Jump to content



Θα αντεχει το τροφοδοτικο?


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Παιδια προκειται να παρει ο αδερφος μου ενα λιτο pc , και θα ηθελα να μου πειτε αν

θα αντεχει ενα noname τροφοδοτικο 420 Watt ,το οποιο περιλαμβανεται στο κουτι ,

το εξης συστημα :

ASUS EAX600 PRO/TD 128 MB PCIe

CHAINTECH NVF4 ULTRA

2 Χ 512 MB PC3200 KINGSTON

1 X SEAGATE SATA 160 GB

DVD-RW + DVD (LG)

AMD ATHLON 64 3000+

CREATIVE AUDIGY 2 VALUE 5.1 (Edited)

(No Overclocking)

και σαν συμπληρωμα πειτε αν θελετε αν βλεπετε κατι στραβο στο συστημα σε σχεση παντα με την χρηματικη αξια του.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Watt αντέχει και παρα αντέχει. Το θέμα είναι το τροφοδοτικό τι ποιότητας είναι. Αυτό που εσύ ονομάζεις no-name μπορεί τελικά και να μην είναι. Αν είναι πχ MacroPower που δεν είναι γνωστά, στην ουσία είναι HEC...

Tι μάρκα λέει το τροφοδοτικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειπα προκειται να το αγορασω (μεσα σε μια βδομαδα περιπου),

και οσον αφορα

το τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο ειπα noname επειδη προκειται για ενα που περιλαμβανεται σε

ενα κουτι (γυρω στα 60-65 ευραιους κουτι +τροφοδοτικο) απο το πλαισιο χωρις να γραφει μαρκα

Δεν εχω παει στο πλαισιο μονο στο site μπηκα να τσεκαρω τιμες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ

Oπως ειπα προκειται να το αγορασω (μεσα σε μια βδομαδα περιπου),

και οσον αφορα

το τι μαρκα ειναι το τροφοδοτικο ειπα noname επειδη προκειται για ενα που περιλαμβανεται σε

ενα κουτι (γυρω στα 60-65 ευραιους κουτι +τροφοδοτικο) απο το πλαισιο χωρις να γραφει μαρκα

Δεν εχω παει στο πλαισιο μονο στο site μπηκα να τσεκαρω τιμες..

ετσι πες μας,δεν το πηρες ακομα οποτε με τα λεφτα που δινεις λιγο δυσκολο το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κανεις λιγο oc δεν κανουν τετοιες λυσεις γιατι αυτα τα τροφοδοτικα ειναι 420 max power οχι true,οπου στην πραγματικοτητα μπορει να ειναι και 350.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 15:31]

ετσι πες μας,δεν το πηρες ακομα οποτε με τα λεφτα που δινεις λιγο δυσκολο το βλεπω

Μαλλον εχεις δικιο και εγω πλεον σκεφτομαι να παρω ξεχωριστα case + ενα chieftec 420 Watt

γιατι σε περιπτωση αναβαθμισης της καρτας γραφικων στο μελλον μπορει να παιζει προβλημα.

ΑΛΛΑ αν καποιος φιλος εχει γνωση για τα περι του πλαισιου παραθετω λινκ για το case

που αναφερομουνα μπας και πραγματι εσπασε ο διαολος κανα ποδαρι και φιλοτιμηθηκανε στο

Πλαισιο και βαλανε καλο τροφοδοτικο μεσα..

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=253074&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

Αφού χρειάζεσαι έναν λιτό πισί και οικονομικό γιατί δεν κάθεσαι να φτιάξεις μόνος σου μια συνθεσούλα με τη βοήθεια του skroutz.gr και κυρίως του eshop και του chipshop.gr?

Και καλύτερα πραγματάκια θα βάλεις και οικονομικότερα θα σου έρθει.

Όσο για τα qtek, μην τα αγοράζετε δε φτάνουν για όλους.

Για πες τι ποσό είσαι διατεθιμένος να δώσεις και τι είδους εξειδικευμένες ανάγκες έχεις.Ας πούμε την κάρτα ήχου τη χρειάζεσαι ή απλά σου είπαν ότι δεν έχουν καλή απόδοση οι onboard της μητρικής?

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα σου δεν θέλει και κάποιο ιδιαίτερο τροφοδοτικό απο πλευράς αναγκών. Τώρα αν σταθείς άτυχος από πλευράς ποιότητας δεν ξέρω. Παντώς αυτά τα noname που λες είναι μάλλον κάτι μάρκας JJ και η αξία τους είναι της τάξης των 25-30 :banging:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ

Παιδια προκειται να παρει ο αδερφος μου ενα λιτο pc , και θα ηθελα να μου πειτε αν

θα αντεχει ενα noname τροφοδοτικο 420 Watt ,το οποιο περιλαμβανεται στο κουτι ,

το εξης συστημα :

ASUS EAX600 PRO/TD 128 MB PCIe

CHAINTECH NVF4 ULTRA

2 Χ 512 MB PC3200 KINGSTON

1 X SEAGATE SATA 160 GB

DVD-RW + DVD (LG)

AMD ATHLON 64 3000+

CREATIVE AUDIGY 2 ZS 7.1

(No Overclocking)

και σαν συμπληρωμα πειτε αν θελετε αν βλεπετε κατι στραβο στο συστημα σε σχεση παντα με την χρηματικη αξια του.

Προς γνώση λοιπόν δές

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε πόση ενέργεια τραβάει τι:

*Καθε 128ΜΒ μνήμης τραβάνε 7-8w

*Κάθε Pci card τραβάει περίπου 5w

* Ο σκληρός για κάθε 80G περιπου 15-20w

*Ο prescot ο 3G και ο 3.2G 110w

* Μια μητρική low end περίπου 15w

* Μια κάρτα γραφικών απο 6600GT και πάνω θα την υπολογίζεις περι τα 100-120W και ανάλογα τι άλλο έχεις έπανω φωτάκια ανεμιστηράκια το καθένα περιπου γράφει και έπάνω. Ελπίζω να σε διαφώτισα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο κουτακι απο το πλαισιο εχει ενα noname 420w τροφοδοτικο και σιγουρα οχι το chieftec... Ασε που και το ιδιο το κουτι ειναι σκετη λαμαρινα. Δωσε λιγα χρηματα παραπανω και παρε ενα chieftec κουτακι και τροφοδοτικο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι το τροφοδοτικό να είναι επώνυμο και ισχυρό διότι πάντοτε αποτελεί την βάση ενός συστήματος και την απαρχή οποιαδήποτε αναβάθμισης. Επομένως πρέπει να υπάρχει σωστή πρόβλεψη. Γνώμη μου Enermax, OCZ, Akasa, Tagan τα κορυφαία.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K

Kαλό είναι το τροφοδοτικό να είναι επώνυμο και ισχυρό διότι πάντοτε αποτελεί την βάση ενός συστήματος και την απαρχή οποιαδήποτε αναβάθμισης. Επομένως πρέπει να υπάρχει σωστή πρόβλεψη. Γνώμη μου Enermax, OCZ, Akasa, Tagan τα κορυφαία.:cool:

Σωστός ο Κ.Κ γιατί ένα καλό τροφοδοτικό είναι επένδυση και όλα να τα αλλάξεις μεθαύριο από το PC το τροφοδοτικό δεν πρόκειται να το αλλάξεις αν σου επαρκούν τα Watt και είναι αξιόπιστο.

Από μάρκες δες αυτές που σου προτείνει ο Κ.Κ Εγώ για παράδειγμα έχω tagan 480w.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Helloween δε νομίζω πώς μια 6600GT αντλεί 120w όταν μία X800 κάρτα ζητάει το πολύ 70 με 80w.

Αnyway το Chieftec 420w είναι Value for money και αρκετά ποιοτικό τροφοδοτικό.Κοίτα και σε HEC για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.