Jump to content


Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Σε πολυκατοικια οκ , βγαζει box ανα οροφο . 

Εμενα που ειναι ομως ισογειο ? Θα μου βγαλουν αυτο το "κουτακι" στην εξωπορτα και μετα θα μου σκαψουν το σπιτι για να το φερουν μεσα ? Να φανταστω οσο πιο κοντα στο σημειο εισοδου και μετα "καντο οτι θες" ? 

 

Γενικά συνεννοείσαι με τον εργολάβο.

Εάν είναι ισόγειο πολυκατοικίας, συνήθως δεν έχει διαφορά από τους άλλους ορόφους - η διανομή γίνεται από κοινόχρητους χώρους όπως κλιμακοστάσια. Η ίνα τερματίζεται συνήθως κοντά στην προϋπάρχουσα πρώτη πρίζα τηλεφώνου κοντά στην είσοδο του διαμερίσματος, αλλά έχω δει περιπτώσεις που περνάνε ίνα 20m με κανάλι, για εξυπηρέτηση του πελάτη.

Σε μονοκατοικία προφανώς πάλι συνεννοείσαι με τον εργολάβο, αλλά γίνεται μεγαλύτερος αυτοσχεδιασμός :).

Προφανώς χρειάζεται κατ' ελάχιστο μία τρύπα για να περάσει η ίνα στο εσωτερικό.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη διακλάδωση μέσα στην οικία ? πρέπει να μονώσουμε τις πρίζες τις υπόλοιπες και να παίρνουμε μόνο από τη πρώτη ή κεντρική ή δεν έχει σημασία στις οπτικές ? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

να ρωτήσω κάτι σχετικό με τη διακλάδωση μέσα στην οικία ? πρέπει να μονώσουμε τις πρίζες τις υπόλοιπες και να παίρνουμε μόνο από τη πρώτη ή κεντρική ή δεν έχει σημασία στις οπτικές ? 

 

Καμία πρακτική σημασία. Το σωστό είναι να αποσυνδέσεις το καλώδιο χαλκού που μπαίνει μέσα στο σπίτι, γιατί πλέον δεν χρησιμοποιείται. Διαφορετικά, εάν πάρεις το VoIP από το ρούτερ και το συνδέσεις στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, θα δίνεις πίσω την τηλεφωνία σου στο (παλιό) δίκτυο ;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

ο οτε δηλαδή θα μας βάλει μια πρίζα και εμείς εαν θέλουμε θα βάλουμε τις υπόλοιπες ? 

Ο εγκαταστάτης θα βάλει μία οπτική πρίζα. Εκεί πάνω θα συνδεθεί ο ρούτερ (είτε απευθείας, είτε μέσω ONT που θα μετατρέψει την οπτική σε ethernet). Τηλεφωνία θα βγάλει ο ρούτερ, και την κάνεις ό,τι θέλεις πχ κουμπώνεις απευθείας τηλέφωνο, ή δίνεις στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας βαζω την κατοψη μου (με μπλε η τωρινη διαταξη)

 

Οπως βλεπετε , στο κεντρο του σπιτιου εχω μαζεψει ολα μου τα UTP , συναγερμικα , TV 

Στις 2 εξοδους εχω αφησει αναμονη απο 1 utp ωστε να συνδεσω με τον ΟΤΕ 

Ετσι οπως το καταλαβαινω, θα μου μπει σε μια απο τις 2 πλευρες, θα μεινει το modem/router εκει και θα χρησιμοποιησω UTP για να φτασω στο "κεντρο" για να μοιρασω 

 

3 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Ο εγκαταστάτης θα βάλει μία οπτική πρίζα. Εκεί πάνω θα συνδεθεί ο ρούτερ (είτε απευθείας, είτε μέσω ONT που θα μετατρέψει την οπτική σε ethernet). Τηλεφωνία θα βγάλει ο ρούτερ, και την κάνεις ό,τι θέλεις πχ κουμπώνεις απευθείας τηλέφωνο, ή δίνεις στις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιου.

 

ΟΝΤ ειναι αυτο το κουτακι ε ? Θελει ρευμα δικο του ? 

 

 

 

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις , αλλα σε λιγο θα φωναξω σοβατζη στο σπιτι για να μπω και θελω να προλαβω ζημιες .... 

111.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Σας βαζω την κατοψη μου (με μπλε η τωρινη διαταξη)

 

Οπως βλεπετε , στο κεντρο του σπιτιου εχω μαζεψει ολα μου τα UTP , συναγερμικα , TV 

Στις 2 εξοδους εχω αφησει αναμονη απο 1 utp ωστε να συνδεσω με τον ΟΤΕ 

Ετσι οπως το καταλαβαινω, θα μου μπει σε μια απο τις 2 πλευρες, θα μεινει το modem/router εκει και θα χρησιμοποιησω UTP για να φτασω στο "κεντρο" για να μοιρασω 

 

 

ΟΝΤ ειναι αυτο το κουτακι ε ? Θελει ρευμα δικο του ? 

 

 

 

σορρυ για τις πολλες ερωτησεις , αλλα σε λιγο θα φωναξω σοβατζη στο σπιτι για να μπω και θελω να προλαβω ζημιες .... 

111.jpg

Εάν χρειαστεί να επεκταθούμε για τη δική σου εγκατάσταση, μπορούμε να το δούμε και σε νέο θέμα. Είμαι οδοιπόρος αυτές τις μέρες, και δεν έχει βολέψει να ανεβάσω καμιά φωτογραφία, αλλά:

Η οπτική πρίζα είναι ένα μικρό κουτάκι σαν πακέτο τσιγάρων. To ONT που παίρνει οπτική και βγάζει ethernet θέλει ρεύμα και είναι ελαφρώς μεγαλύτερο. Και η Nova και ο ΟΤΕ έχουν αρχίσει να δίνουν και ρούτερ που παίρνουν τα ίδια απευθείας οπτική ίνα, οπότε υπό προϋποθέσεις μπορείς να γλιτώσεις το ONT.

Στο πρόβλημα με την είσοδο της ίνας δεν έχεις απόλυτο έλεγχο, γιατί εξαρτάται από το σχέδιο που έχει δοθεί στον εργολάβο, και η όδευση της δικής σου ίνας εξαρτάται και από την όδευση της κεντρικής. Κοινώς: Δεν θα σκαφτεί δρόμος για κανάλια και από τις δύο πλευρές του κτιρίου σου, μόνο από τη μία.

Εάν στον Δήμο σου έχουν ανακοινωθεί σκαψίματα, μπορείς να ψάξεις τις άδειες εργασιών για να δεις που θα σκάψουν. Εάν έχουν ήδη ξεκινήσει, μπορεί να σου έχουν μαρκάρει και το πεζοδρόμιο, στο σημείο που θα χτιστεί το κανάλι. Με αυτή την πληροφορία και αφού θα κάνεις μερεμέτια, μπορείς να περάσεις ο ίδιος ένα σπιράλ για να μπει η ίνα, οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνουν και τρύπες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν χρειαστεί να επεκταθούμε για τη δική σου εγκατάσταση, μπορούμε να το δούμε και σε νέο θέμα. Είμαι οδοιπόρος αυτές τις μέρες, και δεν έχει βολέψει να ανεβάσω καμιά φωτογραφία, αλλά:

Η οπτική πρίζα είναι ένα μικρό κουτάκι σαν πακέτο τσιγάρων. To ONT που παίρνει οπτική και βγάζει ethernet θέλει ρεύμα και είναι ελαφρώς μεγαλύτερο. Και η Nova και ο ΟΤΕ έχουν αρχίσει να δίνουν και ρούτερ που παίρνουν τα ίδια απευθείας οπτική ίνα, οπότε υπό προϋποθέσεις μπορείς να γλιτώσεις το ONT.

Στο πρόβλημα με την είσοδο της ίνας δεν έχεις απόλυτο έλεγχο, γιατί εξαρτάται από το σχέδιο που έχει δοθεί στον εργολάβο, και η όδευση της δικής σου ίνας εξαρτάται και από την όδευση της κεντρικής. Κοινώς: Δεν θα σκαφτεί δρόμος για κανάλια και από τις δύο πλευρές του κτιρίου σου, μόνο από τη μία.

Εάν στον Δήμο σου έχουν ανακοινωθεί σκαψίματα, μπορείς να ψάξεις τις άδειες εργασιών για να δεις που θα σκάψουν. Εάν έχουν ήδη ξεκινήσει, μπορεί να σου έχουν μαρκάρει και το πεζοδρόμιο, στο σημείο που θα χτιστεί το κανάλι. Με αυτή την πληροφορία και αφού θα κάνεις μερεμέτια, μπορείς να περάσεις ο ίδιος ένα σπιράλ για να μπει η ίνα, οπότε δεν θα χρειάζεται να κάνουν και τρύπες.

 

Βαζοντας την διευθυνση μου στον ελεγχο διαθεσιμοτητας του ΟΤΕ, βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη 200αρα οπτικη . Θα παω αυριο να δω μπας και οντως εχουν μαρκαρει/βαλει σε καποια απο τις πλευρες μου - η καπου κοντα . 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kpetros said:

Βαζοντας την διευθυνση μου στον ελεγχο διαθεσιμοτητας του ΟΤΕ, βγαζει οτι υπαρχει διαθεσιμη 200αρα οπτικη . Θα παω αυριο να δω μπας και οντως εχουν μαρκαρει/βαλει σε καποια απο τις πλευρες μου - η καπου κοντα . 

 

 

Αν σου βγάζει 200, είναι πολύ πιθανό να εννοεί VDSL από FTTC, δηλαδή με χαλκό από την κοντινή σου καμπίνα, όχι FTTH, με την οπτική να φτάνει στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Αν σου βγάζει 200, είναι πολύ πιθανό να εννοεί VDSL από FTTC, δηλαδή με χαλκό από την κοντινή σου καμπίνα, όχι FTTH, με την οπτική να φτάνει στο σπίτι σου.

 

Τεχνικα αυτο με "συμφερει" καλυτερα , δεν το ονομαζει ομως VDSL 

 

 

 

 

 

 

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2022 at 6:11 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Η Wind κυκλοφορεί (εσωτερικά) ανά τακτά διαστήματα ένα φύλλο εργασίας με την πρόοδο εργασιών σε FTTC και FTTH.

Μία άλλη πηγή ενημέρωσης είναι οι ανακοινώσεις της ΕΕΤΤ. Τέλος, κάθε Δήμος πρέπει να δώσει άδεια πριν την εκτέλεση εργασιών, οπότε και από τα πρακτικά του Δημοτικού Συμβουλίου υπάρχει πληροφόρηση.

Ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένη περιοχή;

Σύνορα Μαρούσι Κηφισιά, κάτω από το σταθμό του ΚΑΤ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kpetros said:

Τεχνικα αυτο με "συμφερει" καλυτερα , δεν το ονομαζει ομως VDSL 

 

Όχι, σκοπίμως τα ονομάζουν εδώ και καιρό όλα "fiber", το οποίο είναι προφανώς παραπλανητικό. Και δεν είναι βέβαιο ότι σε συμφέρει, γιατί αν μπορούσες να πάρεις το ίδιο πρόγραμμα από FTTΗ, η ονομαστική τιμή θα ήταν φτηνότερη από την αντίστοιχη FTTC, χάρη στην επιδότηση:

 

image.png
Χαλκός, στα 44,90 € ονομαστική τιμή (με έκπτωση).

 

image.png

Οπτική, στα 31,90 € ονομαστική τιμή (με έκπτωση και επιδότηση).

 

Ο τρόπος να τις ξεχωρίσεις είναι η επισήμανση "100% εγγυημένη ταχύτητα" ή "100% fiber", που υπάρχει στις FTTH.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

Σύνορα Μαρούσι Κηφισιά, κάτω από το σταθμό του ΚΑΤ

 

Για αρχή ρίξε μια ματιά στο SFBB να δεις έαν έχει τον ΤΚ σου.

Εάν όχι, επιδέχεται περισσότερη διερεύνηση, αλλά δεν υπάρχει βιασύνη - εάν δεν έχουν ήδη σκάψει για ίνες, νωρίτερα από χρόνο δεν πρόκειται να έχει διαθεσιμότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Όχι, σκοπίμως τα ονομάζουν εδώ και καιρό όλα "fiber", το οποίο είναι προφανώς παραπλανητικό. Και δεν είναι βέβαιο ότι σε συμφέρει, γιατί αν μπορούσες να πάρεις το ίδιο πρόγραμμα από FTTΗ, η ονομαστική τιμή θα ήταν φτηνότερη από την αντίστοιχη FTTC, χάρη στην επιδότηση:

 

image.png
Χαλκός, στα 44,90 € ονομαστική τιμή (με έκπτωση).

 

image.png

Οπτική, στα 31,90 € ονομαστική τιμή (με έκπτωση και επιδότηση).

 

Ο τρόπος να τις ξεχωρίσεις είναι η επισήμανση "100% εγγυημένη ταχύτητα" ή "100% fiber", που υπάρχει στις FTTH.

 

 

Μαλιστα..... 

ΕΩΣ 200 . Οποτε αδικα ολη αναστατωση μου 😄

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Εάν όχι, επιδέχεται περισσότερη διερεύνηση, αλλά δεν υπάρχει βιασύνη - εάν δεν έχουν ήδη σκάψει για ίνες, νωρίτερα από χρόνο δεν πρόκειται να έχει διαθεσιμότητα.

τώρα σκάβει ο οτε για ftth στην περιοχή, η nova/wind δεν έχει σκάψει σίγουρα. Αυτό που έψαχνα ήταν να δω αν έχουν σκοπό σε εύλογο διάστημα να περάσουν κι αυτοί (με ψήνουν πιο πολύ από τον ΟΤΕ λόγω πολύ μεγαλύτερης σύνδεσης με εξωτερικό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

τώρα σκάβει ο οτε για ftth στην περιοχή, η nova/wind δεν έχει σκάψει σίγουρα. Αυτό που έψαχνα ήταν να δω αν έχουν σκοπό σε εύλογο διάστημα να περάσουν κι αυτοί (με ψήνουν πιο πολύ από τον ΟΤΕ λόγω πολύ μεγαλύτερης σύνδεσης με εξωτερικό)

Σε αντίθεση με το VDSL/FTTC που γίνεται από την ΕΕΤΤ "ανάθεση" σε συγκεκριμένο πάροχο για αναβάθμιση του κάθε KV/καφάο/παλιάς καμπίνας, στο FTTH θα μπορούσαν δυνητικά να εγκαταστήσουν υποδομή στην ίδια γειτονιά διαφορετικοί πάροχοι. Αυτό όμως είναι εξαιρετικά ασυνήθιστο.

Μπορείς να κάνεις συμβόλαιο με τη Nova, πάνω στην υποδομή του FTTH του ΟΤΕ, όταν αυτή ενεργοποιηθεί. Η δρομολόγηση και η παροχή υπηρεσίας γίνεται από τον πάροχο της επιλογής σου, η υποδομή ανήκει σε όποιον την εγκατέστησε και την νοικιάζει χονδρικής και στους άλλους παρόχους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια .Άντε και σε εμάς . εαν κατεβάζεις από steam βάλε καμία φωτό να δούμε πόσο πιάνει στο steam . έχω δει σε άλλους μέχρι 50 MByte το δευτερόλεπτο. Δηλαδή γύρω στα 500 Μbit . 

Και πάλι συγχαρητήρια. 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

συγχαρητήρια .Άντε και σε εμάς . εαν κατεβάζεις από steam βάλε καμία φωτό να δούμε πόσο πιάνει στο steam . έχω δει σε άλλους μέχρι 50 MByte το δευτερόλεπτο. Δηλαδή γύρω στα 500 Μbit . 

Και πάλι συγχαρητήρια. 

image.jpeg.6f6f10db8fc4ad640586be8befd7f435.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.