Jump to content



SSD για αποθήκη


Recommended Posts

Ψάχνω ssd στον οποίο θα αποθηκεύω τα αρχεία μου, για το λειτουργικό έχω ήδη άλλον. Ο λόγος για τον οποίο θέλω ssd είναι ο θόρυβος των σκληρών που θέλω να αποφύγω και η καλύτερη ταχύτητα για να βάζω και κάνα game. Σκέφτομαι τον 870 evo 2tb που είναι sata και ενδεχομένως τον wd blue nvme που παίζει στα ίδια χρήματα. Τι θα προτείνατε εσείς για τέτοια χρήση, ώστε να μην ξεφύγουμε πάνω από τα 200-220 ευρώ; Ζητούμενο είναι η αξιόπιστη λειτουργία. Θα κάνω backup στο μηχανικό σκληρό μια στο τόσο, αλλά θέλω και τον ssd να λειτουργεί απρόσκοπτα στο βαθμό που γίνεται.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε desktop και σε απασχολεί ο θόρυβος, απλά πάρε έναν 2,5'' μηχανικό. Δεν θα έχει θόρυβο από μηχανικό 2,5''. 10 χρόνια έχω ξεχάσει τι εστί θόρυβος από σκληρό δίσκο στο ένα μου desktop, έχοντας 2,5'' μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, psyber said:

Ευχαριστώ για την πρόταση. Μου το έχεις προτείνει και σε άλλο thread. Έχεις δίκιο από άποψη κόστους, αλλά θέλω κάτι καλύτερο από άποψη ταχύτητας.

 

https://www.skroutz.gr/s/13785287/Crucial-MX500-SSD-2-0TB-2-5-CT2000MX500SSD1.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Ευχαριστώ για την πρόταση. Μου το έχεις προτείνει και σε άλλο thread. Έχεις δίκιο από άποψη κόστους, αλλά θέλω κάτι καλύτερο από άποψη ταχύτητας.

Σε αυτή τη περίπτωση προσωπικά θα πήγαινα στον WD λόγω NVMe. Αν δεν κάνω λάθος και οι δύο είναι TLC. Και από ότι βλέπω και οι δύο είναι με 5 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, psyber said:

Ναι η αλήθεια είναι ότι ο WD δείχνει εντυπωσιακά καλή περίπτωση. Απο αξιοπιστία δεν ξέρω τι λέει.

 

Αν δεν κάνω λάθος 500ΤΒ endurance o WD και και 700ΤΒ ο crucial. Η τιμή τους είναι ίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Ναι η αλήθεια είναι ότι ο WD δείχνει εντυπωσιακά καλή περίπτωση. Απο αξιοπιστία δεν ξέρω τι λέει.

Ναι αυτό είναι ένα ερώτημα, αν και δεν νομίζω η WD να θέλει να κάνει βλακεία εδώ. Όχι ότι δεν είχε κάνει χοντρή με τους δίσκους. Αλλά δεν είναι ότι η Samsung έχει βρει το μαγικό ραβδάκι και είναι η μόνη που φτιάχνει αξιόπιστους δίσκους. Και ο Crucial που αναφέρθηκε θεωρείται αξιόπιστη επιλογή και η Kingston είναι μεγάλο όνομα στο χώρο και οι Adata ακούγονται πολύ μεταξύ χρηστών. Επιλογές υπάρχουν πιστεύω από ονόματα που ακούγονται αρκετά στο διαδίκτυο.

adata-xpg-gammix-s11-pro-m2-2tb.jpg
WWW.BESTPRICE.GR

SSD Adata XPG Gammix S11 Pro M.2 2TB: Η καλύτερη τιμή, χαρακτηριστικά, αξιολογήσεις και απαντήσεις στην Ελλάδα

 

 

kingston-a400-192tb.jpg
WWW.BESTPRICE.GR

SSD Kingston A400 1.92TB: Η καλύτερη τιμή, χαρακτηριστικά, αξιολογήσεις και απαντήσεις στην Ελλάδα

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@yanni Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Συμφωνώ για αυτό που λες για τη Samsung, φίλος μου την έχει πατήσει με 860 evo. Στην κατηγορία τιμής όμως στους sata νομίζω είναι η καλύτερη περίπτωση. Στους nvme ξεφεύγουν τραγικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για αποθήκευση, έκανα backup από τον ένα σκληρό sata στον άλλο, συνδεδεμένους κανονικά στα sata connectors της μητρικής, και θέλει περίπου 2,5 ώρες για 110 gb, Είναι νορμάλ πράγματα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, psyber said:

Μιλώντας για αποθήκευση, έκανα backup από τον ένα σκληρό sata στον άλλο, συνδεδεμένους κανονικά στα sata connectors της μητρικής, και θέλει περίπου 2,5 ώρες για 110 gb, Είναι νορμάλ πράγματα αυτά;

 

1,1 TB επανέφερα τις προάλλες από εξωτερικό backup σε εσωτερικό δίσκο και χρειάστηκε πολύ λιγότερος χρόνος από αυτόν που αναφέρεις. Βέβαια οι δίσκοι ήταν ext4 (linux) αλλά και πάλι ο χρόνος που αναφέρεις μου φαίνεται μεγάλος...

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητες των δίσκων που χρησιμοποίησες, κορεσμός του PCIex (δεν ξέρω τι διασύνδεση έχει το chipset - PCIex Gen 2 ? ), πρόβλημα στο λειτουργικό, πρόβλημα στον δίσκο, τα δεδομένα σου να είναι κατακερματισμένα, να αποτελούνται κατά πλειονότητα από πολύ μικρά αρχεία κ.α.

 

Πολλές οι πιθανότητες. Ας πουν και άλλοι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.