Jump to content


Νεο Ryzen (or Intel) build


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

 

Οπως λεει και ο τιτλος θελω να ετοιμασω ενα pc  για την συζυγο καθως το mac 15ετιας που εχει τα κακαρωσε.

 

Χρηση: 

  • Ηχογραφηση 2-3 καναλιων σε daw (χωρις τρελη χρηση plug ins)  
  • Μαθηματα online μεσω zoom κτλ
  • Youtube, fb, μουσικη (obviously :) )

 

Τα μονα εξαρτηματα-παρελκομενα που υπαρχουν ηδη και θα χρησιμοποιηθουν ειναι

  • πληκτρολογια & ποντικι
  • usb audio interface
  • studio monitors

 

Οθονη μαλλον παμε για 27" 1080p

 

budget 700-800€ 

Καταστημα αγορας: Θα προτιμουσα να παρω ολα τα εξαρτηματα απο ενα μαγαζι αλλα και απο διαφορα να ειναι δεν υπαρχει θεμα αρκεινα εχουν καλο aftersales support

 

Thanks

ΥΓ: Μετά από συζητήσεις, δεν αποκλείεται και Intel build (λόγω igpu)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεσαι σε σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά στον επεξεργαστή. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά Ryzen, ξεχνάς το "build" καθώς οι zen2 με ενσωματωμένα γραφικά διατίθενται μόνο στους OEM και όχι στη DIY αγορά. Μια ολοκληρωμένη λύση είναι αυτή

 

https://www.skroutz.gr/s/25727788/Lenovo-IdeaCentre-5-14ARE05-Ryzen-5-4600G-8GB-1TB-128GB-W10.html

 

και με τα ρέστα βάζεις άλλα 8 GB αν τα χρειάζεσαι.

 

Διαφορετικά, αν θέλεις να στήσεις εσύ το σύστημα με κομμάτια που θα έχεις επιλέξει εσύ, κοιτάς σε Intel.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προφανώς αναφέρεσαι σε σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά στον επεξεργαστή. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά Ryzen, ξεχνάς το "build" καθώς οι zen2 με ενσωματωμένα γραφικά διατίθενται μόνο στους OEM και όχι στη DIY αγορά. Μια ολοκληρωμένη λύση είναι αυτή

 

https://www.skroutz.gr/s/25727788/Lenovo-IdeaCentre-5-14ARE05-Ryzen-5-4600G-8GB-1TB-128GB-W10.html

 

και με τα ρέστα βάζεις άλλα 8 GB αν τα χρειάζεσαι.

 

Διαφορετικά, αν θέλεις να στήσεις εσύ το σύστημα με κομμάτια που θα έχεις επιλέξει εσύ, κοιτάς σε Intel.

 

 

Δεν το γνωριζα αυτο. thanks. 

Δεν με ψηνει αυτη η λυση να σου πω την αληθεια. 


Με μια προχειρη ερευνα  στα 800€ μπορω να φτιαξω ενα build me 3600, 16gb , 500gb ssd m2 & εναν hdd 2tb μαζι με οθονη. 

βρισκω και καμια αρχαια gpu ( ασε που παιζει να εχω μια 6850 στο σπιτι των δικων μου).

 

Η αλlη λυση ειναι να παω σε intel λογω igpu λογικα

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Harrisxr650 said:

Δεν το γνωριζα αυτο. thanks. 

Δεν με ψηνει αυτη η λυση να σου πω την αληθεια. 


Με μια προχειρη ερευνα  στα 800€ μπορω να φτιαξω ενα build me 3600, 16gb , 500gb ssd m2 & εναν hdd 2tb μαζι με οθονη. 

βρισκω και καμια αρχαια gpu ( ασε που παιζει να εχω μια 6850 στο σπιτι των δικων μου).

 

Η αλlη λυση ειναι να παω σε intel λογω igpu λογικα

 

 

Αν έχεις κάποια "αρχαία" gpu σε λειτουργική κατάσταση ΟΚ. Γιατί για "νέα" gpu δεν το συζητάμε, οι τιμές είναι στο θεό λόγω της γνωστής κατάστασης με τις ελλείψεις και το mining.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αν έχεις κάποια "αρχαία" gpu σε λειτουργική κατάσταση ΟΚ. Γιατί για "νέα" gpu δεν το συζητάμε, οι τιμές είναι στο θεό λόγω της γνωστής κατάστασης με τις ελλείψεις και το mining.

η βασικη προυποθεση ειναι να την βρω και να μην εχει προβλημα απο υγρασιες κλπ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/3/2021 at 12:33 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Προφανώς αναφέρεσαι σε σύστημα με ενσωματωμένα γραφικά στον επεξεργαστή. Αν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά Ryzen, ξεχνάς το "build" καθώς οι zen2 με ενσωματωμένα γραφικά διατίθενται μόνο στους OEM και όχι στη DIY αγορά. Μια ολοκληρωμένη λύση είναι αυτή

 

https://www.skroutz.gr/s/25727788/Lenovo-IdeaCentre-5-14ARE05-Ryzen-5-4600G-8GB-1TB-128GB-W10.html

 

και με τα ρέστα βάζεις άλλα 8 GB αν τα χρειάζεσαι.

 

Διαφορετικά, αν θέλεις να στήσεις εσύ το σύστημα με κομμάτια που θα έχεις επιλέξει εσύ, κοιτάς σε Intel.

 

 

Eπειδή με ενδιαφέρει να κάνω build με ryzen 5 pro 4650g που έχει ενσωματωμένα γραφικά, τι σημαίνει ότι ξεχνάς το build?

Link to comment
Share on other sites

Οι Ryzen 4000 δεν διατίθενται στη DIY αγορά, αλλά μόνο σε OEM, ήτοι θα τους βρεις μόνο σε έτοιμα PC Lenovo, DELL, HP κ.ο.κ. Αυτό εννοούσα. 

 

Αν βρεις πουθενά σκέτο επεξεργαστή, θα είναι αρκετά "γκρίζα" περίπτωση και το κάνεις με δικιά σου ευθύνη. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από πλευράς AMD και δεν έχω πάρει πρέφα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, gdp77 said:

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από πλευράς AMD και δεν έχω πάρει πρέφα.


σε tray, μάλλον φευγάτοι από ΟΕΜ, 1 χρόνος κάτω εγγύηση αν θυμάμαι αλλά κατά τα άλλα np. Υποτίθεται θα τους βγάλει κι επισήμως, ο σκοπός δεν ήταν να μείνουν δια παντός σε ΟΕΜ, αλλά με τα κατασκευαστικά στριμώγματα που έχουν μάλλον δεν θα δώσουν μεγάλη βαρύτητα στiς APU, παρά θα προτιμήσουν να χώσουν σε ότι βρίσκουν ελεύθερο για παραγωγή CPUs με καλύτερα περιθώρια κέρδους.

Πάντως σε tray αν πήρε σωστά το μάτι μου είναι και στο σκρουτζ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


σε tray, μάλλον φευγάτοι από ΟΕΜ, 1 χρόνος κάτω εγγύηση αν θυμάμαι αλλά κατά τα άλλα np. Υποτίθεται θα τους βγάλει κι επισήμως, ο σκοπός δεν ήταν να μείνουν δια παντός σε ΟΕΜ, αλλά με τα κατασκευαστικά στριμώγματα που έχουν μάλλον δεν θα δώσουν μεγάλη βαρύτητα στiς APU, παρά θα προτιμήσουν να χώσουν σε ότι βρίσκουν ελεύθερο για παραγωγή CPUs με καλύτερα περιθώρια κέρδους.

Πάντως σε tray αν πήρε σωστά το μάτι μου είναι και στο σκρουτζ

Ακριβώς, αναφερόμουν σε Tray, και υπάρχουν στο σκρουτζ (εγώ από εκεί τον πήρα). Δεν το γνώριζα αυτό για την εγγύηση, αν και το βρίσκω παράλογο η ίδια εταιρία να βγάλει στην αγορά επεξεργαστές που επειδή απλά δεν πωλούνται σε box έχουν μειωμένη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, panosven said:

Δεν το γνώριζα αυτό για την εγγύηση, αν και το βρίσκω παράλογο η ίδια εταιρία να βγάλει στην αγορά επεξεργαστές που επειδή απλά δεν πωλούνται σε box έχουν μειωμένη εγγύηση.

 

Πωλούνται μόνο σε OEM σε μαζικές ποσότητες με ειδικές συμβάσεις. Το πώς βρέθηκε να πωλείται στο skroutz σε tray, δεν το γνωρίζω. Μάλιστα, από αυτή την περίοδο (και σε βάθος ενός χρόνου τουλάχιστον) η DIY αγορά έχει ανάγκη από APUs καθώς ο κόσμος δεν θα μπορεί να αγοράσει GPU. Η AMD βρέθηκε με τα βρακιά κατεβασμένα και πολλοί θα αγοράσουν Intel μόνο για αυτόν τον λόγο.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.