Jump to content


Δεν εκκινεί το laptop από το δεύτερο SSD


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα Dell Inspiron 1564 και αντικατέστησα το DVD του με ένα SSD (χρησιμοποιώντας αυτό το SSD tray) ώστε να έχω δεύτερο SSD.

Βλέπω κανονικά τα αρχεία του δεύτερου SSD αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν εκκινεί από το δεύτερο SSD.

(αν τον βάλω στην κανονική υποδοχή για SSD εκκινεί κανονικά).

Είναι φυσιολογικό αυτό;

Νόμιζα ότι θα μπορούσε να εκκινήσει και από τους δύο SSD.

Μπορώ να κάνω κάτι;

Επίσης το BIOS δεν τον 'βλέπει', δεν τον αναφέρει πουθενά.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Μπορώ να κάνω κάτι;

 

  1. Αυτός ο δεύτερος SSD, φαίνεται στο boot menu κατά την εκκίνηση;
  2. Ενημέρωσε το bios, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, αλλά είναι απίθανο να δώσει λύση αυτή η κίνηση.
  3. Αν μπορείς να δανειστείς από κάπου, δοκίμασε να κάνεις αυτό που θέλεις με κάποιον παλιό δίσκο, προδιαγεγραμμένο ως sata-2 (κάποιον 250άρη ή 320άρη της εποχής εκείνης). Το πιθανότερο είναι πως θα δουλέψει. Αν δουλέψει, κάνε αυτό που θέλεις με παλιό SSD sata-2, αν βρεις, (δεν συμφέρει και δεν θα είναι ερύχωρος όμως).  
  4. Μακράν η καλύτερη λύση είναι, να κάνεις dual boot στον κύριο ssd -αν έχει χώρο, ή να αντικαταστήσεις το laptop με κάτι νεώτερο, ή το αφήσεις μόνο με ένα λειτουργικό σύστημα. Το λάπτοπ είναι παλιό, οπότε... 
Link to comment
Share on other sites

1)Να βαλλει τον Booloader στον πρωτο για να ανοιγει απο τον δευτερο?

2)Υπαρχουν καποια forum με Modded bios Που δέχονται και requests. αλλα δεν ξερω ποσο καιρο παιρνει. 

 

Γιατι ομως θελεις να εχεις τον δισκο στην αργη θυρα και οχι στην Primary?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Αν τον αφήσεις μόνο του στη θέση του dvd ? Ξεκινάει από εκεί; Αναβάθμιση ΒΙΟΣ?

Όχι δεν ξεκινάει.

 

7 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

  1. Αυτός ο δεύτερος SSD, φαίνεται στο boot menu κατά την εκκίνηση;

Όχι δεν φαίνεται.

Στο boot menu φαίνονται οι εξής επιλογές:

1. Hard drive

2. CD/DVD/CD-RW Drive

3. Removable devices

4. Network

5. Diagnostics

 

7 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:
  1. Ενημέρωσε το bios, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, αλλά είναι απίθανο να δώσει λύση αυτή η κίνηση.

Μπα δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό.

 

7 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Γιατι ομως θελεις να εχεις τον δισκο στην αργη θυρα και οχι στην Primary?

Δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ.

Όπως είπα θέλω να αντικαταστήσω το DVD με ένα δεύτερο SSD.

Στην 'primary' έχω τον πρώτο SSD.

 

 

Τέσπα, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση, θα το αφήσω ως έχει.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω τι λες εδώ.

Όπως είπα θέλω να αντικαταστήσω το DVD με ένα δεύτερο SSD.

Στην 'primary' έχω τον πρώτο SSD.

 

 

Τέσπα, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση, θα το αφήσω ως έχει.

Σας ευχαριστώ!

Απο οτι ειδα και θα επιβεβαιωθεις με ενα HWInfo η θυρα του DVD ειναι SATA1 ενω η Primary ειναι SATA2. H μια ειναι πιο αργη απο την αλλη.

 

Επισης αν ο σκοπος σου ειναι να κανεις Dual Boot μπορεις να εχεις τον bootloader στον πρωτο δισκο λογικα (αυτον που βλεπει) και να επιλεγεις στην αρχη απο που θα μπουταρεις.

 

Επισης καποιες μητρικες εχουν τις επιλογες που λες στο Boot order χωρις να εμφανιζουν δισκους αλλα εχουν ακομα ενα menu που βαζεις σε σειρα μονο τους δισκους και ετσι οριζεις boot priority. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Εάν πατήσεις f12 κατά το boot, τι επιλογές σου δίνει; Επειδή δεν θυμάμαι, το 1564 υποστηρίζει efi boot ή μόνο legacy;

Τις αναφέρω στο ποστ #5.

4 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Απο οτι ειδα και θα επιβεβαιωθεις με ενα HWInfo η θυρα του DVD ειναι SATA1 ενω η Primary ειναι SATA2

 

Το έτρεξα το HWinfo και μου βγάζει αυτό για τον πρώτο:

841464857_.thumb.png.2433b70658b9aa8fe851d58e2cdf9b35.png

 

 

Και για το δεύτερο:

2133573900_.png.d3795b13e30e2d56988ef3fcf7848895.png

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Και στους δύο δίσκους το ίδιο σε gpt γράφει; Αν ναι, δεν έχει να κάνει το πρόβλημς με τίποτα efi loaders που υποψιαζόμουν. Αυτό το partition του 120ρη δεν έπρεπε να είναι raw αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν φταίει μόνο αυτό για κάτι.

 

Όταν βάλεις το δίσκο του caddy στην κανονική θέση δίσκου, κάνει κανονική εκκίνηση ακόμα και απόντος του άλλου δίσκου με το caddy κενό;

 

Επίσης, όταν είχες κανονικό cd/dvd πριν βάλεις το caddy, έκανε κανονικά εκκίνηση από δισκάκι windows στο drive;

Link to comment
Share on other sites

  

4 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Και στους δύο δίσκους το ίδιο σε gpt γράφει; Αν ναι, δεν έχει να κάνει το πρόβλημς με τίποτα efi loaders που υποψιαζόμουν. Αυτό το partition του 120ρη δεν έπρεπε να είναι raw αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν φταίει μόνο αυτό για κάτι.

Και στους δύο δίσκους μπορώ να κάνω μόνο μετατροπή σε δυναμικό δίσκο.

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

Όταν βάλεις το δίσκο του caddy στην κανονική θέση δίσκου, κάνει κανονική εκκίνηση ακόμα και απόντος του άλλου δίσκου με το caddy κενό;

Ναι

 

4 λεπτά πριν, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

 

Επίσης, όταν είχες κανονικό cd/dvd πριν βάλεις το caddy, έκανε κανονικά εκκίνηση από δισκάκι windows στο drive;

Ναι.

 

Μόλις πήρα απάντηση από το φόρουμ της Dell:

Παράθεση

While you can use the adapter/caddy for a storage drive, the system will not boot from the drive installed in the adapter.  Only the hard drive connected to the system board directly can function as the boot drive.

Οπότε το αφήνω ως έχει, σας ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.