Jump to content


Νέο pc για σαλόνι


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

θα χρειαστώ ακόμα μια φορα την βοήθεια του Forum καθώς εχω καιρό να ασχοληθώ με την αγορα του hardware και εχω πελαγώσει . Υπάρχει ένα διαθέσιμο budget 250€ για αγορά CPU + MOBO + RAM και τροφοδοτικού . Το  pc  θα χρησιμοποιηθεί για προβολή ταινιών , youtube, netflix κτλ .  Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη 😃

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος DoNaTos έγραψε:

budget 250€ για αγορά CPU + MOBO + RAM και τροφοδοτικού .

 

Δεν αναφέρεις κουτί και δίσκους, οπότε να υποθέσω ότι τα έχεις, άρα με αυτά που διαθέτεις έχουμε και λέμε.

 

Intel Core I3-10100 3.60 GHz, 4-Core, Socket 1200, Box   117,30€

MSI H510M-A PRO Micro ATX, 1200, DDR4                          69,00€

Corsair CX450M 80+ Bronze 450W                                      42,70€

Crucial 8GB DDR4-2666MHz                                                 27,40€

                                                                        ΣΥΝΟΛΟ         255,70

 

Θα ήταν καλό να δώσεις ακόμα 27,40€ και να πάρεις και μια δεύτερη μνήμη για να ανέβεις στα 16 GB.

 

Αν όμως μπορούσες να διαθέσεις συνολικά 325 € θα μπορούσες να πας σε i3 12ης γενιάς (που είναι πολύ νεότερος), G.Skill Aegis Gaming Series 16GB (2x8GB) 3200MHz, MSI H610M-B Pro DDR4, LGA 1700 και το ίδιο τροφοδοτικό.

 

Αυτά

 

 

giphy.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο από αυτά τα μηχανάκια δυνατότητα αναπαραγωγής από εξωτερική πηγή ή ΝΑΣ, ελέγχου από κινητό ή και τηλεκοντρόλ, δυνατότητα screen sharing από το κινητό;

Σόρυ για το hijacking και σβήστε με αν κρίνεται ορθότερο.

1 ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Για όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ πιο βολικό ειναι σωστό android tv μηχανάκι. Bλέπε shield (ακριβό) xiaomi mi box s, amazon fire tv, google tv.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Έχει κάποιο από αυτά τα μηχανάκια δυνατότητα αναπαραγωγής από εξωτερική πηγή ή ΝΑΣ, ελέγχου από κινητό ή και τηλεκοντρόλ, δυνατότητα screen sharing από το κινητό;

Σόρυ για το hijacking και σβήστε με αν κρίνεται ορθότερο.

 

 

Σαφέστατα. Το mi box s έχει ενσωματωμένο chromecast, προφανώς φορτώνεις είτε kodi για αναπαραγωγή από samba share είτε plex εάν στήσεις έναν plex server στο nas, εννοείται πως έχει bluetooth τηλεκοντρόλ, υπάρχει android tv remote app για android. To ίδιο και τα υπόλοιπα με επιφύλαξη για το screen sharing.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις , υπάρχει ηδη κουτι και δίσκοι , οπότε για να μην κάθονται  λεω να παω σε κλασικο pc . 8gb νομίζω ειναι αρκετά και ισως αργοτερα προστεθει κ αλλη μνημη .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος DoNaTos έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις , υπάρχει ηδη κουτι και δίσκοι , οπότε για να μην κάθονται  λεω να παω σε κλασικο pc . 8gb νομίζω ειναι αρκετά και ισως αργοτερα προστεθει κ αλλη μνημη .

 

Πάντως να πω για μία τελευταία φορά πως στην τηλεόραση εχω συνδεδεμένο τόσο ένα Shuttle fanless i3 όσο και ένα mi box s και χρησιμοποιώ στο 99.9% των περιπτώσεων το 2ο λόγω της ευκολίας χρήσης. Δυστυχώς τα windows δεν ειναι couch friendly.

Link to comment
Share on other sites

Αν τον καναπέ τον θες για ταινίες (kodi /plex /nas whateva) και browsing φτιάξε PC. Καλό χρυσό το Mi box, αγαπάμε xiaomi, έχω 4 boxάκια στο σπίτι και στο πατρικό αλλά μέχρι να ανοίξει το επεισόδιο στο mi box έχω δει 10 λεπτά στο αντίστοιχο PC με i5 τρίτης γενιάς και 8gb....

Το mi box είναι καλό για netflix, prime κτλ αλλά μέχρι εκεί... 

Shield δεν ειχα ποτέ αλλά φαντάζομαι η εμπειρία εκεί θα είναι κλάσεις ανώτερη.

 

Σε PC το μόνο κακό είναι το άθλιο scaling των windows. Και η αυξημένη κατανάλωση... Σε σχέση με το mi box...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.