Jump to content



Θέμα συνδεσιμότητας ηχείων & ακουστικών


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες χρησιμοποιουσα για αρκετες ωρες τα ακουστικα της υπογραφης για μουσικη κ gaming.

Παρατηρησα πως εχοντας τα συνδεδεμενα στο front panel, η ποιοτητα  ηχου ειναι κακη ή αισθητα χειροτερη απο οτι αν τα ειχα απευθειας πανω στην καρτα ηχου της μητρικης (στο speaker out).

Με λιγο googling ειδα πως η χαμηλη ποιοτητα του ηχου απο το front panel ειναι συχνο φαινομενο.

 

Δοκιμασα νομιζω ολες τις διαθεσιμες θυρες:

-Back panel: αριστη ποιοτητα ηχου - η ενταση ηχου ειναι ολη διαθεσιμη (δλδ οσο μπορει να δωσει η καρτα ηχου*)

-Front panel: χαμηλη ποιοτητα ηχου - ισως λιγο λιγοτερη ενταση διαθεσιμη**

-Υποδοχη 3,5mm στα ηχεια (Creative Gigaworks T20): πολυ καλη ποιοτητα κ ενταση. Δε μπορω να διαπιστωσω αν κ ποσο χειροτερα ειναι απο τη βελτιστη συνδεση (στο back panel)

-Υποδοχη 3,5mm στην οθονη (μεσω Displayport): πολυ καλη ποιοτητα ηχου - δε μπορω να αντιληφθω διαφορα. Τραγικα χαμηλη ενταση ηχου.

 

*Η καρτα ηχου της μητρικης εχει DAC (οχι τιποτα ιδιαιτερο βεβαια), το οποιο ανεβαζει την ενταση οταν τα ακουστικα ειναι συνδεδεμενα στα front/back panel ή στα ηχεια. Δε κανει τιποτα οταν ο ηχος πηγαινει ψηφιακα στην οθονη κ μετα στα ακουστικα.

**τα ακουστικα που εχω λενε πως ειναι 32 Ohms στο 1Khz. Το software (Realtek Auudio Control της Asus) τα βγαζουν 250...

 

Τοσο καιρο τα ειχα συνδεδεμενα μονιμα στο front panel κ απλα επελεγα εξοδο front ή back απο το speaker volume. Ευκολα κ ωραια.

Ομως τωρα που δε μου αρεσει ο ηχος απο μπροστα ψαχνω εναλλακτικη συνδεση χωρις ομως βαλε-βγαλε.

 

πχ μου περασε απο το μυαλο να παρω digital speakers (Toslink/optical) κ να εχω τα ακουστικα στο analog speaker out της καρτας ηχου. Ψιλοακριβη λυση.

Ή να παρω usb/wireless headphones. Ακριβη λυση επισης.

 

Αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια είναι τα ακουστικά σου και αν προσπαθείς να τα συνδέσεις μέσω USB ή 3.5mm jack. Μπερδεύτηκα.

 

Αναφέρω επικουρικά, ότι στο Linux τα ακουστικά μου (HyperX cloud II) τα οποία συνδέονται μέσω USB έχουν διαφορετική μέγιστη ένταση, ανάλογα με τις ρυθμίσεις που κάνω στο sound settings panel

 

image.png

 

Όταν επιλέγω "Analog Output" παίρνω τη μέγιστη ένταση, ενώ όταν επιλέγω "Digital Output" (που θα ήταν και το πιο λογικό καθώς συνδέω μέσω USB) η ένταση είναι περιορισμένη κατά πολύ. Από πλευράς ποιότητας βέβαια, δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά. Οπότε αν συνδέεις και εσύ μέσω USB, δες μήπως υπάρχουν κάποιες αντίστοιχες επιλογές στο sound panel των windows.

 

Αν πάλι προσπαθείς να τα συνδέσεις μέσω 3.5mm jack, γιατί δεν τα αφήνεις μόνιμα συνδεδεμένα στην έξοδο ήχου στο back panel του κουτιού σου; Δεν επαρκεί το καλώδιο; Πάρε ένα ποιοτικό extension και διακριτικά το φέρνεις πάνω στο γραφείο σου. Με αυτόν τον τρόπο συνδέεις και αποσυνδέεις τα ακουστικά σου όποτε θες χωρίς να σκύβεις κτλ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ακουστικα μου ειναι τα Corsair HS50. Συνδεονται με 3,5mm jack.

 

Στο back panel εχω τα ηχεια. Τα ακουστικα τα ειχα στο front panel κ επελεγα μεσω windows που θελω να πηγαινει ο ηχος.

Γενικα θελω να εχω ηχεια κ ακουστικα συνδεδεμενα ταυτοχρονα κ η επιλογη να γινεται απο τα Windows απο το volume(select playback device).

 

Απλα χρησιμοποιωντας το front panel, η ποιοτητα ηχου ειναι κακη.

Χρησιμοποιωντας τη θυρα της οθονης, χανω την ενταση.

Ενω με τη θυρα των ηχειων, αν κ ο ηχος ειναι καλος, πρεπει να βαζω κ να βγαζω το καλωδιο των ακουστικων καθε φορα για το switching απο ακουστικα σε ηχεια κλπ.

 

-η καρτα ηχου της μητρικης μου εχει 3x3.5mm(line in, mic, in, speaker out) k 1xS/PDIF στο back panel και δε μπορει να δωσει 2 εξοδους ηχου ταυτοχρονα απο πισω.

Δε γνωριζω αν σε ΑΤΧ μητρικες με 5-6x3.5mm αν αυτο ειναι δυνατο.

 

(H φωτο ειναι με τα ακουστικα στο front panel)

1737161311_Screenshot2021-09-2612_18_02.thumb.png.4f2541ac5499f9030ee822b013f059c8.png

 

1452425085_Screenshot2021-09-2611_55_30.thumb.png.6d8097f0ea9a057916528f08a413ef24.png

 

ΥΓ. Καποιες μητρικες (MSI etc.) εχουν ξεχωριστη  θυρα για ακουστικα στο back panel.

http://storage-asset.msi.com/global/picture/about/FAQ/mb/audio-portinstall-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την επιλογή τη δοκίμασες?

 

image.png

 

Επίσης επειδή η ASUS παίρνει τους default realtek drivers και τους πειράζει για να γίνονται πιο φαντεζί, μήπως να απεγκαθιστούσες τους drivers ήχου της ASUS και να δοκίμαζες με τους original realtek (που δεν ξέρω πώς ακριβώς τους βρίσκεις) ?

 

Διαφορετικά, πάρε ένα audio splitter ποιοτικό να το βάλεις στο back panel και να σου δώσει 2 εξόδους 3.5 mm.

 

261967.jpg
WWW.THOMANN.DE

Professional Y-adapter cable Headphones splitter, 2 x 6.3 mm jack stereo female + 3.5 mm stereo mini jack male with gold-plated contacts, Split length: 12 cm, Length: 0.3m, Includes Thomann...

 

Τέλος, μπορείς να αγοράζεις και κάποια εξωτερική καρτούλα ήχου που θα σου δώσει δυνατότητα USB -->  3.5 jack όπως

 

https://www.skroutz.gr/s/25104217/Edifier-GS02-Εξωτερική-USB-Κάρτα-Ήχου-7-1.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9059725/Creative-Sound-Blasterx-G1-Εξωτερική-USB-Κάρτα-Ήχου-7-1.html

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

!!!! You're into something !!!!

 

Η επιλογη που εδειξες λυνει το προβλημα της ποιοτητας κ εντασης ηχου απο το front panel!

Ομως, πλεον εξαφανιζεται η επιλογη για switch μεταξυ ακουστικων κ ηχειων.

Ουσιαστικα η δευτερη επιλογη για 2 diff audio streams ειναι ακριβως αυτο που ζηταω. Δλδ να επιλεγω που να στελνει ηχο η καρτα.

 

Προφανως ενεργοποιοντας τη, το alt. routing ειναι πολυ χειροτερο απο το main one, γιαυτο κ η διαφορα.

 

497345546_Screenshot2021-09-2613_57_15.thumb.png.1ae0979b2deb87877c1f525564e86963.png

 

Νομιζω πως εχω 3,5 splitter. Θα ψαξω κ θα δοκιμασω.

 

ΥΓ. τοση ωρα εκανα δοκιμες για να διαπιστωσω τις διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GFFermari said:

Νομιζω πως εχω 3,5 splitter. Θα ψαξω κ θα δοκιμασω.

 

Εφόσον θέλεις να μην παίζουν τα ακουστικά όταν ενεργοποιείς τα ηχεία (switch μεταξύ ακουστικών και ηχείων), ούτε αυτή η λύση θα σε βολέψει, διαφορετικά θα καλυπτόσουν από την παραπάνω ρύθμιση στους οδηγούς.

 

Επομένως, πάρε μια εξωτερική καρτούλα USB --> 3.5mm jack και θα είσαι κομπλέ (προϋπόθεση να έχεις 1 usb ελεύθερο)

 

 

 

 

Επίσης οικονομική λύση (όπως όμοια με το USB DAC) είναι και η λύση Tosslink (optical spdif) ---> 3.5mm jack όπως αυτή

 

f3f7ee61-cf39-4fea-8a9f-08b25c6bf9a1.jpg
WWW.BANGGOOD.COM

Only US$16.79, buy best hifi dac amp digital to analog audio converter decoder 3.5mm aux rca amplifier adapter toslink optical coaxial output dac 24bit sale online store at wholesale price.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 splitter αλλα ειναι το συνηθες, 1 θυληκο σε 2 αρσενικα (για headphone k mic). Δε ταιριαζουν.

 

Με splitter ο ηχος θα πηγαινε ταυτοχρονα στα ηχεια κ στα ακουστικα, ετσι δεν ειναι? Οποτε θα πρεπε να κλεισω τα ηχεια χειροκινητα για να χρησιμοποιησω τα ακουστικα κ να βαλω mute, παλι χειροκινητα, τα ακουστικα οταν παιζουν τα ηχεια.

 

-Υπαρχει περιπτωση να φταιει το κουτι? Το P200A ειναι απο τα φθηνοτερα κουτια στην αγορα κ η ποιοτητα των καλωδιων (κ των fan) ειναι αποκαρδιωτικη.

Δυστυχως οταν ειχα το ΝΖΧΤ Η210i, δε χρησιμοποιουσα τα ακουστικα τοσο συχνα κ δεν εχω εικονα.

Σε συνδυασμο με τα ακουστικα, τα οποια ειναι καλα για μενα κ τη χρηση που τα θελω αλλα μακρια απο καλα headphones, ισως να επιδεινωνεται η κατασταση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, GFFermari said:

-Υπαρχει περιπτωση να φταιει το κουτι? Το P200A ειναι απο τα φθηνοτερα κουτια στην αγορα κ η ποιοτητα των καλωδιων (κ των fan) ειναι αποκαρδιωτικη.

Δυστυχως οταν ειχα το ΝΖΧΤ Η210i, δε χρησιμοποιουσα τα ακουστικα τοσο συχνα κ δεν εχω εικονα.

 

Το σκέφτηκα μήπως έτρωγες παρεμβολές στην εσωτερική καλωδίωση προς το front panel 3.5mm jack ή είναι κακής ποιότητας. Όμως, αφού λες ότι με τη ρύθμιση "make front and rear output devices playback same audio stream" δεν είχες πρόβλημα με την ποιότητα ήχου, δεν νομίζω το πρόβλημά σου να είναι το κουτί, αλλά το separation που κάνει η κάρτα ήχου σου.

 

Θέλεις να δοκιμάσεις και με ένα live linux να δεις τι παίζει και εκεί; Αν σε live linux δεν έχεις το ίδιο πρόβλημα, τότε προκύπτει ότι κάτι στραβό με τους drivers στα windows παίζει.

 

 

Quote

Με splitter ο ηχος θα πηγαινε ταυτοχρονα στα ηχεια κ στα ακουστικα, ετσι δεν ειναι? Οποτε θα πρεπε να κλεισω τα ηχεια χειροκινητα για να χρησιμοποιησω τα ακουστικα κ να βαλω mute, παλι χειροκινητα, τα ακουστικα οταν παιζουν τα ηχεια.

 

Ακριβώς. Με ~20€ ευρώ αγοράζεις ένα DAC (είτε USB είτε toslink) πάντως και ξεμπερδεύεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.