Jump to content



Μοτέρ ψυγείου λειτουργεί συνέχεια. Πρόβλημα;


gdp77

Recommended Posts

πριν 22 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

ανεμηστηρας πισω? ολα τα οικιακα ειναι passive πλην ορισμενων εξαιρεσεων και μοντελων.

 

Δε συμφωνώ :p Τα σύγχρονα ψυγεία που σέβονται τον εαυτό τους έχουν ενεργή ψύξη έξω αλλά και μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν update. Κάποιος είπε πιο πάνω ότι αν βάλω πράγματα μέσα αλλάζει η συμπεριφορά. 

 

Πράγματι μισογεμίζοντάς το με τα ψώνια της εβδομάδας, την επόμενη μέρα μέτρησα κατάψυξη -20 (ίσως και μικρότερη αλλά μέχρι τόσο φτάνει ένα θερμόμετρο που έχω) και συντήρηση 5,5 βαθμούς. Το μοτέρ συνεχίζει να δουλεύει άρα υποθέτω ότι δεν έχει πιάσει ακόμα τον στόχο. Έβαλα τον ροοστάτη στο 3,5 (από το 4/5 που ήταν) να δω πώς θα συμπεριφερθεί. Πάντως από το Σάββατο βράδυ μέχρι και Δευτέρα έπιανε στον θάλαμο 8 βαθμούς. Τώρα με περισσότερα τρόφιμα μέσα (και στην κατάψυξη μπριζόλες και παγάκια) φαίνεται να βελτιώνεται η κατάσταση. Στην κατάψυξη έχω τη σωστή θερμοκρασία και μένει και στη συντήρηση να πέσει η θερμοκρασία στους 4 για να είμαι ικανοποιημένο και βεβαίως κάποια στιγμή επιτέλους να σταματήσει το μοτέρ....

 

Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω και ψυγείο, αλλά τώρα μάλλον θα κρατήσω μια στάση αναμονής για λίγο....

Συνοψίζοντας:

 

Κατάψυξη: Μέτρησα -20 βαθμούς. Μπορεί να είναι και μικρότερη αλλά στους -20 τερματίζει το θερμόμετρο που έχω

Συντήρηση: Μέτρησα 5,5 βαθμούς με μισογεμάτο ψυγείο

Μοτέρ: Συνεχίζει και δουλεύει ασταμάτητα από το Σάββατο το βράδυ που πρωτοσυνέδεσα το ψυγείο

Ροοστάτης: Τον έχω 3,5/5

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Λοιπόν update. Κάποιος είπε πιο πάνω ότι αν βάλω πράγματα μέσα αλλάζει η συμπεριφορά. 

Όταν παγώσει τα τρόφιμα και κόψει το μοτέρ, αυτά συντηρούν την ψύξη.

Όσο πιο γεμάτη έχεις την κατάψυξη, ναι μεν θα αργήσει να τα παγώσει, αλλά μετά όταν κόψει θα αργήσει να πάρει γιατί τα ίδια τα τρόφιμα δρουν ως πάγος κρατώντας την ψύξη. Ανάλογα και κάτω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.