Jump to content



Άσκηση για προγραμματισμό σε γλώσσα c++


Recommended Posts

Καλησπέρα ! Έχω μια άσκηση σε γλώσσα c++ ,που ζήτησε ο καθηγητής να γράψουμε ένα πρόγραμμα ώστε καθώς τρέχει ο κώδικας , να ανοίγει ένα ήδη υπάρχον προγράμμα και τα σχόλια αυτού το πρόγραμματος να γίνονται από πεζά σε κεφάλαια ( όσα είναι δηλαδή ) και το αντίστροφο . Έχει κάνει καμία ιδέα , πώς μπορώ να την δηλώσω αυτή την εντολή ;

Just now, το μέλος Χρυσουλα έγραψε:

Καλησπέρα ! Έχω μια άσκηση σε γλώσσα c++ ,που ζήτησε ο καθηγητής να γράψουμε ένα πρόγραμμα ώστε καθώς τρέχει ο κώδικας , να ανοίγει ένα ήδη υπάρχον προγράμμα και τα σχόλια αυτού το πρόγραμματος να γίνονται από πεζά σε κεφάλαια ( όσα είναι δηλαδή ) και το αντίστροφο . Έχει κάνει καμία ιδέα , πώς μπορώ να την δηλώσω αυτή την εντολή ;

 

Screenshot_2022-04-11-19-03-52-753_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου , όμως το έχω κάνει ήδη αυτό ...! 

Δεν ρωτάω πως βάζω σχόλια , η ερώτηση μου είναι μήπως ξέρει κανείς πως δηλώνω τα σχόλια μέσα σε συνάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα καλημέρα, 

 

Δυό παρατηρήσεις.

  1. Δεν κακό που ζητάς βοήθεια, κακό είναι που περιορίζεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο, (ή γιατί βαριέσαι να γράψεις αγγλικά - το πιθανότερο). Και τον περιορίζεις δυό φορές. Πλήρωσες ένα σωρό λεφτά για να μάθεις αγγλικά, πράγμα που σου απλώνει μπροστά σου σχεδόν ολόκληρο τον πλανήτη, και ζητάς βοήθεια μόνον από ελληνόφωνα άτομα - και μάλιστα μόνον μέσα από ένα site που δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη σχέση με τον προγραμματισμό. Έτσι, περιορίζεις δραματικά την πιθανότητα να βρεθεί άτομο που να πληροί τις απαραίτητες προδιαγραφές, δηλαδή, να μπορεί, να έχει χρόνο και να έχει τη διάθεση να σου απαντήσει. Πώς να στο πω, έχεις πάει διακοπές στις Μαλδίβες και κάνεις βουτιές στη μπανιέρα. 
  2. Διαβάζοντας αυτό... 
     
    13 ώρες πριν, το μέλος Χρυσουλα έγραψε:

    Δεν ρωτάω πως βάζω σχόλια , η ερώτηση μου είναι μήπως ξέρει κανείς πως δηλώνω τα σχόλια μέσα σε συνάρτηση.


    ...συμπεραίνω πως δεν έχεις κατανοήσει τί ζητά η άσκηση. Σε παρακαλώ, ξαναδιάβασέ τη (πιο) προσεκτικά.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας ειμαστε ελαστικοι με οσους τωρα ξεκινανε το ταξιδι στον προγραμματισμο. :) 

 

 

Για αρχη θα πρεπει να δεις τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις και επειτα το πως. Προσπαθησε να "σπασεις" το προβλημα σε μικρα tasks.

Εγω δεν εχω επαφη με c++ αλλα ενδεικτικα αυτο που βλεπω ειναι οτι πρεπει:

 

1. Function για να διαβαζεις τις παραμετρους απο command line, πχ το path του αρχειου

2. Function για να κανεις ελεγχο οτι υπαρχει το αρχειο που εδωσες ως παραμετρο, ειναι αρχειο c και μπορει να διαβαστει. Διαφορετικα να δειχνεις ενα μυνημα στον χρηστη

3. Function που να διαβαζει το αρχειο και να βρισκει τα comments

4. Function που να κανει τις αλλαγες στα comments

5. Function που να γραφει το νεο αρχειο

6. Function που να ενημερωνει τον χρηστη για το αποτελεσμα (πχ error ή βρεθηκαν και αλλαχθηκαν 5 comments ή δεν βρεθηκαν comments)

 

Τωρα θες να τα κανεις ολα σε μια function,  θελεις σε πολλες μικρες οπως περιεγραψα, το αφηνω σε εσενα. 

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος Χρυσουλα έγραψε:

Δεν ρωτάω πως βάζω σχόλια , η ερώτηση μου είναι μήπως ξέρει κανείς πως δηλώνω τα σχόλια μέσα σε συνάρτηση.

 

Τα σχόλια τα αγνοεί ο compiler. Ο ρόλος τους είναι να τα διαβάζει ο προγραμματιστής, όχι ο υπολογιστής. Συνεπώς δεν μπορείς να "δηλώσεις" τα σχόλια πουθενά. Ομως στην άσκηση που σας έβαλε ο καθηγητής θα πρέπει να "διδάξεις" στο πρόγραμμά σου να διαβάζει τα σχόλια! Και όχι μόνο αυτό, αλλά θα πρέπει να τα μετατρέπει από κεφαλαία σε μικρά και από μικρά σε κεφαλαία! Πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Αυτό είναι το πρόβλημα που έχεις να λύσεις.

 

Σκέψου, πώς περίπου μοιάζει ένα σχόλιο; Ξεκινάει με //

Οπότε όπου βλέπεις // σημαίνει ότι δεξία από αυτό, ό,τι υπάρχει θα είναι σχόλιο, μέχρι το τέλος της γραμμής.

Επίσης, άλλα σχόλια ξεκινάνε με /* και τελειώνουν με */ οπότε ο,τιδήποτε ανάμεσά τους είναι σχόλιο.

Αφού λοιπόν μάθεις στο πρόγραμμά σου να αναγνωρίζει τα σχόλια, το επόμενο βήμα είναι η επεξεργασία αυτών (από κεφαλαία σε μικρά, και από μικρά σε κεφαλαία)

 

Επίσης, αν θες να πας ένα βήμα παραπέρα και να πάρεις καλό βαθμό, μπορείς να γράψεις και unit tests, όπου τεστάρεις το προγραμμά σου και τις συναρτήσεις που έγραψες, για να δεις αν όντως κάνουν αυτό που πρέπει. Αν θες να εντυπωσιάσεις τον καθηγητή ακόμα περισσότερο, θα μπορούσες να κάνεις mocking τα tests, δηλαδή να μην χρειάζεται να γράψεις και να διαβάσεις αρχείο από τον δίσκο για το test, αλλά από ένα virtual filesystem που τρέχει στην RAM ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 4:28 ΜΜ, το μέλος Dr.Paneas έγραψε:

 

θα μπορούσες να κάνεις mocking τα tests, δηλαδή να μην χρειάζεται να γράψεις και να διαβάσεις αρχείο από τον δίσκο για το test, αλλά από ένα virtual filesystem που τρέχει στην RAM ;)

 

Ξεφεύγει από το θέμα του thread, αλλά θα μπορούσες να παραθέσεις κάποια πηγή για διάβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.