Jump to content



Αλλαγη fan σε arctic 34a esports


ea6gka

Recommended Posts

Την καλησπερα μου σε ολους! Προσφατα πηρα τη παραπανω ψυκτρα και διαπιστωσα οτι οταν ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας δονειτε πολυ, ειδικα σε ενα φασμα στροφων καπου στις 1200 στροφες. Τον εβγαλα εξω (chic!) και το δοκιμασα και το κανει συνεχεια. Γεγονος απαραδεκτο και πρεπει να αλλαχτει ταχεως, με τι ομως? Επειδη ειμαι παππους πλεον και δεν κατεχω νεες μαρκες, εψαξα σε scythe, noctua, gentle typhoon κλπ. Αυτη η σειρα redux της noctua αξιζει, θελω ΗΣΥΧΙΑ με την μαξιμουμ αποδοση. Ή μηπως VFM και noctua δεν πανε μαζι. μετα εχω δει scythe flex 120mm κλπ, 5 ευρω φτηνοτερος. παντα pwm. 

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από ea6gka
Link to comment
Share on other sites

@ea6gka Καλησπέρα και από εμένα !

Ο Noctua NF-A12x25 είναι μια εξαιρετική επιλογή, αλλά τσούζει λίγο, παρ' όλα αυτά, και λαμβάνοντας υπόψη την δραστική συμβολή του στην διακριτική λειτουργία μιας ψύκτρας, πιστεύω ότι αποζημιώνει με τον καλύτερο τρόπο το κόστος του.

Όμως υπάρχουν και άλλες λύσεις και μάλιστα ομόσταυλες, που ήδη ανέφερες.

Στο review που σου βάζω πιο κάτω θα βρείς μια εκτενή σύγκριση των επιδόσεων πολλών ανεμιστήρων και πιστεύω θα βοηθηθείς στην απόφασή σου!

 

Teaser_NNF-006_NF-A12x25-PWM_03_460.jpg.
WWW.GOOGLE.COM

Πρόλογος Το είχαμε δει στις αρχές του 2018 ( 2 Μαΐου) στη Βιένη, και είχαμε...

Καλό διάβασμα.

Το δεύτερο μισό της παρουσίασης ασχολείται μόνο με συγκριτικές μετρήσεις.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος ea6gka έγραψε:

Την καλησπερα μου σε ολους! Προσφατα πηρα τη παραπανω ψυκτρα και διαπιστωσα οτι οταν ανεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας δονειτε πολυ, ειδικα σε ενα φασμα στροφων καπου στις 1200 στροφες. Τον εβγαλα εξω (chic!) και το δοκιμασα και το κανει συνεχεια. Γεγονος απαραδεκτο και πρεπει να αλλαχτει ταχεως, με τι ομως? Επειδη ειμαι παππους πλεον και δεν κατεχω νεες μαρκες, εψαξα σε scythe, noctua, gentle typhoon κλπ. Αυτη η σειρα redux της noctua αξιζει, θελω ΗΣΥΧΙΑ με την μαξιμουμ αποδοση. Ή μηπως VFM και noctua δεν πανε μαζι. μετα εχω δει scythe flex 120mm κλπ, 5 ευρω φτηνοτερος. παντα pwm. 

Ευχαριστω!

 

1) O συγκεκριμένος ανεμιστήρας φτάνει μέχρι 2000 στροφές. Έχεις δοκιμάσει να τον πας 1300-1400+ μήπως η δόνηση εξαφανίζεται; Επίσης έχει 6 χρόνια εγγύηση, σε ενδιαφέρει να τον στείλεις για αντικατάσταση ή δεν θες να μπλέξεις με RMA?

 

2) H σειρά AF της Noctua έχει περίπου την ίδια απόδοση με τον ΒΙΟΝΙΧ-Ρ που έχεις. Ο BIONIX πετυχαίνει  67.56 CFM/ 114.9 m³/h στις ~2000 στροφές στα 28db, ενώ ο Νoctua 102,1 m³/h στα 22,6 db. O Noctua όμως είναι πανάκριβος, από 25€ + στο skroutz.

 

3) Μια καλή λύση και πάλι με καλύτερα επίπεδα θορύβου από αυτόν που έχεις είναι ο  NF-P12 redux-1700 PWM που πετυχαίνει 120,2 m³/h στις 1700 στροφές αλλά με 25,1 db. Αυτόν τον βρίσκεις στα ~15€ αλλά ΔΕΝ έρχεται με rubber pads στις γωνίες, που σημαίνει ότι είτε θα αγοράσεις της Noctua με +6€ είτε θα κάνεις πατέντα με κάποια rubber spaces αν έχεις ή ακόμα και καλής ποιότητας χοντρή κολλητική ταινία με γέμιση foam, νομίζω θα κάνει τη δουλειά.

 

Εν κατακλείδι, αν θες max απόδοση θα πάρεις τον redux. Αν θες max ησυχία θα πάρεις τον AF. Αν θες την πιο οικονομική λύση, θα κάνεις RMA τον ήδη υπάρχον ανεμιστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

@ea6gka Καλησπέρα και από εμένα !

Ο Noctua NF-A12x25 είναι μια εξαιρετική επιλογή, αλλά τσούζει λίγο, παρ' όλα αυτά, και λαμβάνοντας υπόψη την δραστική συμβολή του στην διακριτική λειτουργία μιας ψύκτρας, πιστεύω ότι αποζημιώνει με τον καλύτερο τρόπο το κόστος του.

Όμως υπάρχουν και άλλες λύσεις και μάλιστα ομόσταυλες, που ήδη ανέφερες.

Στο review που σου βάζω πιο κάτω θα βρείς μια εκτενή σύγκριση των επιδόσεων πολλών ανεμιστήρων και πιστεύω θα βοηθηθείς στην απόφασή σου!

 

Teaser_NNF-006_NF-A12x25-PWM_03_460.jpg.
WWW.GOOGLE.COM

Πρόλογος Το είχαμε δει στις αρχές του 2018 ( 2 Μαΐου) στη Βιένη, και είχαμε...

Καλό διάβασμα.

Το δεύτερο μισό της παρουσίασης ασχολείται μόνο με συγκριτικές μετρήσεις.

 

Συγχαρητηρια για το αρθρο σου, σαν μινι διπλωματικη ειναι! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.