Jump to content



Zen 3 σε x370 μητρικη με 4 dimms?


god

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα ryzen 1600 σε μια asus x370 prime pro με 2x8gb 3000mhz. Δεν μου εφτανε η ram εδω και καιρο, αλλα δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω με της παραξενιες του επεξεργαστη. Τελικα σημερα πηρα αλλα 2 στικακια, ξεροντας οτι θα το μετανιωσω που δεν παιρνω 2x16.

 

Το pc δεν θελει για κανενα λογο να λειτουργησει με 4 dimm. Δεν φταινε οι θυρες, δεν φταινε οι μνημες. Σε οτι συχνοτητα και να τις βαλω, οσο ρευμα και να δωσω στο soc δεν λειτουργει. με 3 dimm παιζει στα 3000 χωρις κανενα προβλημα σε οποια θεση και να τις βαλω τις μνημες.Με 4 με τιποτα.

 

Το ερωτημα ειναι, με zen 3 υπαρχει περιπτωση να λειτουργουν τα 4 dimm ή ειναι προβλημα και του x370 και του zen 1;

Θα το αφηνα με 3dimm αλλα λογο του thread  τις προαλες με τον 5800x3d αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες για κανα 5800-5900x.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Καλησπερα, εχω ενα ryzen 1600 σε μια asus x370 prime pro με 2x8gb 3000mhz. Δεν μου εφτανε η ram εδω και καιρο, αλλα δεν ειχα ορεξη να ασχοληθω με της παραξενιες του επεξεργαστη. Τελικα σημερα πηρα αλλα 2 στικακια, ξεροντας οτι θα το μετανιωσω που δεν παιρνω 2x16.

 

Το pc δεν θελει για κανενα λογο να λειτουργησει με 4 dimm. Δεν φταινε οι θυρες, δεν φταινε οι μνημες. Σε οτι συχνοτητα και να τις βαλω, οσο ρευμα και να δωσω στο soc δεν λειτουργει. με 3 dimm παιζει στα 3000 χωρις κανενα προβλημα σε οποια θεση και να τις βαλω τις μνημες.Με 4 με τιποτα.

 

Το ερωτημα ειναι, με zen 3 υπαρχει περιπτωση να λειτουργουν τα 4 dimm ή ειναι προβλημα και του x370 και του zen 1;

Θα το αφηνα με 3dimm αλλα λογο του thread  τις προαλες με τον 5800x3d αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες για κανα 5800-5900x.

 

1) Οι συγκεκριμένες μνήμες, προτείνονται από τον κατασκευαστή των μνημών ως συμβατές με ZEN1/X370 ? Αν όχι, τότε μάλλον βιάστηκες να τις αγοράσεις

 

2) Επίσης στο site του κατασκευαστή των μνημών θα δεις αν είναι συμβατές με ZEN 3.

 

3) Ναι, με ZEN 3 ο memory controller είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο ανεκτικός και κατ'επέκταση συμβατός στα dies των μνημών.

 

4) Γενικά δεν αγοράζουμε μνήμες (ειδικά για 4 dimms configuration) αν δεν έχουμε ελέγξει πριν τη συμβατότητα. Όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές μνημών δίνουν πλέον συμβατότητα σχεδόν για όλα τα SKU τους, στα αντίστοιχα site.

 

5) To X370 παίζει τον ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ρόλο στη συμβατότητα με μνήμες. Το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο memory controller του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και με 1,4 αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.

 

Οχι δεν ειναι συμβατες για ζεν 1. Για ζεν 3 δεν εχει λιστα.

Με τρωει λιγο να δοκιμασω με ζεν 3, αλλα δεν τον χρειαζομαι, οπως και δεν χρειαζομαι ιδιαιτερα και το 4ο στικακι, οποτε θα το αφησω με τα 3 και το αλλαζω ολο του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τωρα το ειδα. Ναι δοκιμασα σε ολες τις συχνοτητες ολα τα ρευματα τα παντα, απλα δεν θελει...
Απο περιεργια περισσοτερο θα κανω τραμπα ενα αλλο 1600 απο pc που εχει ο αδερφος μου. Ειχε γινει αλλαγη λογο προβληματος με compile, και ειναι πιο καινουρια παρτιδα, δουλευει απο default με χαμηλοτερα volt(δεν εχω ιδεα γιατι) και ειμαι περιεργος να δω πως θα συμπεριφερθει. Λογικα απο βδομαδα θα βρω χρονο να το δοκιμασω και θα γραψω...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τον επεξεργαστη με ιδιο, αλλα πιο προσφατη παρτιδα και δουλεψε!

Τις βαζω και παιρνει μπρος κατευθειαν χωρις προβλημα στα 2933 που ειχα τα 2dimm.

Δοκιμασα απο περιεργια και στα 3200 που δεν ειχε λειτουργησει ποτε σταθερα(με το bios που εχω τον τελευταιο χρονο δεν ειχα δοκιμασει) και παλι κανενα προβλημα!

 

 

ram32gb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να κανω μια ενημερωση μηπως ενδιαφερει κανενα μελλοντικα. Εγινε αλλαγη σε ryzen 5500

 

Ενώ ολα εδειχναν να λειτουργουν σωστα, εμφανιζοντουσαν μικροπροβληματακια. Το pc δεν κρασαρε, αλλα δεν λειτουργουσε σωστα ο firefox, ψιλοκολλουσε το πανελ του γραφικου και σε debian stable δεν ειναι λογικο να συμβαινει κατι τετοιο. Οποτε ετρεξα memtest και εβγαζε errors. Δοκιμασα με 4dimm  στα 3200,2933,2666 και μετα με καθε σετακι ξεχωριστα στα 3200 και στα 2933.  Με 2dimms στα 2933 περνουσε το τεστ, στις αλλες περιπτωσεις οχι.

 

Βαρεθηκα να ασχολουμαι. εβαλα το τελευταιο bios το οποιο εχει ΑΠΕΙΡΕΣ ρυθμισεις που δεν ειχε πιο πριν και δεν εχω ιδεα τι κανουν και πηγα και πηρα ενα ryzen 5500 που τον εχουν τζαμπα τωρα τελευταια. Με τον 5500 δεν βγαζει κανενα error στο memtest, Καμια ασταθεια μεχρι στιγμης.

 

Ο 5500 boostαρει στα 4250 ειτε με ενα ειτε με ολους τους πυρηνες. Καταναλωση σχεδον ιδια με τον 1600 σε full load και αρκετα λιγοτερο σε idle. Ζεσταινεται περισσοτερο και πιο γρηγορα. Με offset -0.050v φαινεται να λειτουργει σωστα και να καταναλωνει 15watt λιγοτερο(με βαση το ups και το open hardware monitor). Με τη χρηση που κανω, η μονη διαφορα στην αποδοση που ειδα ηταν στο darktable(για φωτογραφιες) που σερνεται λιγοτερο απο οτι συνηθως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.