Jump to content



Μετά το Lastpass τι; Εναλλακτικοί password managers


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

σίγουρα όσοι χρησιμοποιείτε ήδη το Lastpass θα λάβατε το email που λέει ότι από 16 Μαρτίου μπορείς να είσαι free είτε μόνο σε PC/Laptops είτε μόνο σε smartphones. Δηλαδή ποιος το σκέφτηκε το "As a Free user, your first login on or after March 16th will set your active device type". Τουλάχιστον σου δίνουν 3 ευκαιρίες να αλλάξεις. Όπως και να έχει, θέλω να δω τι άλλες επιλογές έχω στο επίπεδο του τωρινού free Lastpass, δηλαδή:

  • Add-on στον browser που
    • να σου δίνει την επιλογή με ένα password να συμπληρώνεις passwords σε άλλες σελίδες
    • να δίνει εύκολη δημιουργία passwords
    • να ενημερώνει (σχεδόν) αυτόματα τα passwords όταν τα αλλάζεις
  • Overlay στο android που να συμπληρώνει passwords ακόμα και σε εφαρμογές εκτός browser

 

Είναι κάποιο άλλο που χρησιμοποιείτε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί:

  • Είναι συνδεμένο με έναν λογαριασμό gmail και ισχύει μόνο για browser chrome
  • Δεν εφαρμόζεται σε άλλα apps ως overlay στο android και δεν είναι εύκολο να βρω κάποιον κωδικό που θέλω και να τον χρησιμοποιήσω στο κινητό πχ
  • Δε θέλω να συμπληρώνονται by default οι διαθέσιμοι κωδικοί, για κάποιους μπορεί να θέλω να εισάγω master password.

Διαβάζω ότι είναι εύκολη η μετάσβαση στον Bitwarden και αρκετοί είναι ικανοποιημένοι.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, ο περισσότερος κόσμος κλίνει προς το Bitwarden, που ακόμα δίνει δωρεάν τις πιο χρήσιμες λειτουργίες (και είναι open source).

 

Αν κάποιος είναι διατεθειμένος να αναλάβει ο ίδιος τον συγχρονισμό μεταξύ συσκευών και δεν τον ενδιαφέρει ταυτόχρονη επεξεργασία της βάσης από πολλούς χρήστες (χρήση σε ομάδα), τότε το KeePass παραμένει πολύ καλή επιλογή.

 

Για κάποιον που θέλει δωρεάν υπηρεσία, να μην ασχολείται με τον συγχρονισμό σε πολλές συσκευές και μελλοντικά ίσως ενδιαφέρεται για υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας, πχ χρήση σε ομάδα, έλεγχο κωδικών με γνωστούς σπασμένους, κλπ, το Bitwarden είναι καλή επιλογή.

 

Το 1Password νομίζω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη, ασφαλής υπηρεσία με πιο βολικό περιβάλλον διαχείρισης, αλλά δεν έχει δωρεάν πακέτο και παρότι ελέγχεται από τρίτους για επίπεδο ασφάλειας, δεν είναι ανοιχτού κώδικα.

 

Ως εξίσου πλήρη υπηρεσία, αλλά με λίγο μεγαλύτερη καμπύλη εκμάθησης, κάποιος μπορεί να κοιτάξει και το Dashlane.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Δουλευω εδω και κανα 3βδομαδο το Bitwarden.

 

Ισαξιο θα ελεγα σε δυνατοτητες και μεχρι τωρα δεν εχω βρει κατι που να με κανει να πω "ααα το λασστπας εκει υπερτερουσε"

 

Το μονο που δεν εχω κοιταξει ειναι το overlay σε apps. Ψαχτο εσυ :p 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα το Bitwarden και πραγματικά είναι πανεύκολη η μετάβαση. Το chrome add on μου φαίνεται πιο καθαρό από του Lastpass και το overlay functionality στο Android θα έλεγα δουλεύει πιο σωστά! Ευχαριστώ την Lastpass που μου άνοιξε τα μάτια! ?

 

Το μόνο που μου λείπει μάλλον είναι ότι τώρα για να συμπληρώσει τα passwords πρέπει να πατήσεις πάνω δεξιά στο εικονίδιο του add on να σου δείξει τα available, ενώ στο lastpass soy είχε τις χαρακτηριστικές τρεις τελίτσες δεξιά στο πεδίο του username στη φόρμα.

edit: μόλις είδα ότι με δεξί κλικ έχει μενού για να διαλέξεις, οπότε ακόμα καλύτερα γιατί το εικονίδιο με τις τελείες του lastpass κάποιες φορές ήταν unclickable

Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ανοίγω thelab. > sign in >  bitwarden badge >  και ...δεν βλέπω επιλογή για αυτόματη εισαγωγη και USer name και password...

Με δεξί κλικ πρέπει να κάνω 3  κινήσεις ...τι κάνω λάθο.ς?

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν κάνεις λάθος, δίκιο έχεις με το badge είναι πιο σύντομο. Θέμα συνήθειας είναι και ως τώρα πήγαινα με τις τελείες του lastpass, αλλά μάλλον πλέον θα προτιμήσω τον τρόπο του badge.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ορίσεις ένα shortcut για να κάνει εισαγωγή τους κωδικούς.

Έχει κάποιον default συνδυασμό (δε θυμάμαι ποιον), προσωπικά έβαλα το alt+shift+L.

 

Γενικά τώρα, έκανα τη μετάβαση σε ελάχιστα λεπτά, πλήρωσα και το premium, 8€/έτος πρακτικά δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.