Jump to content



Covid & επίδομα


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είχα νοσήσει από covid, και έχω τη θετική βεβαίωση τού φαρμακείου (rapid test και βεβαίωση φαρμακείου στις 30/03/2022). Είχα μείνει εκτός εργασίας 5 ημέρες (ημέρες άδειας covid. Δεν χρειάστηκε παραπάνω ημέρες να μείνω εκτός εργασίας). Δεν έχω γνωμάτευση ιατρού ΕΟΠΥΥ. Μπορώ με τη βεβαίωση μόνο, χωρίς γνωμάτευση ιατρού, να πληρωθώ αυτές τις 5 ημέρες που ήμουν εκτός εργασίας;

 

υγ μίλησα μου τον λογιστή αλλά δεν μου είπε κάτι. Δεν νομίζω ότι, για μια όχι τόσο σύνθετη διαδικασία διαδικτύου, να σκάσω 20αρικο.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μήπως η ροή είναι:

πρώτα κάνεις την αίτηση για άδεια ηλεκτρονικά

και μετά, αφού ο εργοδότης εγκρίνει την αίτηση, εκεί θα εμφανιστεί κάτι άλλο που θα χρειαστεί στην αίτηση επιδόματος. Έκανα, λοιπόν, σήμερα το μεσημέρι την αίτηση άδειας covid ηλεκτρονικά, και περιμένω (είναι στην κατάσταση επεξεργασία η αίτηση άδειας).

Αφού εγκρίνει ο εργοδότης, θα βρω εκεί κάτι άλλο για να προχωρήσω σε αίτηση επιδόματος, ή δεν έχω εγώ να κάνω κάτι άλλο, και περιμένω κατάθεση χρημάτων;

 

υγ Εργαζόμουν για τρεις μήνες σε δημόσια υπηρεσία (νόσησα μέσα στο διάστημα των τριών μηνών). Από την υπηρεσία μου είπαν ότι θα πληρωθώ από το ΕΟΠΥΥ για αυτές τις 5 ημέρες άδειας covid.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αργεί πολύ η καταβολή του επιδόματος, τουλάχιστον πέρσι που νόσησα Μάιο, Σεπτέμβρη πήρα τα χρήματα. 

Επίδομα παίρνουν μόνο οι μισθωτοί ή και οι ελ. επαγγελματίες;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος Lakisss έγραψε:

Επίδομα παίρνουν μόνο οι μισθωτοί ή και οι ελ. επαγγελματίες;

Δεν έχω ιδέα, πραγματικά! @karmen1983, ξέρουμε κάτι; 

 

2 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σκέφτηκα μήπως η ροή είναι:

πρώτα κάνεις την αίτηση για άδεια ηλεκτρονικά

και μετά, αφού ο εργοδότης εγκρίνει την αίτηση, εκεί θα εμφανιστεί κάτι άλλο που θα χρειαστεί στην αίτηση επιδόματος. Έκανα, λοιπόν, σήμερα το μεσημέρι την αίτηση άδειας covid ηλεκτρονικά, και περιμένω (είναι στην κατάσταση επεξεργασία η αίτηση άδειας).

Αφού εγκρίνει ο εργοδότης, θα βρω εκεί κάτι άλλο για να προχωρήσω σε αίτηση επιδόματος, ή δεν έχω εγώ να κάνω κάτι άλλο, και περιμένω κατάθεση χρημάτων;

 

υγ Εργαζόμουν για τρεις μήνες σε δημόσια υπηρεσία (νόσησα μέσα στο διάστημα των τριών μηνών). Από την υπηρεσία μου είπαν ότι θα πληρωθώ από το ΕΟΠΥΥ για αυτές τις 5 ημέρες άδειας covid.

Αρχικά. Για ποιον λόγο έγινε η αίτηση τώρα, 2 μήνες μετά; Η αίτηση γίνεται άμεσα.

Δεύτερον, μπήκες εδώ

Και τρίτον, θα πρέπει στην κατάσταση της αίτησης να φανεί αυτό (έτσι είναι εμένα ακόμη και τώρα που μπήκα, μιας και υπάρχει σαν καταχώρηση)

image.png

 

Κατά την διαδικασία, επιλέγεις από που θα παραλάβεις ένα χαρτί απαραίτητο για τον εργοδότη. Καλή τύχη με το ΙΚΑ. Βάζεις πάντως ΙΒΑΝ και η πληρωμή γίνεται στο λογαριασμό σου.

Όταν τελειώσει αυτή η διαδικασία, λαμβάνεις ένα χαρτί (είτε με ταχυδρομείο είτε πας στο ΙΚΑ ο ίδιος) και το δίνεις στο λογιστήριο (στον εργοδότη - το απαραίτητο που είπα πιο πάνω). Το λογιστήριο το κρατάει αυτό γιατί ουσιαστικά στις 5 μέρες, 1.5 μεροκάματο θα το πάρεις από το λογιστήριο, και το ΙΚΑ θα ασχοληθεί με τις 2 ημέρες που απομένουν. Όπως γίνεται με όλες τις ασθένειες, τις 3 πρώτες μέρες το ΙΚΑ δεν πληρώνει κάτι :) 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν έχω ιδέα, πραγματικά! @karmen1983, ξέρουμε κάτι; 

 

Αρχικά. Για ποιον λόγο έγινε η αίτηση τώρα, 2 μήνες μετά; Η αίτηση γίνεται άμεσα.

Δεύτερον, μπήκες εδώ

Και τρίτον, θα πρέπει στην κατάσταση της αίτησης να φανεί αυτό (έτσι είναι εμένα ακόμη και τώρα που μπήκα, μιας και υπάρχει σαν καταχώρηση)

image.png

 

Κατά την διαδικασία, επιλέγεις από που θα παραλάβεις ένα χαρτί απαραίτητο για τον εργοδότη. Καλή τύχη με το ΙΚΑ. Βάζεις πάντως ΙΒΑΝ και η πληρωμή γίνεται στο λογαριασμό σου.

Όταν τελειώσει αυτή η διαδικασία, λαμβάνεις ένα χαρτί (είτε με ταχυδρομείο είτε πας στο ΙΚΑ ο ίδιος) και το δίνεις στο λογιστήριο (στον εργοδότη - το απαραίτητο που είπα πιο πάνω). Το λογιστήριο το κρατάει αυτό γιατί ουσιαστικά στις 5 μέρες, 1.5 μεροκάματο θα το πάρεις από το λογιστήριο, και το ΙΚΑ θα ασχοληθεί με τις 2 ημέρες που απομένουν. Όπως γίνεται με όλες τις ασθένειες, τις 3 πρώτες μέρες το ΙΚΑ δεν πληρώνει κάτι :) 

Να, τέτοιες πληροφορίες-λεπτομέρειες είναι που χρειαζόμουν και δεν έδεινε ο λογιστής. Ευχαριστώ θερμά.

Σχετικά με το από που θα παραλάβεις κάποιο χαρτί που χρειάζεται ο εργοδότης, εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση, είναι αυτό που στη διαδικασία επέλεξα "ΙΚΑ-ΕΤΑΜ".

 

Στο link που δίνεις μπήκα και γω χθες, και μία ακριβώς ίδια αίτηση έκανα. Βρήκε κανονικά στο searching τη θετική βεβαίωση του test που έκανα τον Μάρτιο , και ολοκλήρωσα επιτυχώς την αίτηση. Τώρα είναι ακόμη (εκεί που στη δική σου είναι σε πράσινο) σε πορτοκαλί:"Σε επεξεργασία".

 

Μετά από δύο μήνες η αίτηση, διότι δεν είχα από πουθενά καμία ενημέρωση. Ούτε από το λογιστήριο, ούτε από τη γραμματεία, ούτε από πουθενά. Μόνο την πρώτη ημέρα της ασθένειας, με κάλεσαν στο σπίτι από τα κεντρικά τής υπηρεσίας, και μου είπαν ότι αυτές τις 5 ημέρες θα πληρωθώ από τον ΕΟΠΥΥ. Μόνο αυτό. Ούτε από τα κεντρικά μού είπαν ότι πρέπει να κάνω αυτήν την αίτηση για να πληρωθώ. Σκέφτηκα ότι θα γίνουν όλα αυτόματα. Ούτε έχω ξανανοσήσει σε διάρκεια εργασίας για να ξέρω ότι πρέπει να κάνω κάτι.

 

Ούτε τώρα είχα με κάποιον φίλο σε κουβέντα κάποιοα ενημέρωση, ούτε από φαρμακοποιό, ούτε από πουθενά. Το μόνο που με έκανε να ξεκινήσω να το ψάχνω, είναι αυτό που ρωτάτε και σεις (πάνω-κάτω): γιατί μετά από 2 μήνες δεν έχω δει κάτι στον λογαριασμό; Δεν είναι μεγάλο διάστημα 2 μήνες και δεν έχω δει κάτι; Έτσι άρχισα να το ψάχνω. Μόνος υποπτεύθηκα, λόγω απουσίας χρημάτων σε αυτό το διάστημα.

 

Για να δούμε. Σε αναμονή επεξεργασίας της αίτησης από τον εργοδότη για την ώρα. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος serpico75 έγραψε:

Στο link που δίνεις μπήκα και γω χθες, και μία ακριβώς ίδια αίτηση έκανα. Βρήκε κανονικά στο searching τη θετική βεβαίωση του test που έκανα τον Μάρτιο , και ολοκλήρωσα επιτυχώς την αίτηση. Τώρα είναι ακόμη (εκεί που στη δική σου είναι σε πράσινο) σε πορτοκαλί:"Σε επεξεργασία".

 

Μην ανησυχείς, είναι δημόσιο, παίρνουν τον χρόνο τους :p 

 

ΥΓ: το χαρτί δεν θυμάμαι ακριβώς πότε το έστειλαν σε εμένα, αυτό που θέλει ο εργοδότης, ώστε να πρασινίσει το παραπάνω και μετά να είσαι στη διαδικασία αναμονής για πληρωμή! 

Έπραξες καλά πάντως που το έψαξες -έστω μετά από καιρό. 

Απαράδεκτο να μην σε ενημερώσει κανένας! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία στιγμή, γιατί νομίζω πως έκανα κάποιο λάθος και χρειάζεται να διορθώσω κάτι. Πριν μπω στη σελίδα "Νέα αίτηση", είμαι σε μια σελίδα που ζητάει ΑΦΜ εργοδότη και ένα e-mail. Εκεί, αρχικά, έβαλα το ΑΦΜ τού εργοδότη, από το ΑΦΜ βρήκε τα στοιχεία τού εργοδότη, και συμπλήρωσε στη φόρμα όσα χρειάζονται. Ως εδώ καλα.

 

Τώρα, εδώ νομίζω έχω θέμα, σε σχέση με το mail που συμπλήρωσα. Στη φόρμα έβαλα το mail της κυρίας στη γραμματεία στην εργασία μου που ασχολείται με αυτά (π.χ. άδειες, τα τού covid, κ.λπ.), πιστεύοντας ότι θα αποσταλεί κάποιο mail στην ηλεκτρονική της διεύθυνση (αυτή που συμπλήρωσα, δηλαδή), για να ξεκινήσει να βλέπει ότι έχω κάνει την αίτηση. Και μετά από τη συμπλήρωση τού mail στη φόρμα, πήγα στη σελίδα της αίτησης και την έκανα. Σωστή διεύθυνση mail συμπλήρωσα στη φόρμα ή έχω κάνει λάθος και πρέπει να διορθώσω κάτι (ή εάν δεν παίρνει διόρθωση, να σβήσω την αίτηση και να φτιάξω νέα);

 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες το ΑΦΜ πατησες αναζητηση κ εφερε ολα τα στοιχεια σωστα;

Σε εκεινο το βημα σε αφησε και εκανες edit το email και εβαλες το αλλο; Γιατι απο οσο θυμαμαι δε πρεπει να σε αφηνει. Αν σε αφησε κ αλλαξες εκει το email δε ξερω τι παιζεται. Ρωτησες την υπάλληλο αν πηρε κατι; Σε τι status ειναι το αιτημα τωρα; Ακομα σε αναμονη επιβεβαιωσης απο εργοδοτη;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εβαλες το ΑΦΜ πατησες αναζητηση κ εφερε ολα τα στοιχεια σωστα;

 

Ακριβώς έτσι. Με το ΑΦΜ που έβαλα, και το search, έφερε όλα τα στοιχεία τού εργοδότη σωστά. Δεν ξέρω μήπως αναφερόμαστε σε άλλες φόρμες (ή σε άλλα σημεία της αίτησης). Φαίνεται, όμως, πως, χωρίς να το ξέρω, έβαλα το σωστό mail, και τώρα περιμένω από τον εργοδότη, και όχι ακόμη από το ΙΚΑ, το επόμενο βήμα. Ανεβάζω την φόρμα με το mail που νόμιζα ότι έκανα λάθος, και στο τέλος την κατάσταση που βρίσκεται η αίτηση. Πάμε . .

 

Αρχικά (χωρίς να εμφανίσω ολόκληρη την πρόταση στο αντίστοιχο e-mail address field - θα καταλάβετε στη δεύτερη εικόνα τί εννοώ):

 

 

img1.jpg.4a23f75d22cc7de70f0f98c3bdc57e8d.jpg

 

 

Στην παρακάτω εικόνα, ξεκίνησα μία δήθεν αίτηση covid πριν λίγο, τη σταμάτησα φυσικά, ίσα ίσα για να δω ποιά είναι ολόκληρη η πρόταση τού field, και το ξεκαθαρίσουμε. Ευτυχώς, ξεκαθαρίστηκε. Κρατώντας πατημένο το mouse στο πεδίο, εμφανίζεται ολόκληρη η πρόταση:

 

img2.jpg.a9e21b1094111530a5b1f05ec5cd77c9.jpg

 

Οπότε, φαίνεται, σωστά καταχώρησα το mail address της κυρίας στη γραμματεία της υπηρεσίας μου. Εάν χρειαστεί κάτι, τόσο ο ΕΦΚΑ, όσο, φυσικά, καί η υπηρεσία μου, έχουν το mail μου.

υ.γ. Αυτό το Email (WS) εκεί δεν ξέρω τί  είναι από τη μία, και από την άλλη, δε νομίζω να είναι κάτι που απασχολεί όσους κάνουν αίτηση σε περιπτώσεις σαν τη δική μας. Εγώ σωστά φαίνεται ασχολήθηκα με το δεξιά mail address field.

 

Τώρα, η κατάσταση της αίτησης σήμερα είναι:

 

img3.thumb.jpg.215306c36edf44d4e3555dee91312b45.jpg

 

Στο σημείο αυτό, μόνο, δεν έχω καταλάβει:το επόμενο βήμα είναι του εργοδότη μου ή του ΙΚΑ; Ποιά είναι η ροή από δω και πέρα μέχρι να ολοκληρώσω εγώ (ολοκληρώσω=να μη χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο), και να περιμένω κατάθεση; Πάντως εγώ, σήμερα δεν έλαβα κάποιο mail σχετικά.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συμπληρώσεις ΑΦΜ και πατήσεις αναζήτηση, στο πεδίο email (WS) έπρεπε να σου εμφανίσει το email που εχει δηλώσει ο εργοδότης. Συνήθως είναι το email του του τμήματος του λογιστηρίου που έχει αναλάβει τις μισθοδοσίες.  Δεν σου εμφάνισε κάτι εκεί; Γιατί εκεί το βλέπω σε 3 διαφορετικές δοκιμες που εχω κάνει.

Η κυρία στη γραμματεία το πήρε το email? Βλέπω και είσαι σε επεξεργασία και όχι με πράσινο όπου θα έπρεπε να λέει Θετική Βεβ. Εργοδότη

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μόλις συμπληρώσεις ΑΦΜ και πατήσεις αναζήτηση, στο πεδίο email (WS) έπρεπε να σου εμφανίσει το email που εχει δηλώσει ο εργοδότης. Συνήθως είναι το email του του τμήματος του λογιστηρίου που έχει αναλάβει τις μισθοδοσίες.  Δεν σου εμφάνισε κάτι εκεί; Γιατί εκεί το βλέπω σε 3 διαφορετικές δοκιμες που εχω κάνει.

Η κυρία στη γραμματεία το πήρε το email? Βλέπω και είσαι σε επεξεργασία και όχι με πράσινο όπου θα έπρεπε να λέει Θετική Βεβ. Εργοδότη

 

 

 

Όχι, στο πεδίο email (WS) δεν εμφάνισε κάτι μόλις έκανα αναζήτηση. Εμφάνισε τα στοιχεία στα πεδία που έχω αποκρύψει, αλλά στο email (WS) δεν εμφάνισε κάτι.

 

Η κυρία στην γραμματεία δεν ξέρω εάν έχει πάρει κάποιο mail. Δεν έχω έρθει σε επικοινωνία (τηλεφωνική) από προχθές Δευτέρα που έκανα την αίτηση. Είπα να αφήσω 2-3 ημέρες μήπως χρειαστούν λίγο χρόνο για να επεξεργαστούν την αίτηση, την αποδεχτούν, και τελικά από "Σε επεξεργασία" η αίτηση μετατραπεί σε "Θετική Βεβ. Εργοδότη".

Ερώτηση:η παραπάνω φόρμα (εικόνες 1 & 2 από τις 3 που έχω ανεβάσει), με το πεδίο mail (WS), είναι η φόρμα πριν την αίτηση. Εμφανιζόμενη η παραπάνω φόρμα πριν κάνεις την αίτηση, και εφόσον σου ζητάει ο ΕΦΚΑ να συμπληρώσεις στο δεξιά πεδίο το mail τού εργοδότη (του προσώπου που ασχολείται με μισθοδοσίες, δηλαδή αυτό που συμπλήρωσα εγώ), ποιός ο λόγος να υπάρχει και δεύτερο mail field, δηλαδή να υπάρχει καί mail (WS) πεδίο; Γιατί δύο mails; Τί είναι αυτά τα δύο mails ταυτόχρονα; Μπερδεύτηκα εδώ.

 

υ.γ. Ίσως να έχω θέμα με το mail που περιμένω να λάβει. Μπορεί να βρίσκεται στο junk folder της ως spam. Ακόμη και εάν η αποστολή γίνεται μέσω τού site τού ΕΦΚΑ. Σωστά;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω πως εχουν καταχωρησει τα στοιχεια τους αλλα θα επρεπε να εμφανιστουν αυτοματα με το που πατησες την αναζητηση. Και ειναι λογικο καθως ενα λαθος να κανεις κατα την πληκτρολογηση του email για παραδειγμα θα προσπαθείς μετα να βγαλεις ακρη.

Παρε ενα τηλέφωνο και ρωτα. Αυτα συνηθως τα αποδεχονται αμεσα για να ξερουν και τι να κάνουν στη μισθοδοσια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Όλα ok. Τηλεφώνησα και το πήρε το mail από το ΕΦΚΑ. Της έχουν στείλει από το ΕΦΚΑ αίτημα για έγκριση. Δεν το είχε δει, όμως, αρχικά, όταν μιλάγαμε στο τηλέφωνο, διότι δεν είχε κάνει ανανέωση στα mail της. χμμμμ. . . 😲

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα πιο πάνω (ανανέωση mail), μάλλον έχει να κάνει όχι με τα mail, αλλά με το αντίστοιχο σημείο στο site τού ΕΦΚΑ που μπαίνει ο εργοδότης. Στο σημείο που μπήκα και έκανα την αίτηση. Στο ίδιο σημείο, λοιπόν, μπαίνει ο εργοδότης, και βλέπει αιτήσεις υπό εκκρεμότητα. Στην αρχή του τηλεφωνήματος, έβλεπε ενός άλλου την αίτηση. Έκανε, λοιπόν, refresh στη σελίδα, και εμφανίστηκε καί η δική μου. Μάλλον γι'αυτό το refresh μίλαγε.

 

Λεπτομέρεια, αλλά το αναφέρω, σε περίπτωση που κάποιος άλλος στο μέλλον διαβάσει το θέμα. Ίσως στοιχείο που του φανεί χρήσιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με κάλεσαν πριν λίγο από το Ι.Κ.Α. (τρεις παρά - μπράαααβο), και μου είπαν ότι η αίτησή μου έχει κολλήσει, διότι δεν έχει κάνει ακόμη έγκριση ο εργοδότης!!! Πρέπει να μπει ο εργοδότης, να κάνει έγκριση, και θα συνεχίσει στα επόμενα στάδια.

 

Δεν ξέρω εάν υπεύθυνη για τη μη έγκριση της αίτησής μου τόσες ημέρες είναι η παραπάνω κυρία ή ανώτερός της. Πάντως ένα είναι το ρεζουμέ.

 

Επίσης, από το Ι.Κ.Α. μου ζήτησαν και μία βεβαίωση μη πληρωμής για εκείνες τις 5 ημέρες. Αλλά, φαντάζομαι, αυτή η βεβαίωση έχει να κάνει με την πληρωμή. Το ότι ακόμη δεν έχει γίνει έγκριση, δεν έχει να κάνει με τη βεβαίωση που ακόμη δεν έχω στα χέρια μου, και φυσικά δεν έχω στείλει καί στο Ι.Κ.Α.

Πάντως, από το Ι.Κ.Α., η κυρία ευγενέστατη, μου τα είπε αναλυτικότατα, και θα της έδινα τα 5 αστεράκια.

 

Όσο για το ότι, από τον εργοδότη μου, δεν έχω τόσες ημέρες έγκριση, δεν έχω να πω κάτι.

Ή μάλλον ναι. Να πω. Στο παραπάνω τηλεφώνημα, η κυρία (υπεύθυνη) για τις αιτήσεις Covid-19, η τελευταία της κουβέντα πριν κλείσουμε τα τηλέφωνα ήταν:"Πάντως εσύ μην ανησυχείς. . .".

 

ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ / ΣΧΟΛΙΑ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.