Jump to content



Η κάρτα γραφικών χάλασε ή μήπως όχι;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αντιμετωπίζω ένα θέμα με το σταθερό υπολογιστή μου που με έχει μπερδέψει και θέλω τα φώτα σας!

Μητρική Gigabyte P35-DS4 που δεν έχει onboard κάρτα γραφικών.

Λειτουργικό σε SSD και data σε 2 μηχανικούς δίσκους σε RAID 0. Οπότε δεν μπορώ να πάρω τα δεδομένα τους παρά μόνο εφόσον είναι καρφωμένοι στον κοντρολερ raid της μητρικής...

Εδώ και μερικές μέρες έκανε κάτι κουλά με την οθόνη. Μπορεί να πάταγα το πληκτρολόγιο  να ξεκινήσει μετά από αναστολή λειτουργίας και να μην έδινε σήμα στην οθόνη. Χρειαζόταν επανεκκίνηση με το διακόπτη για να δείξει εικόνα και κάποια φορά μου έβγαλε στην οθόνη ότι είχε συμβεί κάποιο boot driver error αλλά δεν ασχολήθηκα.

Σήμερα δεν έδινε με τίποτα σήμα στην οθόνη (ενώ οι δίσκοι και όλα δείχνουν να φορτώνουν και να λειτουργούν εντάξει) και αναγκάστηκα να ανοίξω κουτί να τσεκάρω την κάρτα γραφικών που έχω πάνω και η οποία δεν παίρνει ρεύμα ξεχωριστά από το τροφοδοτικό αλλά από την PCI θύρα της μητρικής. Την ξεκούμπωσα, την ξανατοποθέτησα και με το κουτί στο πλάι δίνω ρεύμα και παίζει κανονικά. Σβήνω, μοντάρω ξανά, σηκώνω όρθιο το κουτί στη θέση του και εικόνα γιοκ! Ξανανοίγω κια βλέπω ότι το πλαστικό λεβιεδάκι με το ελατήριο που τεζάρει την κάρτα στη θέση της έχει σπάσει και έχει φύγει εντελώς. Δεν ξέρω όμως αν αυτό μπορεί να φταίει διότι φαίνεται να πατάει καλά στη μητρική. Επίσης, αν της αλλάξω θέση και την βάλω στη δεύτερη PCI της μητρικής δεν παίρνω σήμα.

 

Τα έχει παίξει η κάρτα; Τότε πως άνοιξε όταν την επανατοποθέτησα;

Τα έχει παίξει το τροφοδοτικό;

Δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο τροφοδοτικό άλλο ούτε άλλη τέτοια κάρτα γραφικών για δοκιμές.

Μνήμες δοκίμασα - δεν είναι.

)Σημείωση: Όταν πατάω το διακόπτη να ξεκινήσει κάνει ένα μακρόσυρτο beep.)

Υπάρχει τρόπος να δω/πάρω δεδομένα από τους δίσκους που είναι στον raid controller; 

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά έχω απελπιστεί...

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος Matia έγραψε:

Αν το πλαγιάσεις ανοίγει πάλι? Αν ναι τότε κάντο και πάρε από τους σκληρούς ότι έχεις για να μην αγχώνεσαι, κάντο και μετά βλέπουμε

δυστυχώς δεν ξαναέδωσε σήμα στην οθόνη...

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Εάν το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι τα δεδομένα, υπάρχει τεχνικά αξιόπιστη λύση, αλλά θέλει λίγη δουλειά:

Πάρε image από τους δύο δίσκους. Δεν απαιτείται, αλλά σε εξασφαλίζει σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

Φόρτωσε τους φυσικούς δίσκους (ή τα images) σε κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης RAID arrays, ή σε κάποιο linux με την ελπίδα να αναγνωρίσει τα RAID metadata και να σου δείξει το array. Αυτό το βήμα έχει μερικές παραμέτρους που χρειάζονται προσοχή. Εάν το πάρεις απόφαση, το συζητάμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα μήπως με κάποιο λογικό κόστος το διόρθωνα το μηχάνημα

 Να και μερικές φωτογραφίες(με την ευκαιρία έβγαλα την ψήκτρα της κάρτας, καθάρισα και έβαλα νέα κόλλα)

IMG_20220225_212847.jpg

IMG_20220225_212946.jpg

IMG_20220225_213151.jpg

IMG_20220225_213311.jpg

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

Το ηχητικό παραπέμπει σε monitor or graphics card error. Συναρμολόγησε την κάρτα και κάνε άλλη μια δοκιμή. Μπορεί λόγω του σπασμένου κλιπ να μην κάθεται καλά.

Μπορείς να την στηρίζεις και με το χέρι όταν θα ξεκινήσεις το μηχάνημα, για να σιγουρευτείς ότι είναι ευθυγραμμισμένη - απλά πρόσεχε μην την μετακινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Το ηχητικό παραπέμπει σε monitor or graphics card error. Συναρμολόγησε την κάρτα και κάνε άλλη μια δοκιμή. Μπορεί λόγω του σπασμένου κλιπ να μην κάθεται καλά.

Μπορείς να την στηρίζεις και με το χέρι όταν θα ξεκινήσεις το μηχάνημα, για να σιγουρευτείς ότι είναι ευθυγραμμισμένη - απλά πρόσεχε μην την μετακινήσεις.

Το δοκίμασα πολλές φορές. Την έβαλα και στο άλλο σλοτ . Τι εννοεί όταν λέει monitor error; 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, το μέλος fonzi έγραψε:

Τι εννοεί όταν λέει monitor error;

Προβλημα στην Οθονη.

Κοιτα γενικα οτι ηταν να κανεις το εκανες με αυτο το pc. Σωσε οτι θες απο τους δισκους και πας για αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.