Jump to content



Θα αναγνωρίσει τον άλλον δίσκο μετά την εγκατάσταση?


Karibu

Recommended Posts

Γεια σας,

Σκοπεύω να κάνω εγκατάσταση τα linux mint cinnamon στον ssd (να βγάλω τα w10). Έχω έτοιμο usb stick.

Μεταφέρω τα αρχεία στον δεύτερο δίσκο (hdd) ο οποίος έχει γίνει ntfs format.
Ελπίζω μετά την εγκατάσταση ο sdd με τα linux  να μπορέσει να τα διαβάσει τον hdd και τα αρχεια του??

Επίσης θα είναι αναγνωρίσιμο το linux pc στα windows pc στο network?

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

Ελπίζω μετά την εγκατάσταση ο sdd με τα linux  να μπορέσει να τα διαβάσει τον hdd και τα αρχεια του??

 

Ναι θα μπορείς να διαβάσεις και να γράψεις κανονικά στον HDD και τα αρχεία του, όπως και σε κάθε επιπρόσθετο δίσκο που τυχόν έχει το σύστημά σου.

 

3 ώρες πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

Επίσης θα είναι αναγνωρίσιμο το linux pc στα windows pc στο network?

 

Εξαρτάται τι εννοείς. Αν εννοείς να είναι προσβάσιμος ο δίσκος σου HDD (που θα βρίσκεται στο Linux pc), από το windows pc σου, ναι γίνεται πανεύκολα ενεργοποιώντας το sharing στον αντίστοιχο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

είμαι καινούριος στα linux και βγάζω τα w10.. Ελπίζω να μην το μετανιώσω!

Μετέφερα τα αρχεία στον hdd και τον αποσύνδεσα από το sata και κάνω εγκατάσταση τώρα από usb  το linux min cinnamon.

 

Αυτό που εννοώ για το sharing είναι να είναι προσβάσιμο όλο το linux pc (με τους 2 δισκους) στο τοπικό δίκτυο με τα άλλα windows pc να μπορώ να ανταλλάξω και να διαβάζω αρχεία ανάμεσα στα pc

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 1:54 ΜΜ, το μέλος Karibu έγραψε:

Αυτό που εννοώ για το sharing είναι να είναι προσβάσιμο όλο το linux pc (με τους 2 δισκους) στο τοπικό δίκτυο με τα άλλα windows pc να μπορώ να ανταλλάξω και να διαβάζω αρχεία ανάμεσα στα pc

 

Ναι, άνετα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ναι, άνετα.

Συνέδεσα τον δεύτερο δίσκο αφού είχα κάνει την εγκατάσταση και εκανα εκκίνηση. 

Ο δεύτερος δίσκος είναι φορμαρισμένος σε NTFS και έχει αρχεία απο τα windows και βλέπω οτι τα διαβάζει κανονικά.

Υπάρχει κατι αλλο που πρέπει να κάνω για να λειτουργεί γενικά σωστά? (περί mount και unmount?)

1.Παρατηρώ οτι οταν κανω εκκίνηση σαν να δυσκολεύεται, να αργεί και πολλές φορές αναγκάζομαι να κανω επανεκκίνηση.

2.Το wifi είναι μέσο usb και δεν συνδέεται στην εκκίνηση αναγκάζομαι να ξεκουμπώσω και να επανακουμπωσω το usb για να σινδεθει αμεσως..

3. Επίσης οταν θέλω να κατεβάσω αρχεία τορρεντ μου βγαζει: I/O error perission denied

4.Δεν έχω ανοίξει ακόμα το linoux pc να ειναι προσβάσιμο στο τοπικό δίκτυο.. σαν να ειναι πολύπλοκο γιατι δεν το εχω μάθει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

Παρατηρώ οτι οταν κανω εκκίνηση σαν να δυσκολεύεται, να αργεί και πολλές φορές αναγκάζομαι να κανω επανεκκίνηση.

Δοκίμασε να μπουταρεις χωρίς το wifi USB stick που έχεις και δες αν σου κάνει την ίδια συμπεριφορά. Μετά βήμα βήμα ασχολούμαστε με τα άλλα. Τα περισσότερα wifi στικάκια είναι μπάσταρδα windows only chipsets και δεν παίζουν πάντα καλά στο linux

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δοκίμασε να μπουταρεις χωρίς το wifi USB stick που έχεις και δες αν σου κάνει την ίδια συμπεριφορά. Μετά βήμα βήμα ασχολούμαστε με τα άλλα. Τα περισσότερα wifi στικάκια είναι μπάσταρδα windows only chipsets και δεν παίζουν πάντα καλά στο linux

χωρίς το usb η εκκίνηση ήταν οκ αν και λίγο αργή

Έγινε επεξεργασία από Karibu
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ το όνομα με το οποίο έχεις μοιράσει τον κάθε δίσκο στη samba.

Εάν νιώθεις άνετα με command line στα windows, μπορείς να δοκιμάσεις και:

net view \\[linux IP address]

Εάν όλα είναι εντάξει στο linux, θα πρέπει να σου δείξει τους δύο μοιρασμένους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εννοώ το όνομα με το οποίο έχεις μοιράσει τον κάθε δίσκο στη samba.

Εάν νιώθεις άνετα με command line στα windows, μπορείς να δοκιμάσεις και:

net view \\[linux IP address]

Εάν όλα είναι εντάξει στο linux, θα πρέπει να σου δείξει τους δύο μοιρασμένους δίσκους.

εχω μoιρασει folders στον hdd που ειναι ο δεύτερος δίσκος

5 λεπτά πριν, το μέλος Karibu έγραψε:

εχω μoιρασει folders στον hdd που ειναι ο δεύτερος δίσκος

εγραψα :  net view \\[τον αριθμο ip]

 

μου εβγαλε error 53

the network path was not found

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Μοιάζει να μην έχει σηκωθεί σωστά η samba. Για να σιγουρευτούμε ότι δεν φταίει κανένα firewall, τρέξε στο linux:

smbclient -L localhost

και δες εάν εμφανίζονται οι διαμοιρασμένοι δίσκοι.

 

εμφανίστηκε κατι τέτοιο:

sharename       type        comment

prints                disk         printer driver

IPCs                  IPC          IPC Service (*** server (samba, umbutu)

 

SMB1 disabled  -- no work group available

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Το παραπάνω δείχνει ότι η samba τρέχει, αλλά οι δίσκοι δεν φαίνονται.

Μπορεί να είναι κακή ρύθμιση ή έλλειψη δικαιωμάτων. Ακολούθησες κάποιο οδηγό για να φτιάξεις τα shares?

ολα ξεκίνησαν οταν πήγα να κάνω ενα folder να ειναι share και μου έβγαλε το μήνυμα κάτω οτι πρέπει να βάλω samba και να κάνω rulle στο firewall (βρικα ενα tutorial για αυτο).

μετα ακολούθησα ενα ξενω site οπου ακολούθησα μια διαδικασία με cmd όπου έβαλα ενα passwrd

μετα δεν δουλευε και ευγαλα και ξαναεβαλα τον samba..

 

σημερα που το ξανατσεκαρα τα folder δεν ήταν shared περιεργως..

Μόλις τώρα έκανα πάλι ένα folder να είναι με δικαιώματα drwxrwxrwx

τώρα λειτουργεί .. και δείχνει ακόμα και τον hdd !

τι να πω μήπως έπρεπε να κανω restart?

 

οταν προσπαθώ να μπω απο το linux pc στο windows  δεν μπορώ ενο το βλέπω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά πώς τα καταφέρνετε και ταλαιπωρείστε. Όσες φορές χρειάστηκε να δικτυώσω linux mint με windows 10, 3-4 κλικ υπόθεση ήταν στο mint και γινόταν share ο δίσκος/folder whatever για πλάκα... 

 

Δεν έγραψα κάτι μέχρι τώρα, γιατί είδα ότι το pc με windows ήταν win7 οπότε δεν παίρνω και όρκο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 5:38 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά πώς τα καταφέρνετε και ταλαιπωρείστε. Όσες φορές χρειάστηκε να δικτυώσω linux mint με windows 10, 3-4 κλικ υπόθεση ήταν στο mint και γινόταν share ο δίσκος/folder whatever για πλάκα... 

 

Δεν έγραψα κάτι μέχρι τώρα, γιατί είδα ότι το pc με windows ήταν win7 οπότε δεν παίρνω και όρκο.

δεν ξέρω τι να πω πρώτη φορά βάζω λινουξ..

σήμερα πάλι που το άνοιξα παλι τα folders δεν ειναι shared ενο το σαββατο ήταν.. και ολα κανονικά στο δίκτυο..

 

Σε κάθε εκκίνηση πρέπει να ξανασεταρω? ε δεν νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.