Jump to content



Ο SSD του φορητού σχεδόν γέμισε χωρίς αιτία


Recommended Posts

Έχω φορητό Lenovo αγορασμενο το καλοκαίρι. Ο SSD έχει χωρητικότητα 117 GB και ο Data (D) 931. Στον πρώτο έχω εγκαταστήσει το Windows 10 και είναι τα αρχεία μου με τη γνωστή ταξινόμιση: εικόνες, μουσική, έγγραφα κτλ. Στον D αποθηκεύω βίντεο. Ο C έχει κενό χώρο μόλις 5,77 GB, ενώ οι φάκελοι του δεν αθροίζουν ούτε 50-60 GB. Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς γέμισε. Ο D έχει χώρο 906 αυτήν τη στιγμή. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα δοκίμαζα με αυτή την εφαρμογή:

 

https://www.jam-software.com/treesize_free

 

να δω τί τρώει τον χώρο του δίσκου. 

 

Κάνεις "run as admin" και ταξινόμηση κατά μειούμενο όγκο αρχείων αφού ολοκληρωθεί. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις <<υπερτροφίας>> του φακέλου των windows με έχει σώσει αυτό το προγραμματάκι: 

icon?1479435601
SOURCEFORGE.NET

Download PatchCleaner for free. Windows Installer Directory Cleaner. Cleans your windows Installer directory of orphaned and redundant installation (.msi) and patch (.msp) files

 

Μιλάμε για 10δες GB άσκοπα κατειλημμένα σε κάποιες περιπτώσεις. Βέβαια το συνηθισμένο είναι να μη βρίσκει τίποτα ή σχεδόν τίποτα. Επίσης δες και στον πίνακα ελέγχου, προγράμματα και δυνατότητες και κάνε μια ταξινόμηση κατά μέγεθος μήπως κάποιο πρόγραμμα είναι τεράστιο ώστε να το απεγκαταστήσεις και να το εγκαταστήσεις μετά στον D.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παρατήρησα ότι ένα βίντεο πχ 500 ΜΒ που αποθήκευσα στο δεύτερο σκληρό του φοηρτού αφαίρεσε τον αντίστοιχο χώρο από τον πρώτο σκληρό. Πώς μπορώ να καταργήσω τη ρύθμιση που είχε εξαρχής ο φορητός να δημιουργεί εφεδρικά αρχεία στον C; Από ό,τι κατάλαβα, αυτό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα όλα τα αρχεία του D σε εξωτερικό σκληρό και ο C παρέμεινε στα περίπου 6 GB χωρητικότητα. Μόνο όταν σβήνω δικά του αρχεία αυξάνεται η χωρητικότητά του. Εγκατέστησα το ccleaner και εξοικονόμησα γύρω στα 600 ΜΒ. Μήπως να εγκαταστήσω το Windows 10 και στο δεύτερο σκληρό;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Μόνο όταν σβήνω δικά του αρχεία αυξάνεται η χωρητικότητά του. 

Λογικό φαίνεται αυτό. Βασικά δεν έχω καταλάβει πολύ καλά τί έχει συμβεί με τα backup κτλ. Δεν μου ακούγεται πολύ νορμάλ να δημιουργούνται backup αρχεία του δευτερεύοντος δίσκου στον δίσκο λειτουργικού. Συνήθως το ανάποδο γίνεται. 

πριν 2 ώρες, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Μήπως να εγκαταστήσω το Windows 10 και στο δεύτερο σκληρό;

Αυτό πώς θα σε βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Να τι εντόπισα. Δεν ξέρω πώς κατέληξαν να καταλαμβάνουν τόσο χώρο το Λ/Σ και τα προγράμματα. Στην αρχή το Λ/Σ και το MS Office καταλάμβαναν κάπου στα 20-30 GB, εάν θυμάμαι καλά. Σκέφτομαι να πάρω όλα τα αρχεία μου, να κάνω μορφοποίηση τους σκληρούς και να εγκαταστήσω το W10 στο μεγάλο σκληρό. Αλλά και πάλι, δεν ξέρω εάν θα συνεχίζει να γεμίζει άσκοπα. Εξακολουθεί να μειώνεται ο ελέυθερος χώρος του...

Capture.PNG

Capture1.PNG

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

 

Capture2a.PNG

Capture2.PNG

Κρατά αντίγραφα, αλλά στο μεγάλο σκληρό και αφότου δώσω εντολή. Δεν έκανα τέτοια ρύθμιση. Βασικά, δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Windows 10. 

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, xdoc said:

απο οτι βλέπω εναι ενεργοποιημένη η επιλογη αυτόματου buck-up του file history .....

Αν την απενεργοποιήσω, θα διαγραφούν οι φάκελοι και το περιεχόμενό τους που έχω μεταφέρει στον εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Αν την απενεργοποιήσω, θα διαγραφούν οι φάκελοι και το περιεχόμενό τους που έχω μεταφέρει στον εξωτερικό;

δεν εχω χρησιμοποιήσει αυτη την επιλογη και δεν μπορ να σου απαντήσω  με σιγουριά αλλα πιστεύω πως οχι (ειδικά εαν ο εξωτερικός δεν ειναι συνδεδεμένος στο λαπτοπ)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κάνω επανεγκατάσταση του Λ/Σ, αλλά στο μεγάλο σκληρό; Πώς μπορώ να δω εάν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις οι δύο σκληροί είναι σε συστοιχία;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Οπότε να κάνω επανεγκατάσταση του Λ/Σ, αλλά στο μεγάλο σκληρό; Πώς μπορώ να δω εάν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις οι δύο σκληροί είναι σε συστοιχία;

γιατι να κάνεις επανεγκατασταση το Λ/Σ στον μεγάλο σκληρό? καλύτερα να κάνεις καθαρή εγκατάσταση στον SSD ........ δεν εχω χρησιμοποιήσει δισκους σε συστοιχία (RAID) οποτε δεν ξέρω να σου απαντήσω

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2021 at 7:04 ΜΜ, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Αν την απενεργοποιήσω, θα διαγραφούν οι φάκελοι και το περιεχόμενό τους που έχω μεταφέρει στον εξωτερικό;

Όχι, δεν θα διαγραφούν. Το ενεργοποιημένο file history δικαιολογεί να μειώνεται ο διαθέσιμος χώρος στο d, όχι στο c. Γιατί δεν βάζεις το treesize και το patchcleaner που σου προτάθηκε παραπάνω; Το appdata το κοίταξες μην έχει κανένα τέρας μέσα; Π.χ. κάποιο τεράστιο .pst/.ost του outlook ή τίποτα ios backups κλπ

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS δε φαίνεται κάποια συστοιχία. Πήρα όλα τα αρχεία μου από το μικρό σκληρό και έκανα επανεγκατάσταση του W10. Έχω απανεργοποιήσει την τήρηση εφεδρικών αρχείων. Μένει να μεταφέρω ένα μικρό αρχείο πχ 500 ΜΒ στο μεγάλο σκληρό για να δω εάν πάλι δεσμέυεται αντίστοιχος όγκος στο μικρό. Εάν ναι, θα δοκιμάσω τα προγράμματα που μου προτάθηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.