Jump to content



Καταργούνται οι συνδέσεις 24 Mbps;


Recommended Posts

Σήμερα πέρασαν από το σπίτι μου δύο νεαρά άτομα της Wind και μας είπαν ότι η εταιρεία τους αγόρασε το δίκτυο της περιοχής μου και ότι από τον Ιούνιο και μετά θα καταργηθούν όλες οι 24ρες συνδέσεις λόγω μετάβασης στο δίκτυο οπτικής ίνας. Πρότειναν ειδικό πάγιο ως προσφορά πρόωωρης αλλαγής στα 26 ευρώ/μήνα με ταχύτητα 50 Mbps και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και κινητά. Έχουμε Nova 24 χωρίς πακέτο χρόνου στα περίπου 16/μήνα. Αληθεύει ότι υποχρεωτικά θα πάμε σε νέες ταχύτητες με μονομερή αύξηση των παγίων;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Σήμερα πέρασαν από το σπίτι μου δύο νεαρά άτομα της Wind και μας είπαν ότι η εταιρεία τους αγόρασε το δίκτυο της περιοχής μου και ότι από τον Ιούνιο και μετά θα καταργηθούν όλες οι 24ρες συνδέσεις λόγω μετάβασης στο δίκτυο οπτικής ίνας. Πρότειναν ειδικό πάγιο ως προσφορά πρόωωρης αλλαγής στα 26 ευρώ/μήνα με ταχύτητα 50 Mbps και απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά και κινητά. Έχουμε Nova 24 χωρίς πακέτο χρόνου στα περίπου 16/μήνα. Αληθεύει ότι υποχρεωτικά θα πάμε σε νέες ταχύτητες με μονομερή αύξηση των παγίων;

Μονομερής αλλαγή προγράμματος και αύξηση παγίου δεν υφίσταται. Στις σπάνιες περιπτώσεις που επηρεάζεσαι από κάποια κατάργηση προγράμματος, αύξηση χρέωσης εκτός παγίου, κλπ μπορείς πάντα να αποχωρήσεις αζημίως με φορητότητα προς πάροχο της επιλογής σου. Βέβαια οι πιθανότητες είναι ότι και η Nova δεν θα σου δώσει την ίδια τιμή όταν πλησιάζει η λήξη του συμβολαίου σου.

Από την άλλη, εάν τώρα παίρνεις δίκτυο από Αστικό Κέντρο και ενεργοποιηθεί διαθεσιμότητα από καμπίνα (FTTC), θα έχεις πρόσβαση σε μεγαλύτερη ταχύτητα για σχετικό μικρό επιπλέον κόστος. Όπως και να έχει, η συμβουλή για όλες τις περιπτώσεις είναι μία: Δεν κάνουμε ποτέ pre-order ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος με τα mini dslam είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ανά περιοχές είναι και διαφορετική εταιρεία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση dslam και κάνει χονδρική στους υπολοίπους.

Γενικά πάντως πελάτες προσπαθούν να πιάσουν μου φαίνεται. Και ειδικά η wind έχει φοβερές μεθόδους πώλησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Αν δε κάνω λάθος με τα mini dslam είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει εναλλακτικος παροχος, ή οτι μπορει να καταργηθει το Adsl ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

 

Εμενα ξερεις τι μου ειπαν στο τηλεφωνο?

 

- Γεια σας βαλαμε οπτικες ινες στην περιοχη σας!

- Ποτε τις βαλατε? μονο ο ΟΤΕ εχει περασει (η καμπινα μου ειναι στη γωνια)

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Αν δε κάνω λάθος με τα mini dslam είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα.

Ανά περιοχές είναι και διαφορετική εταιρεία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση dslam και κάνει χονδρική στους υπολοίπους.

Γενικά πάντως πελάτες προσπαθούν να πιάσουν μου φαίνεται. Και ειδικά η wind έχει φοβερές μεθόδους πώλησης.

 

Ακριβώς αυτό ισχύει, είναι η περίπτωση FTTC που ανέφερα παραπάνω. Ο χαλκός παραμένει υπό την ιδιοκτησία και διαχείριση του ΟΤΕ βέβαια, οπότε σε περίπτωση καλωδιακού προβλήματος πάλι τον χρειάζεσαι. Όπως και να έχει, είτε μιλάμε για FTTC είτε όχι, οι τιμές είναι γνωστές για όλους τους παρόχους. Μάλιστα αυτή τη στιγμή για νέο συμβόλαιο μπορεί να πετύχει καλύτερη τιμή από αυτή που του πλάσαραν.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που πέρασαν ήμασταν στην αυλή κι έτυχε να πέσουν σε εμένα που δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό περί αντικατάστασης του δικτύου χαλκού με οπτικές ίνες και δη στην περιοχή μου, η οποία είναι πάντα πίσω στις τεχνολογικές εξελίξεις, και στη μητέρα μου, η οποία είναι αφ'ενός άσχετη με το αντικείκενο και δεν απλώνεται σε οποιαδήποτε αλλαγή εάν δεν έχει γίνει "οικογενειακό συμβούλιο" και αφ'ετέτερου ασχολείται με πωλήσεις και όλη την ώρα τούς έλεγε ότι ακολουθούν διαφορετικό τρόπο προσέγγισης του υποψήφιου πελάτη και ότι ο τρόπος της εταιρείας τους είναι "εκβιαστικός", καθώς η προσφορά δίνεται εκείνη την ώρα και μόνο από τους πλανόδιους πωλητές. 

Η Wind, απ'όσο ξέρω, έχει ιδιωτικό δίκτυο στο κέντρο της Αθήνας και, νομίζω, της Θεσσαλονίκης.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Την ώρα που πέρασαν ήμασταν στην αυλή κι έτυχε να πέσουν σε εμένα που δεν είχα διαβάσει κάτι σχετικό περί αντικατάστασης του δικτύου χαλκού με οπτικές ίνες και δη στην περιοχή μου, η οποία είναι πάντα πίσω στις τεχνολογικές εξελίξεις, και στη μητέρα μου, η οποία είναι αφ'ενός άσχετη με το αντικείκενο και δεν απλώνεται σε οποιαδήποτε αλλαγή εάν δεν έχει γίνει "οικογενειακό συμβούλιο" και αφ'ετέτερου ασχολείται με πωλήσεις και όλη την ώρα τούς έλεγε ότι ακολουθούν διαφορετικό τρόπο προσέγγισης του υποψήφιου πελάτη και ότι ο τρόπος της εταιρείας τους είναι "εκβιαστικός", καθώς η προσφορά δίνεται εκείνη την ώρα και μόνο από τους πλανόδιους πωλητές. 

Η Wind, απ'όσο ξέρω, έχει ιδιωτικό δίκτυο στο κέντρο της Αθήνας και, νομίζω, της Θεσσαλονίκης.

 

 

 

Ιδιωτικό δίκτυο υποδομής όχι τελικό στον πελάτη.

Όπου ακούς εκβιαστηκές προσφορές, ισχύει μόνο για τώρα κλπ κατά 99.99% είναι μούφα προσφορά και μακρυά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 5 ώρες, το μέλος guruuu έγραψε:

εγώ όταν έβαλα 24αρα vodafone και είχα πρόβλημα είχαν φέρει τεχνικό από τον ΟΤΕ για να το λύσουν.

Ο χαλκός όλων των γραμμών παραμένει ιδιοκτησίας ΟΤΕ. Όταν υπάρχει πρόβλημα δικτύου, αναγκαστικά θα εμπλακεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.