Jump to content



Απόψεις για μετακόμιση Αθήνα


defiant

Recommended Posts

Δυστυχώς ήρθε η ώρα να μετακομίσω Αθηνά μιας και η εταιρίες στην Θεσσαλονίκη πάνω στην ειδικότητα μου μετριούνται κυριολεκτικά στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Η δουλειά έχει γραφεία στην Κηφισιά, και ο μισθός είναι πολύ ικανοποιητικός. Θα έχω αμάξι αλλά μάλλον δεν θα το παίρνω για τη δουλειά μιας και η εταιρία παρέχει λεωφορείο.

 

Αυτά που κοιτάω είναι να κάνω μάξιμουμ 25-30 λεπτά να πάω δουλειά με budget έως 700ε και τετραγωνικά 45-75.

Είναι εφικτό να βρω κάτι αξιόλογο; Ποιες περιοχές να κοιτάξω μιας και δεν ξέρω τίποτα από Αθήνα ;

Επίσης έχω βρει κάποια με θερμοσυσσωρευτές. Ο χειμώνας στην Αθηνά είναι σχετικά ήπιος οπότε δεν θα εχω πρόβλημα ή καλύτερα να βρω σπίτι με αέριο;

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω π.χ περιοχές που είναι καλύτερο να αποφύγω;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με 700 ευρώ θα βρεις σπίτι σίγουρα, ξεκίνα από Ηράκλειο και πάνω, και οσο αφορά θέρμανση μακριά από συσσωρευτές δεν είμαστε στο 1975, προτίμησε σπίτι με αέριο και με ενα καλό ενεργειακό πιστοποιητικό πάνω από δ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι ωραίο το Xαϊδάρι.

Απλά θες αμάξι για μετρό.  Ή λεωφορείο.

Έχει παρόμοιες υποπεριοχές και το Αιγάλεω με αρκετά χαμηλότερες τιμές. Διαφορά για ίδιας κατηγορίας σπίτι πολύ χοντρικά 80 vs 60k κάπου.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Επειδή ενδέχεται να χρειαστεί να κάνω έρευνα αγοράς σε λίγο καιρό, για πες

Αναφέρομε στο τμήμα ανάμεσα στην Αθηνών και το όρος Αιγάλεω. Καινούρια σπίτια, καλύτερη ρυμοτομία, δέντρα. Εύκολα μπαίνεις στους δρόμους του βουνού για τρέξιμο ποδήλατο η περπάτημα και ενώ είσαι μακριά από το κέντρο σε λίγα λεπτά πας οπουδήποτε από την Λεωφ Αθηνών

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2021 at 11:29 ΜΜ, το μέλος defiant έγραψε:

Δυστυχώς ήρθε η ώρα να μετακομίσω Αθηνά μιας και η εταιρίες στην Θεσσαλονίκη πάνω στην ειδικότητα μου μετριούνται κυριολεκτικά στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Η δουλειά έχει γραφεία στην Κηφισιά, και ο μισθός είναι πολύ ικανοποιητικός. Θα έχω αμάξι αλλά μάλλον δεν θα το παίρνω για τη δουλειά μιας και η εταιρία παρέχει λεωφορείο.

 

Αυτά που κοιτάω είναι να κάνω μάξιμουμ 25-30 λεπτά να πάω δουλειά με budget έως 700ε και τετραγωνικά 45-75.

Είναι εφικτό να βρω κάτι αξιόλογο; Ποιες περιοχές να κοιτάξω μιας και δεν ξέρω τίποτα από Αθήνα ;

Επίσης έχω βρει κάποια με θερμοσυσσωρευτές. Ο χειμώνας στην Αθηνά είναι σχετικά ήπιος οπότε δεν θα εχω πρόβλημα ή καλύτερα να βρω σπίτι με αέριο;

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω π.χ περιοχές που είναι καλύτερο να αποφύγω;

 

 

 

 

Σε αυτά τα λεφτά μπορείς να βρείς κατι καλό και σε Ηράκλειο, Πεύκη, Μαρούσι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και η Μεταμόρφωση παλεύεται αρκετά καλά.

Θα σου έλεγα να αποφύγεις τη Δυτική Αττική. Πάρα πολλές φορές τα μεσημέρια γίνεται της κακομοίρας στην κάθοδο της Εθνικής.

Δεν ξέρω το ωράριό σου αλλά μετά τις 16:00 είναι τζόκερ το τι θα γίνεται στην κάθοδο. Η άνοδος τα πρωινά (<10:00) είναι γενικά παλεύσιμη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές, βρήκα σπίτι από τύχη μιας και κατέβηκα Αθήνα για ψάξιμο μετά τον 15Αυγουστο που οι περισσότεροι ήταν διακοπές.

Βρήκα στο Μαρούσι χωρίς μεσίτη με αέριο για θέρμανση ανακαινισμένο φέτος.

Πραγματικά η όλη φάση είναι μανίκι και ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Σηκώνει παζάρι όμως αν δώσεις και καμιά καλή προκαταβολή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, defiant said:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές, βρήκα σπίτι από τύχη μιας και κατέβηκα Αθήνα για ψάξιμο μετά τον 15Αυγουστο που οι περισσότεροι ήταν διακοπές.

Βρήκα στο Μαρούσι χωρίς μεσίτη με αέριο για θέρμανση ανακαινισμένο φέτος.

Πραγματικά η όλη φάση είναι μανίκι και ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Σηκώνει παζάρι όμως αν δώσεις και καμιά καλή προκαταβολή.

 

Πόσα τετραγωνικά; Πόσο σου είπε ενοίκιο; Και προπαντως σε ποιο σημείο του Αμαρουσίου;

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Κοντά στον εμπορικό κέντρο Αίθριο, με πάρκινγκ, 55 τ.μ, ηλεκτρικές συσκευές(ψυγείο, πλυντήριο, κουζίνα), συν έπιπλα που μπορεί να μην χρειαστώ κάποια και να τα βάλω στην αποθήκη που έχει φτάσαμε κοντά 600

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.