Jump to content



[Autodoc]Ανταλλακτικό αυτοκινήτου


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σήμερα έκανα μία παραγγελία από autodocgr ένα ανταλλακτικό για το αυτοκίνητό μου, μία βαλβίδα ρύθμισης ρελαντί. Στην αρχή διάλεξα το προϊόν, προχώρησα σε πληρωμή κτλπ, όμως μόλις πήγα στο ιστορικό παραγγελιών διαπίστωσα πως η εν λόγω ιστοσελίδα άλλαξε το προϊόν από μόνη της.

Πήρα τηλέφωνο, μου είπανε πως δεν ήταν εκείνο σε απόθεμα(ενώ έγγραφε πως ήταν) και έτσι έγινε η αλλαγή από μόνη της. Έδωσα αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου, και μου είπε πως τελικά ούτε αυτό κάνει, και πως αν θέλω να ακυρώσω την παραγγελία ή να αγοράσω το χ αντικέιμενο που είναι φθηνότερο. 
Μου έδωσε τον αριθμό του αντικειμένου και στις φωτογραφίες είναι ένα εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Μου είπανε πως οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές και πως το αντικείμενο είναι το ίδιο με αυτό που θέλω και ας δείχνει άλλο η φωτογραφία. Τον ρώτησα 3 φορές εάν είναι αυτό που θέλω, και μου είπε ναι. Έτσι και συμφώνησα να το πάρω.

 

Να περιμένω απάτη? Έχει κάποιος σχετική εμπειρία με την εν λόγω ιστοσελίδα?

Αν προχωρούσα σε ακύρωση παραγγελίας, μου έχει ξανά τύχει να περιμένω 4-5 μήνες και ας λένε για 3-5 εργάσιμες μέρες, και έτσι ρίσκαρα..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Έγινε επεξεργασία από Βαγγέλης Κρ
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγοραασει μικρο-ανταλακτικα , πλαστικα κυριως.

 

Για ποιο σοβαρα πραγματα μηχανης η αλλα, 1000 φορες να παρω απο Ελλαδα και να το δω ειτε εγω, ειτε ο μηχανικος μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, οι φωτό πάντα είναι κουκουρούκου σε αυτά, μιας και είναι δύσκολο να έχεις φωτό από ένα ψαλίδι μπροστά αριστερά που είναι διαφορετικό για διαφορετικούς κινητήρες και από διαφορετικούς κατασκευαστές.

Οι παλιοί ανταλλακτικάδες είχαν κάτι κιτάπια και έψαχναν κωδικούς δεξιά αριστερά και σου βρησκαν μέχρι την τελευταία βίδα.

Τώρα αυτό έχει μεταφερθεί στις βάσεις δεδομένων. 

Σκέψου το εξής: είχα ξεστοκάρει το στοκ του άμαζον (3 σετ) σε κάτι ψαγμένα τακάκια ferodo, επειδή ήταν ασύμβατα με τα περισσότερα αυτοκίνητα και δεν τα παιρνε κανένας. Το clue της ασυμβατότητας ήταν ότι είχαν έξτρα αισθητήρα φθοράς (που πολύ λίγα αυτοκίνητα είχαν ένδειξη φθοράς σε τέτοια φρένα / σπανιότητας fiat tipo 1.6 :p). Τον κόβεις με το πενσάκι και έβαλες DS Performance με 15 ευρά :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/12/2021 at 3:54 ΜΜ, το μέλος Βαγγέλης Κρ έγραψε:

Καλησπέρα.

Σήμερα έκανα μία παραγγελία από autodocgr ένα ανταλλακτικό για το αυτοκίνητό μου, μία βαλβίδα ρύθμισης ρελαντί. Στην αρχή διάλεξα το προϊόν, προχώρησα σε πληρωμή κτλπ, όμως μόλις πήγα στο ιστορικό παραγγελιών διαπίστωσα πως η εν λόγω ιστοσελίδα άλλαξε το προϊόν από μόνη της.

Πήρα τηλέφωνο, μου είπανε πως δεν ήταν εκείνο σε απόθεμα(ενώ έγγραφε πως ήταν) και έτσι έγινε η αλλαγή από μόνη της. Έδωσα αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου, και μου είπε πως τελικά ούτε αυτό κάνει, και πως αν θέλω να ακυρώσω την παραγγελία ή να αγοράσω το χ αντικέιμενο που είναι φθηνότερο. 
Μου έδωσε τον αριθμό του αντικειμένου και στις φωτογραφίες είναι ένα εντελώς διαφορετικό αντικείμενο. Μου είπανε πως οι φωτογραφίες είναι ενδεικτικές και πως το αντικείμενο είναι το ίδιο με αυτό που θέλω και ας δείχνει άλλο η φωτογραφία. Τον ρώτησα 3 φορές εάν είναι αυτό που θέλω, και μου είπε ναι. Έτσι και συμφώνησα να το πάρω.

 

Να περιμένω απάτη? Έχει κάποιος σχετική εμπειρία με την εν λόγω ιστοσελίδα?

Αν προχωρούσα σε ακύρωση παραγγελίας, μου έχει ξανά τύχει να περιμένω 4-5 μήνες και ας λένε για 3-5 εργάσιμες μέρες, και έτσι ρίσκαρα..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Όταν παραλάβεις , κάνεις video με το unboxing και θα δείξεις το προϊόν και το serial του , εάν είναι λάθος και ζητηθεί για την επιστροφή.

 

Αυτό μου είχαν προτείνει. Μια φορά μόνο έγινε λάθος, ήταν μικρή όμως η αξία και δεν ασχολήθηκα με επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.