Jump to content



Πρόβλημα με νέα ανκλινόμενη μπαλκονόπορτα


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα. Μου τοποθέτησαν καινούργια κουφώματα. Ένα κούφωμα-μπαλκονόπορτα ανοιγόμενη / ανακλινόμενη διαστάσεων περίπου 95*210cm, έχει πρόβλημα όταν είναι σε ανάκλιση και θέλεις να το κλείσεις, δεν κουμπώνει καλά στην πάνω δεξιά πλευρά ( το χερούλι είναι από αριστερά).

Έφερα τον τεχνικό που τα πέρασε και μου λέει ότι σε κουφώματα που ξεπερνάν ένα συγκεκριμένο πλάτος, το δικό μου έχει συνολικό πλάτος περίπου 95cm, συμβαίνει πάντα αυτό και πρέπει να βάλεις χέρι για να κάνει καλή επαφή το κούφωμα με την κάσα (πλαίσιο), επισημαίνει ότι αυτό συμβαίνει σε όλες τις κατασκευαστικές εταιρείες.

Η ερώτησή μου είναι, ισχύει αυτό ; Δυστυχώς είμαι αρχιτέκτονας, γνωρίζω κάποια πράγματα, αλλά όχι για τον μηχανισμό των κουφωμάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tους έχω εξοφλήσει αλλά δεν είναι ότι δεν ενδιαφέρονται, θέλω απλά να μάθω αν υπάρχει αυτό το θέμα γενικά.

Όπως μου λέει τα ''VOLKSWAGEN'' κουφώαμτα και αυτά οτι εχουν θέμα επειδή είναι μεγάλα κια βαριά.

Δεν εφαρμόζει στην άλλη πλευρά (σε σχέση με το χερούλι) δεξιά πάνω και πρέπει να δώσεις ένα απαλό σπρόξιμο με το χέρι για να ακουπήσει στην κάσσα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα ίδια με το παράθυρο μπάνιου. Για να εφαρμόσει σωστά πρέπει να το σηκώσεις λίγο και να το κλείσεις. Δεν φταίνε οι σειρές και οι εταιρείες, οι "μαστόροι" φταίνε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαση δικης μου ερασιτεχνικής ενασχόλησης πολλα παίζουν ρολο. Εχω δει γυρω στα 20 συνεργεια να τοποθετηθούν κουφώματα.

Στο πατρικό μου ειχε θεμα επειδη ο μηχανισμός της ανακλισης που ειχε ηταν σχεδιασμένος για μικροτερο υψος. 

Εσενα μπορει να οφείλεται στο οτι δεν ειναι αλφαδιασμενα. Στην Ελλάδα σπανια οι τοποθετητες χρησιμοποιουν αλφαδι αλλα και να χρησιμοποιησουν παραμορφωνεται το κουφωμα ελαφρως η φευγει απο τη θεση κατα το βιδωμα αφου δεν βαζουν τακους.  Οποτε ενδεχομένως η μικρη παραμορφωση να μη βοηθαει

Έγινε επεξεργασία από Parhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/4/2021 at 10:26 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έχω τα ίδια με το παράθυρο μπάνιου. Για να εφαρμόσει σωστά πρέπει να το σηκώσεις λίγο και να το κλείσεις. Δεν φταίνε οι σειρές και οι εταιρείες, οι "μαστόροι" φταίνε. 

 

Ρίξε μια ματιά στην κάσα από την μεριά που κλείνει στο πάνω και στο κάτω "κλείδωμα" και αντίστοιχα στα "μπιλάκια" που βρίσκονται πάνω στο φύλλο.

Αν κάποιο εχει σημαδευτεί είναι ο ένοχος. . . 

Ρϊξε μια ματιά στο κλείδωμα στην κάτω-μπροστά μεριά της κάσας. . . 

Αν πάλι έχει σημάδι θα σου πω ποιος είναι ο  ένοχος. . . 

Γενικότερα εφόσον δεν κλείνει φυσιολογικά κάπου έχει σημαδευτεί. .  .

Με μια φώτο στο "σημαδεμενο" τμήμα/εξάρτημα θα σου πω πως να διορθώσεις ευκολα. . . 

 

On 10/4/2021 at 11:47 ΠΜ, το μέλος Parhs έγραψε:

ο μηχανισμός της ανακλισης που ειχε ηταν σχεδιασμένος για μικροτερο υψος

 

Ο μηχανισμός της ανάκλησης είναι σχεδιασμένος με βάση το πλάτος του φύλου και οι "φυσιολογικές" ανακλήσεις είναι για πλάτος μέχρι 1000mm

Από εκεί και πάνω χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι αλλά δεν λειτουργούν και πολύ σωστά. . . 

Το ύψος του "φύλου" το μόνο που κάνει είναι να μεταβάλει το βάρος και όσο πιο ψηλό τόσο πιο βαρύ και έρχονται τα προβλήματα που

αντιμετωπίζει η @elli_lab .

 

Περί τοποθέτησης,τεχνιτών αλλα και υλικών θα συμφωνήσω και με τους 2 αλλά οι αλφαδιές δεν είναι το παν,τουλάχιστον σε όλες τις περιπτώσεις . . . 

 

ps είμαι εντός 40 ημερών από την αρχική δημοσίευση ?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, rastafari said:

 

Ρίξε μια ματιά στην κάσα από την μεριά που κλείνει στο πάνω και στο κάτω "κλείδωμα" και αντίστοιχα στα "μπιλάκια" που βρίσκονται πάνω στο φύλλο.

Αν κάποιο εχει σημαδευτεί είναι ο ένοχος. . . 

Ρϊξε μια ματιά στο κλείδωμα στην κάτω-μπροστά μεριά της κάσας. . . 

Αν πάλι έχει σημάδι θα σου πω ποιος είναι ο  ένοχος. . . 

Γενικότερα εφόσον δεν κλείνει φυσιολογικά κάπου έχει σημαδευτεί. .  .

Με μια φώτο στο "σημαδεμενο" τμήμα/εξάρτημα θα σου πω πως να διορθώσεις ευκολα. . . 

 

 

Ο μηχανισμός της ανάκλησης είναι σχεδιασμένος με βάση το πλάτος του φύλου και οι "φυσιολογικές" ανακλήσεις είναι για πλάτος μέχρι 1000mm

Από εκεί και πάνω χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι αλλά δεν λειτουργούν και πολύ σωστά. . . 

Το ύψος του "φύλου" το μόνο που κάνει είναι να μεταβάλει το βάρος και όσο πιο ψηλό τόσο πιο βαρύ και έρχονται τα προβλήματα που

αντιμετωπίζει η @elli_lab .

 

Περί τοποθέτησης,τεχνιτών αλλα και υλικών θα συμφωνήσω και με τους 2 αλλά οι αλφαδιές δεν είναι το παν,τουλάχιστον σε όλες τις περιπτώσεις . . . 

 

ps είμαι εντός 40 ημερών από την αρχική δημοσίευση ?

Εγω θυμαμαι το κουτί του μηχανισμού που ελεγε οριο ύψους. Επειδη το ειχε βαλει σε διπλασιο δεν αντεχε το βαρος και λυγιζε το σίδερο του μεντεσε κατω και κρεμαγε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.