρήστες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e mail) που αλλάζουν Πάροχο Υπηρεσιών Διαδικτύου (Internet Service Provider) αποκτούν πλέον τις εξής δυνατότητες:

1. Η ηλεκτρονική αλληλογραφία τους προωθείται αυτομάτως από το παλαιό πάροχο στην νέα τους διεύθυνση για χρονικό διάστημα δύο (2) μηνών.

2. Για διάστημα έξι (6) μηνών αποστέλλεται από το παλαιό πάροχο στον αποστολέα της αλληλογραφίας τους ένα απαντητικό μήνυμα που τον ενημερώνει για την νέα τους ηλεκτρονική διεύθυνση.

Επίσης, ο παλαιός Πάροχος Υπηρεσιών Διαδικτύου δε μπορεί να εκχωρήσει σε άλλο χρήστη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχει καταργηθεί, πριν την πάροδο έξι (6) μηνών από την κατάργησή της. Κατ’ εξαίρεση, η διεύθυνση μπορεί να εκχωρηθεί, πριν την εκπνοή του συγκεκριμένου διαστήματος, μόνο στον χρήστη ο οποίος ήταν ο προηγούμενος κάτοχός της.

 

https://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News/news_0068.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.