Jump to content



Πρόβλημα με Σκληρούς δίσκους (μετάβαση από Mac σε Windows)


Recommended Posts

Οπως λέει κι ο τίτλος, έκανα τη μετάβαση από macbook σε windows pc. Στο macbook έκανα τακτικά backups χρησιμοποιόντας το λεγόμενο Time Machine. Ωστόσο, μετά τη μετάβαση σε windows το pc πλέον δεν αναγνωρίζει τους σκληρούς κι έτσι δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου. Μέσω ενός προγράμματος κατάφερα να έχω access αλλά και πάλι δεν είναι λειτουργικό γιατί τα αρχεία μου είναι σαν κατεστραμένα.

 

Π.χ τα pdfs δείχνουν ότι είναι κενά (0kb) κι έτσι δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Κάποιοι άλλοι φάκελοι δεν ανοίγουν καν. 

 

Οι σκληροί δίσκοι είναι οι εξής

 

α) Lacie Rugged USB-C

b) Samsung T7 Touch

 

Καμιά ιδέα πώς να ανακτήσω τα backups μου και πώς να κάνω τους δίσκους λειτουργικός για το windows pc?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως για να μην μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις, τα drives είναι σε HFS+ file system. Αν ήταν Fat32 θα διαβάζονταν (με όριο τα 4GB μέγιστο ανά αρχείο), αν ήταν NTFS δεν θα μπορούσες να γράψεις πάνω στα drive (σε MAC) και μόνο σε περίπτωση ExFat θα δούλευαν κανονικά και σε Windows αλλά και σε MAC. (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Υπάρχουν προγράμματα που υποτίθεται μπορείς να τα παρακάμψεις αυτά, αλλά είναι με πληρωμή και κανένας δεν εγγυάται την λειτουργικότητά τους. (γνώμη μου, δοκίμασε το macdrive που έχει trial - δεν είχα ποτέ μου MAC αλλά το βλέπω στα προτεινόμενα για αυτή τη δουλειά - δίνει access αλλά δεν ξέρω αν δίνει δικαίωμα να κάνεις write ). Ωστόσο,  θα πρέπει να γίνουν φορμάτ τα drives μετά, οπότε αν καταφέρεις και αντιγράψεις σε άλλο drive τα μπακαπ σου, θα πρέπει να τα φορμάρεις τα συγκεκριμένα για να είναι usable.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panosven said:

Οπως λέει κι ο τίτλος, έκανα τη μετάβαση από macbook σε windows pc. Στο macbook έκανα τακτικά backups χρησιμοποιόντας το λεγόμενο Time Machine. Ωστόσο, μετά τη μετάβαση σε windows το pc πλέον δεν αναγνωρίζει τους σκληρούς κι έτσι δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου. Μέσω ενός προγράμματος κατάφερα να έχω access αλλά και πάλι δεν είναι λειτουργικό γιατί τα αρχεία μου είναι σαν κατεστραμένα.

 

Π.χ τα pdfs δείχνουν ότι είναι κενά (0kb) κι έτσι δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω. Κάποιοι άλλοι φάκελοι δεν ανοίγουν καν. 

 

Οι σκληροί δίσκοι είναι οι εξής

 

α) Lacie Rugged USB-C

b) Samsung T7 Touch

 

Καμιά ιδέα πώς να ανακτήσω τα backups μου και πώς να κάνω τους δίσκους λειτουργικός για το windows pc?

https://www.makeuseof.com/tag/4-ways-read-mac-formatted-drive-windows/

 

Επίσης στο Linux έχεις δυνατότητα να διαβάσεις τους δίσκους χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις. 

 

Γενικά θα πρέπει να αντιγράψεις τα δεδομένα τους σε κάποιο τρίτο μέσο, να τους φορμάρεις σε κάποιο FS που χρησιμοποιείς (NTFS για windows) και μετά να αντιγράψεις ξανά πάνω τους τα δεδομένα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.