Jump to content



BBQ με υγραέριο - Τεχνικές, απορίες, προτάσεις


Recommended Posts

μας πετσοκοψε με τα θερμομετρα

 

Θα του βγαλει καμια μπριζολα ωμη ο κινεζος και θα λεει οτι σιχαίνεται το αιμα παλι

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

σε bbq με υγραέριο μπορείς να ψήσεις πίτσα με τις κατάλληλες επιφάνειες; Σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα κάτι τέτοιο αντί για φούρνο ooni. Προφανώς δεν περιμένο το ίδιο κορυφαίο ψήσιμο, απλά να είναι καλύτερα από φούρνο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

σε bbq με υγραέριο μπορείς να ψήσεις πίτσα με τις κατάλληλες επιφάνειες; Σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα κάτι τέτοιο αντί για φούρνο ooni. Προφανώς δεν περιμένο το ίδιο κορυφαίο ψήσιμο, απλά να είναι καλύτερα από φούρνο

https://www.youtube.com/watch?v=8rFTGTz1Tm8

 

Ο vito λεει ναι..

 

Μεγαλο αγκαθι το 600αρι που θελει ο ooni...2 χρονια λεω να παρω γιατι ο φουρνος της κουζινας δεν με καλυπτει πλεον...ειδικα αν εχω κοσμο...αλλα λυπαμαι τα λευτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Μεγαλο αγκαθι το 600αρι που θελει ο ooni...2 χρονια λεω να παρω γιατι ο φουρνος της κουζινας δεν με καλυπτει πλεον...ειδικα αν εχω κοσμο...αλλα λυπαμαι τα λευτα.

αν κάνεις κάθε βδομάδα pizza party θα τα βγάλει τα λεφτά του.

Αλλά έτσι όπως βλέπω ότι θα κάνω χρήση εγώ πιο καλή αγορά θα είναι μια ψησταριά υγραερίου για κανένα μπιμπικιου και πλάκα για πίτσες. Best of both worlds κλπ

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέρ της πλάκας είμαι και εγώ...εκτός αν είσαι τόσο φαν και έχεις χρόνο και διάθεση κάθε εβδομάδα να κάνεις ζυμάρι κτλπ...

 

Να πω κάτι άλλο?

Πρώτη φορά δοκίμασα το μάτι υπέρυθρων.

Φωτός δυστυχώς δεν....

 

Μοσχαρισια σπαλομπριζολα 750γρ.

Το αναψα στο χαμηλό....μετά από 5 λεπτά το πήγα στο τέρμα και μετά από 4 λεπτά έβαλα πάνω την μπριζόλα. 2.5 λεπτά από κάθε πλευρά.

Μετά είχα ζεστάνει την ψησταριά με 2 καυστήρες στο φουλ και την πέταξα πάνω. 5 λεπτά και 4 λεπτά μετά που την γύρισα.

Έφτασα 73 βαθμους στο κρέας. 

Ρε....ήταν ζουμερη....μαλακη...απο την αρχή μέχρι το τέλος. Εννοείται κόκκινη σε καμία περίπτωση... καμία.

Απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Πολλά τα λεφτά, όντως

 

Κοιτα, αν μπεις στην διαδικασια να φτιαξεις φουρνο αντιστοιχων επιδόσεων δεδομενου οτι εχεις χωρο και μπορεις να χτισεις..θες τα διπλα λευτα σιγουρα.

 

41 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

αν κάνεις κάθε βδομάδα pizza party θα τα βγάλει τα λεφτά του.

Αλλά έτσι όπως βλέπω ότι θα κάνω χρήση εγώ πιο καλή αγορά θα είναι μια ψησταριά υγραερίου για κανένα μπιμπικιου και πλάκα για πίτσες. Best of both worlds κλπ

 

ε και εσυ καθε βδομαδα Pizza?

 

παντως και το BBQ δεν ειναι τοσο αποδοτικο.

 

θελει κανενα μισαωρο -40λεπτο για προθερμανση μονο για να ξεκινησεις. Θες μια ωρα σχεδον για να φας.

 

Καμια σχεση οι χρονοι με την ooni. Αν εχεις πολλες τι γινεται??

 

13 λεπτά πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Υπέρ της πλάκας είμαι και εγώ...εκτός αν είσαι τόσο φαν και έχεις χρόνο και διάθεση κάθε εβδομάδα να κάνεις ζυμάρι κτλπ...

 

Να πω κάτι άλλο?

Πρώτη φορά δοκίμασα το μάτι υπέρυθρων.

Φωτός δυστυχώς δεν....

 

Μοσχαρισια σπαλομπριζολα 750γρ.

Το αναψα στο χαμηλό....μετά από 5 λεπτά το πήγα στο τέρμα και μετά από 4 λεπτά έβαλα πάνω την μπριζόλα. 2.5 λεπτά από κάθε πλευρά.

Μετά είχα ζεστάνει την ψησταριά με 2 καυστήρες στο φουλ και την πέταξα πάνω. 5 λεπτά και 4 λεπτά μετά που την γύρισα.

Έφτασα 73 βαθμους στο κρέας. 

Ρε....ήταν ζουμερη....μαλακη...απο την αρχή μέχρι το τέλος. Εννοείται κόκκινη σε καμία περίπτωση... καμία.

Απίστευτο.

 

Το κοκκινη δεν ειναι αιμα μην μασας, 73 δεν ειναι πολυ θερμοκρασια?

 

WWW.CERTIFIEDANGUSBEEF.COM

Cooking times and temperatures may vary with the method of preparation, the size and shape of the Certified Angus Beef ® brand cut and the desired degree of doneness.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Άμα δεν ψωνίσει και το ματι...εμένα δεν....

Ναι είναι "πολύ" αλλά μα το θεό ήταν ζουμερη και ωραία και μαλακή. 

καλα σιγουρα, και εγω ετσι αλλα το μοσχαρι το αντιμετωπιζω αλλιως μιας και ειναι το πιο safe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

θελει κανενα μισαωρο -40λεπτο για προθερμανση μονο για να ξεκινησεις

 

ανάβεις και μέχρι να ανοίξεις το ζυμάρι να κόψεις υλικά να ετοιμάσεις την πίτσα έχει προθερμανθεί η ψησταριά. δεν το βλέπω και τόσο τρομερό. προφανώς η ooni είναι η ιδανική επιλογή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

 

ανάβεις και μέχρι να ανοίξεις το ζυμάρι να κόψεις υλικά να ετοιμάσεις την πίτσα έχει προθερμανθεί η ψησταριά. δεν το βλέπω και τόσο τρομερό. προφανώς η ooni είναι η ιδανική επιλογή 

 

πρεπει να κανω Pizza thread καποια φαση 😛

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Για πιτσα η ooni ειναι μονοδρομος , δεν συγκρινεται με πλακες σε bbq ειτε καρβουνου ειτε υγραεριου . Ειναι γρηγορη και οικονομικη στην καταναλωση ( η εκδοση με gas).

 

Υπαρχουν και αυτες για πιο ευρωπη

 

GLOWEN.SI

Discover the perfect blend of innovation and tradition with Glowen Pizza Ovens. Elevate your culinary experience.

 

Χαιρετίσματα στην ομορφη Ξανθη!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Υπαρχουν και αυτες για πιο ευρωπη

 

GLOWEN.SI

Discover the perfect blend of innovation and tradition with Glowen Pizza Ovens. Elevate your culinary experience.

 

Χαιρετίσματα στην ομορφη Ξανθη!

Προφανως και υπαρχουν πολλες τετοιου τυπου και μπορει και καλυτερες απο την ooni , απλα αυτη ηταν γνωστη στην Ελλαδα οταν την πηρα και ειχε αρκετο υλικο για την μαθω.Την ooni εχω αυτην εχω δοκιμασει.Οπως και εχω δοκιμασει πιτσα σε πετρα και σε Weber καρβουνου και σε napoleon , και τελικα η ooni εαν και διαφορετικη πιτσα ειναι καλυτερη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 την πέτυχα... 😜

 

Μπρισκετα 1.5kg 

115-120 βαθμούς έμμεσο ψήσιμο...

Αριστερός καυστήρας ανοιχτός λίγο...ο επόμενος ανοιχτός όσο το λιγότερο γινόταν....οι δύο υπόλοιποι κλειστοί.

Πάνω απ' τους δύο πρώτους καυστήρες πολυγώνος σωλήνας με pellet αγριοκαρυδιας?

Και στους σβηστους από πάνω η μπρισκετα και από κάτω ένα ταψακι (είχα βγάλει τους ανακλαστήρες).

 

4 ώρες κάπνισμα....

Δύο φορές το γέμισα με πέλλετ...

Ανά δύο ώρες ψεκασμα με νερό και μηλοξιδο....

Σε κάποια φάση έγινε αυτό λέγανε το stall....71 βαθμούς....έμεινε εκεί...

Την έβγαλα....την αλειψα με τα ζουμια που είχε βγάλει που ήταν στο ταψακι και την τύλιξα σε λαδόκολλα και μετά αλουμινόχαρτο....

Τσουπ μέσα πάλι.....

Το θερμόμετρο όλα τα λεφτά....

Ωστόσο 2-3 φορές αποσυνδέθηκε και συνδέθηκε μόνο του πάλι....

Πάει σωστά με το βάση άλλο που είχα...μπράβο στην Κίναααα..χαχαχ

 

12 ώρες και 10 λεπτά φτάσαμε 95 βαθμούς....δεν αντεχονταν άλλο....

 

Μια ώρα και ένα τέταρτο ξεκούραση χωρίς να το ανοίξω από το αλουμηνοχαρτο.... Είχα πάνω το θερμόμετρο και μόλις έπεσε η θερμοκρασία στους 61 το άνοιξα και το έκοψα....

Καλά....ό,τι λίπος είχε λιώσει...λουκούμι.....

 

ΥΠΟΜΟΝΗ.....

 

Αναρωτιέμαι πώς θα γίνει να το φάω καμιά φορά για μεσημέρι....

IMG20231202100238_copy_1440x1079.jpg

IMG20231202232213_copy_1105x1473.jpg

IMG20231202234138_copy_1103x1471.jpg

Screenshot_2023-12-02-20-04-30-60_64fcbb587140fe4ca049ab721e85b8fe.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά δοκίμασε να τη βάλεις σε λαδόκολλα μετά από κάνα δίωρο. Θα αργήσει λίγο ακόμα αλλά θα γίνει ακόμα πιο νόστιμη κ ακόμα πιο λουκούμι!

Το πας πολύ καλά πάντως το πράμα. Πότε ειπαμε ότι ξανά ανάβεις bbq? :hehe:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Την επόμενη φορά δοκίμασε να τη βάλεις σε λαδόκολλα μετά από κάνα δίωρο. Θα αργήσει λίγο ακόμα αλλά θα γίνει ακόμα πιο νόστιμη κ ακόμα πιο λουκούμι!

Το πας πολύ καλά πάντως το πράμα. Πότε ειπαμε ότι ξανά ανάβεις bbq? :hehe:

Και με το κάπνισμα κυρία μου τι θα κάνω που μαρεσουν τα καπνιστά?

 

Σήμερα άναψα 😛 εκανα smashed burgers.

Εγκαινίασα την πλάκα σήμερα....

Είχα πάρει λιπαρό κιμά....

είχα πάρει μια "πρεσσα" από το τεμου....κομμάτι από λαδόκολλα και τςςςςςςςςςςςς....αλάτι πιπέρι....σε ένα δοκίμασα και μουστάρδα..... Μπέικον....τυρί....

Βούτυρο Κέρκυρας πριν και "σκούπισμα" με τα ψωμάκια μπριος....

Πανικ.....

 

Πρέπει να δουλέψω λίγο το χωροταξικό γιατί πχ η πλάκα μου φαινόταν μικρή....wtf.... 45x29.5....

 

Θα κάνω πατέντα τώρα να κλειστά τα κενά που έχει η ψησταριά....στο κωλο της και εκεί που μπαίνει η σούβλα....

 

Φωτό γιοκ από μπέργκερ 😛

 

Υγ. Πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το θερμόμετρο.....μου φαίνεται καλή η κινεζια

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.