Jump to content



windows 10 αλλαγή ονόματος σε profile folder καί ονόματος χρήστη σε desktop


Recommended Posts

Windows 10. Έχει να κάνει με την αλλαγή τού ονόματος τού profile folder του κυρίως χρήστη, και του φακέλου του στο desktop.

 

Πολλές σελίδες, πολλά videos, κ.τ.λ.

 

Πολλοί τα καταφέρνον, και δεν φαίνεται να είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο.

Οι δικές μου απορίες είναι δύο:

 

α. Μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή/rename χωρίς δημιουργία δεύτερου χρήστη;

 

β. Εάν, τελικά, γίνει η αλλαγή, στο registry, σχετικά με τι τόσες καταχωρήσεις με το παλιό όνομα, τί γίνεται; π.χ. το πρώτο (παλιό) όνομα τού προφίλ είναι "John". Το νέο "Nikos". Με την αλλαγή σε "Nikos", που λίγα πράγματα πειράζεις στο registry (τουλάχιστον απ' όσα έχω δει σε video), εάν μετά πας στο registry και κάνεις αναζήτηση "Nikos", θα βρεις πάρα πολλές καταχωρήσεις. Αυτές; Επηρρεάζουν τη λειτουργία; Είναι ουδέτερες; Τί γίνεται με αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Αυτές; Επηρρεάζουν τη λειτουργία; Είναι ουδέτερες; Τί γίνεται με αυτές;

 

Τι καταχωρήσεις είναι αυτές? Έχεις παράδειγμα να μας δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2021 at 4:10 PM, swatoner said:

Είναι διαφορετικό το Display Name, άλλο το account name και άλλο το folder name.

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις ακριβώς να κάνεις.

 

a. Το "Display name" είναι αυτό που φαίνεται στο desktop (εάν έχω καταλάβει καλά τον όρο). Εάν θέλω να αλλάξω μόνον αυτό, γίνεται;

 

b. Εάν έχεις λίγο χρόνο, μπορείς να διευκρινήσεις το καθένα από τα τρία και τον ρόλο τους;

 

 

On 3/4/2021 at 5:16 PM, Rusty_Cookie said:

 

Τι καταχωρήσεις είναι αυτές? Έχεις παράδειγμα να μας δώσεις?

 

Χωρίς να κάνω την αλλαγή, έκανα, σε έναν άλλο δίσκο με w10 για tests, ένα δοκιμαστικό registry search με το όνομα τού κυριως χρήστη. Ο κυρίως χρήστης είναι giannis. Έκανα ένα registry search "giannis", βρήκε 6-7, και σταμάτησα. Προφανώς, είχε κι άλλα. Αυτό που ήθελα να πεισθώ ήταν ότι υπήρχε >1 καταχωρήσεις. Κι αυτό διότι, στο βίντεο εδώ, αλλάζει στο μητρώο μία μόνο καταχώρηση. Με τις υπόλοιπες τί γίνεται;

 

On 3/4/2021 at 4:49 PM, UltraB said:

Από περιέργεια, ποιος ο λόγος να αλλάξεις μόνο τα ονόματα των φακέλων και όχι του χρήστη; ?

 

Πρόκειται για windows. Όσο λιγότερα πειράζεις, τόσο καλύτερα. Εκτός και εάν το έχει κάνει κάποιος όπως το βίντεο εδώ, δουλεύει χωρίς πρόβλημα, και μας το συστήσει.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.