Jump to content



μεταφορά-επέκταση δικτύου σε άλλο όροφο και σύνδεση NAS


Recommended Posts

καλησπέρα σας, μετέφερα προσφατα το γραφείο μου στον κάτω όροφο που έχω ένα δωμάτιο όμως δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη εκεί να βαλω ιντερνετ κι ούτε την ίδια τάση ρεύματος (εxει αλλο πινακα) για να βαλω ενα power line adaptor για να μεταφέρω μέσω δικτύου το ιντερνετ. θέλω να συνδέσω ενσύρματα απο το ρούτερ που είναι στον επάνω όροφο όπως ανέφερα κυριως το nas μου αλλα και τον υπολογιστή που παίρνει τώρα ασύρματα δίκτυο ταχύτητα 5G μέσω μιας εξωτερικής κεραίας που έχω συνδέσει στην ασύρματη κάρτα του, με μολις μια γραμμούλα ισχύ, ευτυχώς χωρίς διακοπές ομως κι λειτουργεί καλά απο οτι φαινεται. έχω 100αρα ομως vdsl απο vodafone γραμμή κι θα ηθελα να το εχω ενσυρματα κι αυτο. τι λύση προτείνεται για να αποφύγω να πάρω ένα τηλεφωνικό καλώδιο περίπου 15-20 μέτρα που θα έχει απώλειες λογικα και έτσι όμως θα με βοηθησει να κατεβάσω το ρουτερ στο γραφείο για να συνδεσω το nas μου κι να το βαλω στο δικτυοhmmm.gif. ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, yog-sothoth said:

Καλώδιο Ethernet εξωτερικού χώρου, με θωράκιση (SFTP) και ενα switch στο χώρο σου για να μπορείς να δώσεις και ενσύρματο, όπως και ένα Access Point που θα τροφοδοτείται με Internet από το Switch.

το nas δε πρεππει να συνδεθει με άλλο καλωδιο ethernet με το ρουτερ κι μετα να φυγει απο το ρουτερ άλλο καλωδιο για το switch? αμεσως εχουμε δυο καλωδια, που πρεπει να τραβηξω, δε θα ηταν καλυτερη η λυση ενος τηλεφωνου για να μεταφερω το ρουτερ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. ΕΝΑ καλωδιο θα φυγει απαο τον επανω οροφο, προς τον ΚΑΤΩ. Ιδανικα οπως σου ειπε SFTP εξωτερικου χωρου (μαυρα) ή ενα απλο cat6 σε σωληνα πλαστικο (τυπου ΚΟΥΒΙΔΗ).


Επειτα στον κατω χωρο με ενα swith/Access point, θα κανεις τον διαμοιρασμο οπως θες.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, YDinopoulos said:

Οχι. ΕΝΑ καλωδιο θα φυγει απαο τον επανω οροφο, προς τον ΚΑΤΩ. Ιδανικα οπως σου ειπε SFTP εξωτερικου χωρου (μαυρα) ή ενα απλο cat6 σε σωληνα πλαστικο (τυπου ΚΟΥΒΙΔΗ).


Επειτα στον κατω χωρο με ενα swith/Access point, θα κανεις τον διαμοιρασμο οπως θες.

ωραια ευχαριστω,  γιατι να χρειαστω ομως access point , δε θα δωσει ενσυρματα ιντερνετ το switch sto pc αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, YDinopoulos said:

Ε βαλε ενα "χαζο" gigabit switch των 10-15€  . 

ευχαριστω!

τι καλωδιο ethernet εξωτερικου χωρου προτεινεις, γιατι θα περνα απο τον τοιχο εξωτερικα του σπιτιου κ θα ναι εκτεθημενο σε βροχη...κ ηλιο ? θελω περιπου 10 μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Τυχαίο παράδειγμα, απλώς έτυχε να περάσω μερικά μέτρα από αυτό πριν λίγο στο εργοστάσιο Ubiquiti SFTP Cat5e

Μπορείς να πας και σε Cat6, μπορείς να βάλεις απλό καλώδιο μέσα από πλαστικό σωλήνα, όπως προτάθηκε και παραπάνω.
Υπάρχουν επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Tης Ubiquiti ειναι απο τα καλυτερα καλωδια της αγορας. 

Αλλα πηγαινε σε ενα καταστημα με ηλεκτρικα ειδη και ζητα για καλωδιο δικτιου για εξωτερικους χωρους. Cat6 - cat6a - cat6e

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πέρνα 2 καλώδια μέσα στο σωλήνα Κουβίδη ή το λάστιχο ποτίσματος.

Σχετικά με τον τύπο καλωδίου δε θα δεις διαφορές ανάμεσα στα cat5e και cat6*, οπότε μην ξοδευτείς σε κάτι που ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.