Jump to content



Πίθανες ατέλειες σε καινούργιο cpu waterblock;


chomwitt

Recommended Posts

Είναι αναμενόμενο να παρατηρούμε τέτοια σημάδια σε καινούργιο  waterblock ;

Αναφέρομαι στα μαυρα στίγματα-γραμμές στα fins.

 

waterblock1.jpg.d8c98ee38cfefc3ba11f601f6aac1574.jpg

Έγινε επεξεργασία από chomwitt
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να μου απαντήσει και  η εταιρεία.

Είναι βάση χαλκού και επινικελωμένη.

Σκέφτηκα μήπως αν ειναι καποιά  επιφανειακή χημίκη αντίδραση αν έμμεινε πολύ καιρό στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια , και σε τοσο στενη περιοχυη μονο οδοντοβουρτα , αλλα βρηκα αναφορες που απο σκληρη οδοντοβουρτσα εφυγε κομματακι της επινικελωσης. Περιμενω την απαντηση της εταιριας.

Μην μου πειτε μονο να χρησιμοποιησω αποσταγμενο γιατι δεν υπαρχει στην πολη μου. Ζητησα σε φαρμακειο και μου εδωσαν purified water.

Link to comment
Share on other sites

Και με απλο νερο να το καθαρισεις δε θα παθει τιποτα. Απλα στεγνωσε το καλα μετα.

 

Φαινεται σα βρωμιά πάντως - Το θεμα ειναι οτι για να πιασει τετοια βρωμια θελει καιρο, οποτε δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο κατω απο τη βρυση και τριψτο με μια οδοντοβουρτσα. Στεγνωσε με χαρτι υγειας.

Αν δεν εχεις οδοντοβουρτσα μουλιασε το και βαλε μπατονετα.

Τι να σου πει η εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Μετα και απο προτροπη της εταιριας (αφου τους εστειλα και ποιο κοντινη φωτο) το καθαρισα με οδοντοβουρτσα και ζεστο νερο με σαπουνι.

Ετριβα για δεκα λεπτα αλλα πολυ μικρη προοδο. Ζητησα να μου το αλλαξουν. Γρασο ειναι αυτο το πραγμα..; τι να πω.

 

Μολις καταλαβα και το λαθος στοι τιτλο του θεματος. ειναι cpu water block οχι gpu.

Το εβαλα και κατω απο ζεστο νερο . Εντωμεταξυ τυχαια το ανακαλυψα. Το block ηταν ετοιμο για intel αλλα για amd επρεπε να το ανοιξεις για να αλλαξεις ενα πλαισιο στερεωσης αλλιως αυτο το 'πραγμα' θα το ειχα να κανει βολτες στο loop. Ειμαι υπερβολικος; 

2022-01-26-071702.jpg.7eb48f0bd81d3257f96efd4c2dd58b31.jpg

Η φωτο ειναι απο φτηνο usb μικροσκοπιο.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το βαζεις πανω και κανεις την δουλεια σου.

Γενικα μην αγοραζετε νικελ μπλοκ. Δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να τα διορθωσεις. 
Αν ηταν καθαρος χαλκος θα το πεταγα μεσα στο mayhems part 1 για 6 ωρες καο θα ειχε βγει καινουργιο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Μου προτεινουν να το κρατησω και να δω πως παει και δεν ξερουν τι ειναι και δεν υπαρχει διαθεσιμο plate οποτε πρεπει να κανω rma ολο το block.

Οποτε..  απο τη μια παραξενα αγνωστης ταυτοτητας στιγματα , απο την αλλη απουσια ανταλλακτικων , αρχίσα να αισθανομαι σαν χαβουζα και  θα το επιστρεψω .

Για κανενα μηνα βλεπω να κανω δουλεια με μια καλη ψυκτρα αερος. (πιστή παρολο που θελω να την παροπλισω .. 🥺

Εντωμεταξυ εχει δικιο ο @fatalara ηδη απο το πολυ τριξιμο με την οδοντοβουρτσα αρχισαν τα fins σε μερικα σημεια να χανουν το χρωμα τους. Ισως το παρακανα στο ζεστο νερο δεν ξερω . (η εταιρεια μου προτεινε να το καθαρισω , αλλα οπως βλεπω το λεκε (σαν να επεσε καφες !) δεν ειμαι σιγουρος οτι η τριχα της οδοντοβουρτσας μπορει να κανει δουλεια)

Έγινε επεξεργασία από chomwitt
Link to comment
Share on other sites

Οδοντογλυφιδα δεν νομιζω να χωρουσε.  αυτα τα στιγματα  φαινονται  σαν καλυπτουν επιφανειες και στο περασμα με την οδοντοβουρτσα+σαπουνονερο δεν φυγανε ακριβως αλλα επεκταθηκανε και αραιωσανε (το χρωμα τους) . Γ'αυτο λεω μου θυμιζουν κατι σαν γρασο.

Παντως αφου ουτε αυτοι ξερουν τι ειναι (κατι που ειλικρινα δεν το πιστευω... και με προδιαθεσε αρνητικα για το προιον)  ξεκινησα τη διαδικασια RMA .

 

Να πω οτι μετα απο ραγισμενα ποδαρακια σε tray κμε, χτυπημενο midtower , ηρθε και αυτο και με εξουθενωσε. Παρε φωτο , ανοιξε support ticket , περιμενε καθε φορα τις απαντησεις . Μια 'φαση' πολυ ασχημη.   Αντιλαμβανομαι οτι ζουμε σε δυσκολες εποχες (στη παραγωγη ημιαγωγων, διαταραχη supply chains κτλ) αλλα προσωπικα φοβαμαι οτι ειτε ο ποιοτικος ελεγχος εχει πεσει πχ λογο υποστελεχωσης στα εργοστασια της κινας , ειτε υπαρχει και σπρωξιμο προιοντων που εχουν ελαττωματακια.

 

Έγινε επεξεργασία από chomwitt
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ενα αρκετα αργο response time υποστηριξης που μου το δικαιολογησαν λογο φορτου δεχτηκαν να μου κανουν refund χωρις να θελουν να το επιστρεψω. (30ευρω τα ταχυδρομικα). Σε πεντε μερες θα μου πουνε ποσο refund μου δινουνε.. (ηταν μερος κιτ), και ..μετα μαλλον θα παραγειλλω καποιο λιγο ποιο καινουργιο , το οποιο θα κανει μια εβδομοδα ... οποτε απο 11 ιανουριου που εκανα τη παραγγελια καλο μαρτη ..

Μαλλον δινω ενα δικιο στο επιχειρημα εναντια στο watercooling.. πολλα parts = αυξημενη πιθανοτητα κατι να παει στραβα. Χρειαζεσαι ενα μικρο redundancy  ισως γιατι αν στηριζεσαι σε μεταφορες με το εξωτερικο μπορει να μεινες χωρις pc.

 

Η απορια δεν μου λυθηκε τι ηταν αυτα τα σημαδια παντως..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω, οτι οταν αρχισα να μελεταω για την υδροψυξη συνηθως υπαρχει διαχυτο ενα αγχος να το 'υπερασπισουν' οι θιασωτες επειδη οπως λενε οι υπερμαχοι της αεροψυξης ειναι μια μικρη τρελα να βαζεις νερο να κανει βολτες διπλα σε ηλ.εξαρτηματα μεγαλης αξιας και αρκει μια μικρη διαρροη για να παθεις μεγαλη ζημια.

Παραλληλα διαβαζεις αναλυσεις που χρειαζονται γνωσεις χημειας για να καταλαβεις γιατι καποιοι συνδυασμοι μεταλλων μπορει να σου δημιουργησουν ηλεκτροχημική( γαλβανική διάβρωση) ή απλη διαβραση.

Δηλαδη εισεπραξα οτι αν εξαιρεσεις τις εταιρειες που σου υποσχονται μια ευχαριστη και απροβληματιστη εμπειρια οι σχετικες κοινοτητες σου μεταφερουν ενα αγχος και μια κουλτουρα προσοχης σε λεπτομεριες. Αυτος ειναι εν μερη ο λογος που μου κακοφανηκε πως δινεις ενα 'βρωμικο' εξαρτημα (αξιας κοντα στα 70ε) . Το αναλογο πχ ποιο θα ηταν στους σωληνες ' η στο ψυγειο ; Τι ειναι μικρο αναξιο προσοχης , οταν πχ μια μικρη ρωγμουλα μπορει να σου δωσει πχ  μια διαρροουλα ;

Μαλιστα μου κανει εντυπωση οτι προωθητικα βιντεακια εταιρειων προσπαθουν να μεταδωσουν μια αμεριμνη διαδικασια αλλα αν διαβασεις ακομα πολλες φορες και τα δικα τους εγχεριδια καταλαβαινεις οτι τουλαχιστον το open-custom loop ειναι (κατα τη γνωμη μου) δουλεια απαιτητικη θα ελεγα.

Έγινε επεξεργασία από chomwitt
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος chomwitt έγραψε:

Να προσθεσω, οτι οταν αρχισα να μελεταω για την υδροψυξη συνηθως υπαρχει διαχυτο ενα αγχος να το 'υπερασπισουν' οι θιασωτες επειδη οπως λενε οι υπερμαχοι της αεροψυξης ειναι μια μικρη τρελα να βαζεις νερο να κανει βολτες διπλα σε ηλ.εξαρτηματα μεγαλης αξιας και αρκει μια μικρη διαρροη για να παθεις μεγαλη ζημια.

Παραλληλα διαβαζεις αναλυσεις που χρειαζονται γνωσεις χημειας για να καταλαβεις γιατι καποιοι συνδυασμοι μεταλλων μπορει να σου δημιουργησουν ηλεκτροχημική( γαλβανική διάβρωση) ή απλη διαβραση.

Δηλαδη εισεπραξα οτι αν εξαιρεσεις τις εταιρειες που σου υποσχονται μια ευχαριστη και απροβληματιστη εμπειρια οι σχετικες κοινοτητες σου μεταφερουν ενα αγχος και μια κουλτουρα προσοχης σε λεπτομεριες. Αυτος ειναι εν μερη ο λογος που μου κακοφανηκε πως δινεις ενα 'βρωμικο' εξαρτημα (αξιας κοντα στα 70ε) . Το αναλογο πχ ποιο θα ηταν στους σωληνες ' η στο ψυγειο ; Τι ειναι μικρο αναξιο προσοχης , οταν πχ μια μικρη ρωγμουλα μπορει να σου δωσει πχ  μια διαρροουλα ;

Μαλιστα μου κανει εντυπωση οτι προωθητικα βιντεακια εταιρειων προσπαθουν να μεταδωσουν μια αμεριμνη διαδικασια αλλα αν διαβασεις ακομα πολλες φορες και τα δικα τους εγχεριδια καταλαβαινεις οτι τουλαχιστον το open-custom loop ειναι (κατα τη γνωμη μου) δουλεια απαιτητικη θα ελεγα.

Ολες αυτες οι λεπτομεριες ειναι τριχες κατσαρες.

Δεν υπαρχουν διαφορετικα μεταλλα στο watercooling πλεον, εκτος αν μιλας για aio.

Το μπλοκ σου δεν εχει απολυτως τιποτα. Το βαζεις πανω και κανεις την δουλεια σου κανονικα. Το πιο πιθανο ειναι οτι θα φυγει απο μονο του. 

Αν υπαρχει διαρροη θα την δεις μεσα σε 5 λεπτα λειτουργιας. Αν δεν γινει εκει λογο κακης τοποθετηςης δεν θα γινει ποτε εκτος και κοπανησεις πουθενα. 
Το μονο θεμα της υδροψυξης ειναι ο χρονος που χρειαζεται και το βαρος που προσθετει στο συστημα. Η διαρροες ειναι θεμα δικης σου προσοχης κατα την τοποθετηση. Σπανια υπαρχει θεμα με κομματι. Ολα αυτα υπαρχουν τροποι να τα προλαβεις πριν καν μπει το υγρο στο συστημα. Απλα θελει χρονο, δεν βιδωνεις και εφυγες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω εμπειρια , ελπιζω να ειναι οπως λες η ανασφαλεια του πρωταρη.

 

Αν και να σου θυμισω , πχ το θεμα με της σωστης  σχετικης τοποθετησης  του ψυγειου ως προς την αντλια σε ΑΙΟ που προεκυψε προσφατα το 2020 απο το βιντεο του καναλιου gamernexus:

Stop Doing It Wrong: How to Kill Your CPU Cooler (AIO Mounting Orientation)

Βεβαιο η συνεχεια Ask GN 114: My AIO Will Explode? Tubes Down Don't Reach? Cavitation? Custom Loops?

(που περιεργως εχει το 1/20 των θεατων.. ! μετριασε λιγο τον πανικο) .

Το θυμιζω για να τονισω οτι 15 χρονια? water cooling σε PC και ξαφνικα βγαινει προς τα εξω οτι ακομα και επωνυμες εταιριες

σου δινουν λαθος οδηγιες για κατι βασικο οπως η τοποθετηση μιας ετοιμης λυσης).


Οποτε θα ελεγα οτι η εμπειρη ματια μπορει να βλεπει τι ειναι ουσιαστικο και τι χασιμο χρονου αλλα για τον αρχαριο ισως υπαρχει ενας

ογκος πληροφοριων που θα μπορουσε να αποθαρρυνει καποιον απο το να προσπαθησει.

Απο την αλλη αν σκεφτεσαι για υδροψυξη πιθανως εισαι ηδη εμπειρος σε βασικα θεματα στησιματος ενος pc οποτε το σκηνικο αυτο

απλα θα σε καθυστερησει ή θα σε κανει ισως ποιο προσεχτικο στα βηματα σου απο τι θα επρεπε.

 

 

 

 

 
 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.