Jump to content



Fingerprint reader για PC...


SakisL

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας. (Ελπίζω να γράφω στο σωστό forum)

Αυτές τις μέρες σχεδιάζω με τον κουμπάρο μου, που είναι σχεδιαστής επίπλων, ένα φοβερό γραφείο. (Με κρυφούς φωτισμούς, κρυφό ασύρματο φορτιστή κινητού κλπ). 

Καθώς το σχεδιάζαμε λοιπόν μου ήρθε η ιδέα να βάλω και ένα fingerprint reader  για να ξεκλειδώνουν τα windows (και όχι μόνο). 

Έχω βρει κάποια reader που μπορούν να τοποθετηθούν μέσα στην επιφάνεια του γραφείου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω απο τις προδιαγραφές τους, εάν μπορούν να συνδεθούν με υπολογιστή και να κάνουν την δουλειά που θέλω.

 

Μπορεί κάποιος, ηλεκτρονικός ίσως (?)  να με βοηθήσει ;

 

Έχω βρει αυτό και άλλα τέτοια παρόμοια.

 

Υ.Γ: Και για ασύρματο φορτιστή έχω βρει αυτά

1) Built in Desktop Device Qi

2) Magnetic QI Wireless Charger

3)Qi Invisible Wireless Charger

4) Fast Qi Wireless Charger

5) Built in Desktop Wireless

H9911aa70a22741bda37cfe6cfb5cbe758.png

Hc059b3385bb24beca537ea08fd93a9a6V.png

Έγινε επεξεργασία από SakisL
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μόνο να ανοίγουν Windows και εφαρμογές, καλύτερα κοίτα κάτι πιο compact, που σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στην τοποθέτηση και τη χρήση και μικρότερο αποτύπωμα, με σύνδεση USB. Για παράδειγμα δες αυτές τις συσκευές: https://www.windowscentral.com/best-fingerprint-scanners

 

Αν θέλεις πιο περίπλοκα φυσικά κλειδώματα, τότε έχει νόημα να μπλέξεις με πλακέτες σαν κι αυτή που έχεις βρει, με ρυθμιζόμενο ρελέ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος acct έγραψε:

Αν θέλεις μόνο να ανοίγουν Windows και εφαρμογές, καλύτερα κοίτα κάτι πιο compact, που σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στην τοποθέτηση και τη χρήση και μικρότερο αποτύπωμα, με σύνδεση USB. Για παράδειγμα δες αυτές τις συσκευές: https://www.windowscentral.com/best-fingerprint-scanners

 

Αν θέλεις πιο περίπλοκα φυσικά κλειδώματα, τότε έχει νόημα να μπλέξεις με πλακέτες σαν κι αυτή που έχεις βρει, με ρυθμιζόμενο ρελέ.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με πλακέτες γιατί δεν ξέρω απο ηλεκτρονικά κλπ αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα σε compact που να μπορεί να μπει χωνευτό μέσα στην επιφάνεια του γραφείου. 

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι συνδέεται σε USB μπορείς να το συνδέσεις με USB extension cable, οπότε χρειάζεσαι μόνο ένα χωνευτό άνοιγμα στην επιφάνεια του γραφείου.

 

Ας πούμε, κάτι τέτοιο (https://www.amazon.com/Kensington-VeriMark-Fingerprint-Black-K67977WW/dp/B01NAVWPOJ) :713WInQgdeL._AC_SL1500_.jpg

 

 

μπορείς να το προσαρμόσεις με τη θύρα USB να κοιτά προς τα κάτω (συνδεδεμένη με το USB extension) και την επιφάνεια ανάγνωσης να είναι ευθυγραμμισμένη με το επίπεδο του γραφείου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ό,τι συνδέεται σε USB μπορείς να το συνδέσεις με USB extension cable, οπότε χρειάζεσαι μόνο ένα χωνευτό άνοιγμα στην επιφάνεια του γραφείου.

 

Ας πούμε, κάτι τέτοιο (https://www.amazon.com/Kensington-VeriMark-Fingerprint-Black-K67977WW/dp/B01NAVWPOJ) :713WInQgdeL._AC_SL1500_.jpg

 

 

μπορείς να το προσαρμόσεις με τη θύρα USB να κοιτά προς τα κάτω (συνδεδεμένη με το USB extension) και την επιφάνεια ανάγνωσης να είναι ευθυγραμμισμένη με το επίπεδο του γραφείου.

Το είχα σκεφτεί αυτό, αλλά το έχω σαν τελευταία λύση γιατί δεν μου αρέσει αισθητικά, το πως θα φαίνεται καθώς και η σταθεροποίηση του... Τώρα κοιτάζω λύσεις με το Arduino που βλέπω ότι το χρησιμοποιούν πολλοί... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.