Jump to content


Περίεργη αλλαγή στατιστικών vdsl 50mbps wind


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά Χριστός ανέστη.

 

Προχθες μπήκα να δω από περιέργεια τα στατιστικά της γραμμής και βλέπω έπεσε πολύ το noise margin και το attainable rate.
Επίσης το line attenuation ανέβηκε...

Τα fec επίσης...

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Στην wind μου είπαν δεν βρήκαν κάποιο θέμα στην γραμμή μου...

Παραθέτω φώτο το πριν και το μετά

Screenshot_20220330-084558_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20220429-115303_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

για αρχή αν δεν έχεις πειράξει κάτι εσύ στον χώρο σου δοκίμασε ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο για αρχή

μην πείραξε κανένας κάτι στο εσκαλίτ της πολυκατοικίας - σπιτιού σου και τα έκανε τάνα,

και τέλος αν έχει μπει χέρι στην καμπίνα στις πόρτες κλπ πρόσφατα

 

γενικά αν δεν έχει μπει χέρι κάπου στην καλωδίωση

είναι φυσιολογικό να πέσεις 1-5db από την αναβάθμιση της ταχύτητας στους γύρω συνδρομητές που έκανε μαζικά ο ΟΤΕ

αλλά και πάλι πολύ πεσμένα τα νούμερα ( το Noise Margin είναι ο τεχνιτός θόρυβος που δημιουργεί η κάρτα στην πόρτα που είσαι  για να μπορέσει να εξουδετερώσει εξωγενείς θορύβους , όσο πιο μεγάλο νούμερο τόσο πιο καλά,

είναι αντιστρόφως ανάλογο δηλαδή πιο μικρός τεχνητός θόρυβος με αποτέλεσμα να φθάνει καθαρότερο σήμα στο ρουτεράκι ))
το attenuation είναι η εξασθένηση του σήματος από την καμπίνα έως το μπριζάκι (εκεί όσο πιο μικρό τόσο καλύτερα)

 

για εμένα σαν troubleshooting κάτι κάπου πειράχθηκε ξεκίνα για αρχή να αλλάξεις το καλώδιο μετά αν πείραξε κανείς στην πολυκατοικία και μετά αν έγινε τίποτα στην καμπίνα αν δεν είναι της wind δεν νομίζω να χρεωθούν να στείλουν άτομο από τον ΟΤΕ εφόσον κλειδώνεις στα 50 αυτό κοιτάνε τα υπόλοιπα δεν τους νοιάζουν

 

από τι καμπίνα παίρνεις ΟΤΕ , wind , Voda ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

για αρχή αν δεν έχεις πειράξει κάτι εσύ στον χώρο σου δοκίμασε ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο για αρχή

μην πείραξε κανένας κάτι στο εσκαλίτ της πολυκατοικίας - σπιτιού σου και τα έκανε τάνα,

και τέλος αν έχει μπει χέρι στην καμπίνα στις πόρτες κλπ πρόσφατα

 

γενικά αν δεν έχει μπει χέρι κάπου στην καλωδίωση

είναι φυσιολογικό να πέσεις 1-5db από την αναβάθμιση της ταχύτητας στους γύρω συνδρομητές που έκανε μαζικά ο ΟΤΕ

αλλά και πάλι πολύ πεσμένα τα νούμερα ( το Noise Margin είναι ο τεχνιτός θόρυβος που δημιουργεί η κάρτα στην πόρτα που είσαι , όσο πιο μεγάλο νούμερο τόσο πιο καλά (πιο μικρός τεχνητός θόρυβος)
το attenuation είναι η εξασθένηση του σήματος από την καμπίνα έως το μπριζάκι (εκεί όσο πιο μικρό τόσο καλύτερα)

 

για εμένα σαν troubleshooting κάτι κάπου πειράχθηκε ξεκίνα για αρχή να αλλάξεις το καλώδιο μετά αν πείραξε κανείς στην πολυκατοικία και μετά αν έγινε τίποτα στην καμπίνα αν δεν είναι της wind δεν νομίζω να χρεωθούν να στείλουν άτομο από τον ΟΤΕ εφόσον κλειδώνεις στα 50 αυτό κοιτάνε τα υπόλοιπα δεν τους νοιάζουν

 

από τι καμπίνα παίρνεις ΟΤΕ , wind , Voda ?

Κατα 90% απο της wind φίλε μου γι αυτο πήγα και wind(η γειτονιά μου είναι φουλ απο καμπίνες της)αλλά πως  μπορώ να είμαι σίγουρος? 

Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι καινούριο του ρουτερ διότι η σύνδεση είναι από τον Σεπτέμβρη του 21.

Κάτω στο εσκαλιτ της πολυκατοικίας είδα όλα φαίνονται καλά.

Οπότε λογικά μας μένει η καμπίνα έτσι?

Το θέμα είναι ότι με τα στατιστικά που είχα σκεφτόμουν να το κάνω 100αρι αλλά τώρα δεν το προχωράω....

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος johnnyman έγραψε:

Κατα 90% απο της wind φίλε μου γι αυτο πήγα και wind(η γειτονιά μου είναι φουλ απο καμπίνες της)αλλά πως  μπορώ να είμαι σίγουρος? 

Το τηλεφωνικό καλώδιο είναι καινούριο του ρουτερ διότι η σύνδεση είναι από τον Σεπτέμβρη του 21.

Κάτω στο εσκαλιτ της πολυκατοικίας είδα όλα φαίνονται καλά.

Οπότε λογικά μας μένει η καμπίνα έτσι?

Το θέμα είναι ότι με τα στατιστικά που είχα σκεφτόμουν να το κάνω 100αρι αλλά τώρα δεν το προχωράω....

 

οπότε καμπίνα αν είναι όλα τα άλλα σωστά

 

με τα προηγούμενα στατιστικά θα πήγαινες περίπου 13-16 το down noise margin για τα 100

κάποια βλακεία έχουν κάνει να στείλουν τεχνικό εφόσον είναι δικιά τους καμπίνα

 

και πες τους πριν μπορούσα να αναβαθμίσω για 100 τώρα έχει πρόβλημα φτιάχτε το

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

οπότε καμπίνα αν είναι όλα τα άλλα σωστά

 

με τα προηγούμενα στατιστικά θα πήγαινες περίπου 13-16 το down noise margin για τα 100

κάποια βλακεία έχουν κάνει να στείλουν τεχνικό εφόσον είναι δικιά τους καμπίνα

 

και πες τους πριν μπορούσα να αναβαθμίσω για 100 τώρα έχει πρόβλημα φτιάχτε το

Πάντως στο τηλέφωνο που μίλησα δεν είδαν κάποιο πρόβλημα. 

Και στο τσατ να φανταστείς τους έστειλα και εικόνες κτλ...

Τι βλακεια μπορεί να έκαναν απορώ....

Έγινε επεξεργασία από johnnyman
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος johnnyman έγραψε:

Πάντως στο τηλέφωνο που μίλησαν δεν είδαν κάποιο πρόβλημα. 

Και στο τσατ να φανταστείς τους έστειλα και εικόνες κτλ...

Τι βλακεια μπορεί να έκαναν απορώ....

 

το έκανες reboot και συνέχιζε να κλειδώνει στα ίδια σωστά ?

δοκίμασε καλού κακού και ένα άλλο καλώδιο τηλεφώνου έτσι για το γαμώτο , μπορεί το μπριζάκι στον τοίχο το καλώδιο να μην πατάνε καλά

ο χαλκός είναι τρελός

 

η βλακεία που κάνανε είναι στην καμπίνα αν δεν βρίσκετε κάτι άλλο εκεί στην περιβόητη μικτονόμιση κάτι δεν πατάει καλά

είναι και οι οδηγίες που δίνονται κάθε φορά στο support

 

το ίδιο πράγμα είχα κάνει παλιότερα και εγώ σε ΟΤΕ τα μέτρησε όλα και ανακάλυψε ότι είχαν αλλάξει τις πόρτες σε μια πιο δυσλειτουργική (όταν λέμε δυσλειτουργική μπορεί να έχουν χαλάσει την επαφή και να μην πατάει καλά ο χαλκός πάνω στην επαφή της πόρτας , ε με άλλαξε και όλα καλά . κάνουν κάτι τέεεεετοιες μλκς και μετά ψάχνονται

ίσως, εφόσον είσαι 50 να σε πήγαν σε μια άλλη πόρτα που παίζει 50 και έδωσαν την δικιά σου σε έναν που ήθελε 100

 

επικοινωνησε το  με το support ξανά απο βδομάδα είναι και τι τζιμάνι θα βρεις αν καταλαβαίνει τι του λες και αν ξέρει τι να ψάξει και που να το ψάξει

πες εκεί ετοιμαζόσουν να πάρεις τηλέφωνο για αναβάθμιση 100αρας και τώρα τι κάνουμε κάτι κάνατε κλπ κλπ

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

το έκανες reboot και συνέχιζε να κλειδώνει στα ίδια σωστά ?

δοκίμασε καλού κακού και ένα άλλο καλώδιο τηλεφώνου έτσι για το γαμώτο , μπορεί το μπριζάκι στον τοίχο το καλώδιο να μην πατάνε καλά

ο χαλκός είναι τρελός

 

η βλακεία που κάνανε είναι στην καμπίνα αν δεν βρίσκετε κάτι άλλο εκεί στην περιβόητη μικτονόμιση κάτι δεν πατάει καλά

είναι και οι οδηγίες που δίνονται κάθε φορά στο support

 

το ίδιο πράγμα είχα κάνει παλιότερα και εγώ σε ΟΤΕ τα μέτρησε όλα και ανακάλυψε ότι είχαν αλλάξει τις πόρτες σε μια πιο δυσλειτουργική (όταν λέμε δυσλειτουργική μπορεί να έχουν χαλάσει την επαφή και να μην πατάει καλά ο χαλκός πάνω στην επαφή της πόρτας , ε με άλλαξε και όλα καλά . κάνουν κάτι τέεεεετοιες μλκς και μετά ψάχνονται

ίσως, εφόσον είσαι 50 να σε πήγαν σε μια άλλη πόρτα που παίζει 50 και έδωσαν την δικιά σου σε έναν που ήθελε 100

 

επικοινωνησε το  με το support ξανά απο βδομάδα είναι και τι τζιμάνι θα βρεις αν καταλαβαίνει τι του λες και αν ξέρει τι να ψάξει και που να το ψάξει

πες εκεί ετοιμαζόσουν να πάρεις τηλέφωνο για αναβάθμιση 100αρας και τώρα τι κάνουμε κάτι κάνατε κλπ κλπ

 

 

Ναι και μετά το reboot τα ίδια.

Έκαναν και αυτοί απομακρυσμενα και εγώ.

Να δεις που είναι αυτό που λες ότι επειδή είμαι 50 μου άλλαξαν πόρτα και την δικιά μου την πήρε άλλος.

Στο live τσατ είναι καλύτερα γιατί στέλνω και εικόνες. 

Θα μιλήσω πάλι αύριο η αλλιώς από Τρίτη. 

Αυτό για την 100αρα τους το είπα αλλά για να πετύχεις άτομο που γνωρίζει είναι μια στις 100.. 😆 🤣 😂 

Link to comment
Share on other sites

Για τα 50Mbps μην σε απασχολεί, έχεις αρκετό περιθώριο ακόμα.

Για το τι φταίει, υπάρχουν πολλές πιθανότητες και μπορεί να είναι παραπάνω από μία παράμετρος. Πχ μπορεί να αυξήθηκε το crosstalk από τους γείτονες λόγω των διπλασιασμών του ΟΤΕ, μπορεί να μπήκε κάποιο powerline που βάζει θόρυβο στο modem σου, κ.α.

Επειδή η αλλαγή είναι απότομη και μεγάλη, μπορεί να υπάρχει και κάποιο καλωδιακό πρόβλημα, είτε στο κομμάτι του ΟΤΕ, είτε στο δικό σου. Εσύ επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις διακλαδώσεις πουθενά στο καλώδιο της τηλεφωνίας σου από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα, ότι το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση και οι επαφές δεν είναι χαλαρές.

Επιπλέον, κάνε και ένα reboot, σε περίπτωση που το "κακό" κλείδωμα ήταν παροδικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Για τα 50Mbps μην σε απασχολεί, έχεις αρκετό περιθώριο ακόμα.

Για το τι φταίει, υπάρχουν πολλές πιθανότητες και μπορεί να είναι παραπάνω από μία παράμετρος. Πχ μπορεί να αυξήθηκε το crosstalk από τους γείτονες λόγω των διπλασιασμών του ΟΤΕ, μπορεί να μπήκε κάποιο powerline που βάζει θόρυβο στο modem σου, κ.α.

Επειδή η αλλαγή είναι απότομη και μεγάλη, μπορεί να υπάρχει και κάποιο καλωδιακό πρόβλημα, είτε στο κομμάτι του ΟΤΕ, είτε στο δικό σου. Εσύ επιβεβαίωσε ότι δεν έχεις διακλαδώσεις πουθενά στο καλώδιο της τηλεφωνίας σου από τον κατανεμητή μέχρι την πρίζα, ότι το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση και οι επαφές δεν είναι χαλαρές.

Επιπλέον, κάνε και ένα reboot, σε περίπτωση που το "κακό" κλείδωμα ήταν παροδικό.

Καλημέρα όλα είναι καλά από μεριάς μου και στον κατανεμητη που είδα και την πρίζα. 

Reboot και factory reset έκανα

Τώρα θα δοκιμάσω από περιέργεια καινούριο καλώδιο από την πρίζα στο Ρούτερ.  

Τπτ τα ίδια και με το νέο καλώδιο. 

 

Λες να μην επιχείρησω να το κάνω 100αρι μέσω του  mywind app?

Έγινε επεξεργασία από johnnyman
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβες είχα απαντήσει στο χωριστό θέμα, μετά είδα ότι σου είχαν απαντήσει και νωρίτερα περίπου τα ίδια στο άλλο σημείο που ρώτησες, και τώρα ενώθηκαν ;).

Πριν οποιαδήποτε αναβάθμιση θα κοιτούσα στη διαθεσιμότητα της περιοχής συνήθη και ελάχιστη ταχύτητα που είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν.

Δεν είναι απίθανο να δημιουργήθηκε κάποιο καλωδιακό πρόβλημα στη διαδρομή KV-κτιρίου. Εάν ισχύει αυτό, δυστυχώς δεν είναι τόσο εξόφθαλμο ώστε να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ. Στο κτίριό σου ή σε διπλανά ξέρεις τι στατιστικά βλέπουν οι γείτονες;

 

Μιλώντας για στατιστικά @ARMAGEDDON η περιγραφή του noise margin ως τεχνητός θόρυβος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής. Μία καλή εξήγηση του noise margin με παραδείγματα είναι εδώ:

WWW.SPEEDGUIDE.NET

Noise (dBm) in communications is a combination of unwanted interfering signal sources, such as crosstalk, radio frequency...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Απ' ότι κατάλαβες είχα απαντήσει στο χωριστό θέμα, μετά είδα ότι σου είχαν απαντήσει και νωρίτερα περίπου τα ίδια στο άλλο σημείο που ρώτησες, και τώρα ενώθηκαν ;).

Πριν οποιαδήποτε αναβάθμιση θα κοιτούσα στη διαθεσιμότητα της περιοχής συνήθη και ελάχιστη ταχύτητα που είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν.

Δεν είναι απίθανο να δημιουργήθηκε κάποιο καλωδιακό πρόβλημα στη διαδρομή KV-κτιρίου. Εάν ισχύει αυτό, δυστυχώς δεν είναι τόσο εξόφθαλμο ώστε να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ. Στο κτίριό σου ή σε διπλανά ξέρεις τι στατιστικά βλέπουν οι γείτονες;

 

Μιλώντας για στατιστικά @ARMAGEDDON η περιγραφή του noise margin ως τεχνητός θόρυβος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής. Μία καλή εξήγηση του noise margin με παραδείγματα είναι εδώ:

WWW.SPEEDGUIDE.NET

Noise (dBm) in communications is a combination of unwanted interfering signal sources, such as crosstalk, radio frequency...

Κοίτα όπως είδες από τα στατιστικά Μαξ είχα 190mbps .

Η περιοχή μου υποστηρίζει μέχρι 200 mbps γι αυτό πήγα και wind. 

Φουλ είμαι εδώ από καμπίνες της.

Σκέφτομαι να προβώ σε αναβάθμιση μέσω της εφαρμογής και μετά να κόψουν το κεφάλι τους να το κάνουν 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Απ' ότι κατάλαβες είχα απαντήσει στο χωριστό θέμα, μετά είδα ότι σου είχαν απαντήσει και νωρίτερα περίπου τα ίδια στο άλλο σημείο που ρώτησες, και τώρα ενώθηκαν ;).

Πριν οποιαδήποτε αναβάθμιση θα κοιτούσα στη διαθεσιμότητα της περιοχής συνήθη και ελάχιστη ταχύτητα που είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν.

Δεν είναι απίθανο να δημιουργήθηκε κάποιο καλωδιακό πρόβλημα στη διαδρομή KV-κτιρίου. Εάν ισχύει αυτό, δυστυχώς δεν είναι τόσο εξόφθαλμο ώστε να δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ. Στο κτίριό σου ή σε διπλανά ξέρεις τι στατιστικά βλέπουν οι γείτονες;

 

Μιλώντας για στατιστικά @ARMAGEDDON η περιγραφή του noise margin ως τεχνητός θόρυβος δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής. Μία καλή εξήγηση του noise margin με παραδείγματα είναι εδώ:

WWW.SPEEDGUIDE.NET

Noise (dBm) in communications is a combination of unwanted interfering signal sources, such as crosstalk, radio frequency...

 

τώρα θέλεις και εσύ ακριβής ανάλυση  ... την ακριβής ανάλυση δεν την καταλαβαίνουν οι περισσότεροι για αυτό αρεσκόμαστε να την απλοποιούμε

Μπακαλίστικα το έγραψα για να καταλάβει οποιοδήποτε τι είναι περίπου ένας που δεν έχει τεχνικές γνώσεις
γράψτο με δικά σου λόγια στα ελληνικά εγώ ξαναδίνω άλλο ένα παράδειγμα

 

ας δώσω άλλη μία  φοβερή μπακαλίστικη ανάλυση

 

μιλάς με τον κολλητό σου σε ένα ήσυχο δωμάτιο , μιλάτε κανονικά δεν φωνάζεται , η πληροφορία μεταφέρεται χωρίς αλλοίωση

τώρα αλλάζουμε περιβέλλον

μιλάς με τον κολλητό σου σε έναν δρόμο νορμάλ , μιλάτε κανονικά δεν φωνάζατε, η πληροφορία μεταφέρεται όμως με κάποια αλλοίωση τι είπες για ξαναπές το αυτό , υπάρχει)

τώρα αλλάζουμε πάλι περιβάλλον

μιλάς με τον κολλητό σου σε ένα club ,μιλάτε κανονικά, η πληροφορία μεταφέρεται με αρκετή αλλοίωση και προσπαθείτε να έρχεστε πιο κοντά φωνάζοντας κλπ

 

το γυρνάμε τώρα αυτό το παράδειγμα σε επικοινωνία πόρτας και ρούτερ

όταν γίνεται η σύνδεση κλπ μιλάει το ρούτερ με την πόρτα και κάνει κάποια μαθηματικά στα adslakia τα κάνει μια φορά και μένουν στα vdsl γίνεται συνέχεια

 

ADSL το noise margin μπαίνει από τις ρυθμίσεις profil του εκάστοτε παρόχου

κάποτε η forthnet είχε καλύτερη "θεωρητική" ταχύτητα κλείδωνε σε περισσότερα Mbs γιατί έβαζε noise margin 6db ενώ οι υπόλοιποι πάροχοι 9db , και στους εταιρικούς βάζουν 11db συνήθως

 

Αν βάλουμε 1db στο Noise Margin και πούμε παίξε θα κλειδώσουμε πολύ κοντά στο 20 Plus σε adslaki σχετικά κοντά από το αστικό κέντρο ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ

θα είναι κούφιο με πολλά CRC errors , Επίσης μόλις το κάνουμε αυτό αχρηστεύουμε και όλα τα καλώδια γύρω μας, δηλαδή η δημιουργία του δικού μας τεχνητού θορύβου θα υπερπηδάει και θα καταλήγει στα διπλανά ζεύγη τηλεφωνίας με αποτέλεσμα να παρεμβάλει σε τέτοιο βαθμό όπου όλα τα γειτονικά ζευγάρια θα είναι down δεν θα συγχρονίζουν.
True story έχει δοκιμαστεί και από τους 32 πελάτες που μπορούσε να πάρει πάνω η κάρτα έπαιζε μόνο 1 αυτός με το 1db noise margin

 

Οπότε που θέλω να καταλήξω παίρνουμε το παραπάνω γελοίο παράδειγμα μου το ενώνουμε με το adsl και έχουμε

11db noise margin κυριλέ τεχνητός θόρυβος όπως σε ήσυχο δωμάτιο (στα 5 μέτρα ακούς χωρίς προβλήματα)

9db noise margin καλό τεχνητός θόρυβος όπως βρίσκεσαι σε δρόμο νορμαλ κίνηση (πρέπει να έρθεις στα 2 μέτρα για να ακούσεις και προσαρμόζεσαι)

1db noise margin χείριστο τεχνητός θόρυβος όπως βρίσκεσαι σε club (πρέπει να έρθει να φωνάξει στο αυτί σου για να ακούσεις)

 

 

VDSL το noise margin γίνεται αυτόματα μεταξύ της κάρτας/πόρτας της καμπίνας και του ρουτεράκι και είναι σε συνεχή παρακολούθηση όλη την ώρα και προσαρμόζεται

Συνεχίζουμε

μιλάει η κάρτα - πόρτα της καμπίνας με το ρουτεράκι και κάνουν κάποια μαθηματικά , και συμφωνάνε σε κάποια χαρακτηριστικά-ρυθμίσεις μετά από κάποιες μετρήσεις, ένα χαρακτηριστικό είναι και το NOISE MARGIN, δηλαδή λένε εγώ θα σου στέλνω με τέτοια ένταση το σήμα/πληροφορία αλλά θα του βάλω και ένα επιπλέον θόρυβο τόσο οπότε όταν το παραλαμβάνεις πέτα/κόψε τον θόρυβο (ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ)

αυτό βοηθάει το σήμα/πληροφορία να φτάσει όσο το δυνατόν αναλλοίωτο από τους εξωτερικούς θορύβους που μπορεί να επηρεαστεί ο χαλκός πχ περνάει μια νταλίκα και τραντάζει το έδαφος με το τράνταγμα του έδαφος δημιουργείτε θόρυβος οποίος βρίσκει αντίσταση από τον τεχνητό θόρυβο και δεν αλλοιώνει την πληροφορία

 

Ο ΧΑΛΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ που έλεγε και ο δάσκαλός μου

 

Πιστεύω ότι όλοι κατάλαβαν τι Είναι το NOISE MARGIN με την δικιά μου απλοϊκή ανάλυση τα υπόλοιπα είναι για πανεπιστήμια κλπ να βάλουμε εξισώσεις να παίξουμε να βγάλουμε τα μάτια μας εκεί

 

προφορικά είναι καλύτερα να το αναλύσεις παρά γραπτά

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος wesker έγραψε:

Κάνε έναν κόπο και μέτρησε στα πόσα συγχρονίζεις στον κατανεμιτή της πολυκατοικίας σου.

Μένω στον 6ο όροφο και ειναι αρκετά δύσκολο αυτό. 😞

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος johnnyman έγραψε:

Μένω στον 6ο όροφο και ειναι αρκετά δύσκολο αυτό. 😞

Δεν εχει σχέση σε ποιον όροφο μένεις. Θα κατέβεις και θα κουμπώσεις το ρουτερ κατευθείαν στον κατανεμιτη. Αν εκεί κλειδώνεις σε όσα κλείδωνες και στο σπίτι χανηλότερα, τοτε πας για αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος wesker έγραψε:

Δεν εχει σχέση σε ποιον όροφο μένεις. Θα κατέβεις και θα κουμπώσεις το ρουτερ κατευθείαν στον κατανεμιτη. Αν εκεί κλειδώνεις σε όσα κλείδωνες και στο σπίτι χανηλότερα, τοτε πας για αλλαγή εσωτερικής καλωδίωσης.

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τα εσωτερικά καλώδια είναι ελεγμένα τα συγκεκριμένα. 

Τον όροφο τον ανέφερα γιατί δεν θα μπορέσω να πάρω ρεύμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος johnnyman έγραψε:

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τα εσωτερικά καλώδια είναι ελεγμένα τα συγκεκριμένα. 

Τον όροφο τον ανέφερα γιατί δεν θα μπορέσω να πάρω ρεύμα. 

 

UPS έχεις; ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.