Jump to content


Recommended Posts

Ο οτε στο τσατ μου ελεγε οτι θα με ενεργοποιησει ο τεχνικος που θα εγκαταστησει και το νεο ρουτερ..(φριτζ 5530) Οσοι ωρα <τσαταραμε> εκανα τεστ...

Ουτε αυτοι δεν γνωριζουν καλα καλα τη διαδικασια.

 

Περιμενω τεχνικο παντως για εγκατασταση εξοπλισμου και ενεργοποιηση.

ookla.PNG

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πριν από ενάμιση χρόνο έκανα αίτηση FTTH  η οποία πραγματοποιήθηκε μετά από 4 περίπου μήνες (100/10).

Για τον πρώτο χρόνο πλήρωνα 68 το δίμηνο λόγω voucher.

Τώρα που έληξε το voucher και ανανέωσα πληρώνω 73,50 το δίμηνο (100/10 πάλι).

Ανακοινώνει νέες συνδέσεις . Η κατοστάρα 28,90 το μήνα για τον πρώτο χρόνο (μετά παέι 51,90)

Και φυσικά σου βάζει και το "τυράκι" στην 300 με 31,90/μήνα για τον πρώτο χρόνο (μετά πάει 60,90)

Δήλαδη με τη λογική αυτή θα πρέπει να κάνω κάθε χρόνο αναβάθμιση γραμμής για να γλιτώνω το "επιπλέον" , μέχρι το 1Gbps... και μετά???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την παράταση του sfbb.gr να λήγει τέλος του μήνα, ο ΟΤΕ αφαίρεσε από τη σελίδα του τις τιμές με κουπόνι.

Επομένως το επόμενο διάστημα περιμένουμε αφενός τις ανακοινώσεις και της Nova/Wind για τα νέα της FTTH, αλλά και την επίσημη παρουσίαση της νέας επιδότησης που έχει προεξαγγελθεί (giga voucher).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 26/9/2022 at 12:29 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

αλλά και την επίσημη παρουσίαση της νέας επιδότησης που έχει προεξαγγελθεί (giga voucher).

 

τι πάω και ξεθάβω, ε; Έχουμε καμιά ιδέα του πότε θα βγει αυτό; Λογικά όσο πλησιάζουμε στις εκλογές φαντάζομαι :p

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

τι πάω και ξεθάβω, ε; Έχουμε καμιά ιδέα του πότε θα βγει αυτό; Λογικά όσο πλησιάζουμε στις εκλογές φαντάζομαι :p

Μέσα έπεσες ;)

Έχει αρχίσει να κινείται κάτι, αλλά δεν είναι ακόμα διαθέσιμο:

33504539764_c97c26c4d4_b-620x350.jpg
WWW.IN.GR

Οι κόντρες για τη ρύθμιση από την ΕΕΤΤ της αγοράς των οπτικών ινών μέχρι το σπίτι

 

Επίσης διέρρευσαν κάτι τιμολόγια Nova με 26€ τα 500Mbps σε δική τους υποδομή FTTH. Αν ισχύσουν, περιμένουμε κινητικότητα ήδη από την ερχόμενη εβδομάδα που θα γίνει και επίσημα η ενοποίηση Wind/Nova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μακρύ μας κόβω... Έβαλα 200αρα wind στην "προνομιακή" τιμή των 29€ (με κουπόνι) και παίζει μπάλα ήδη στα 26 σε μερικούς γνωστούς..  μόλις τελειώσουν οι free months από τα referrals που έκανα σε άλλους πελάτες, (Εννοείται πως αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο δε θα δίνανε ποτέ τους φρι μήνες καθώς δεν υπήρχε κάποια ειδοποίηση στο σύστημα τους, ενώ είναι καταγεγραμμένα τα πάντα στο συμβόλαιο που μου στείλανε να υπογράψω, ) θα επικοινωνήσω μπας και φιλοτιμηθούν και κάνουν τπτ καλό και για μας...

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

θα επικοινωνήσω μπας και φιλοτιμηθούν και κάνουν τπτ καλό και για μας...

 

Γράψε εδώ τι θα σου απαντήσουν γιατί με ενδιαφέρει και εμένα σαν κάτοχος 200άρας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

  

24 λεπτά πριν, το μέλος ronin13 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!

Σε ένα μήνα τελειώνει το πακέτο που έχω στη Vodafone με FTTH και βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου συμβολαίου.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, και η εύκολη λύση θα ήταν η ανανέωση, αλλά:

1. Γενικά ξέρω ότι η Cosmote έχει την καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών, με το αντίστοιχο αντίτιμο κιόλας βέβαια. Αλλά με το FTTH δεν ξέρω τί παραπάνω μπορεί να μου δώσει. Στη γειτονιά μου το δίκτυο το έχει περάσει η Vodafone.

2. Μου κάνει εντύπωση το πόσο επιθετική τιμολογιακή πολιτική έχει η Nova. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι συμπαθούσα τη Wind (νυν Nova) αλλά δεν μπορώ να το παραβλέψω τόσο καλές τιμές έχει.

3. Η Inalan ενώ έχει περάσει δίκτυο στο δρόμο μου, ακόμα δεν το έχουν δώσει στην αγορά. Και όταν μίλησα μαζί τους δεν είχαν χρονοδιάγραμμα πότε περιμένουν να γίνει αυτο.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω η Cosmote από ποιότητα υπηρεσιών;

2. Έχει κάποιος Nova FTTH πρόγραμμα να μου πει εντυπώσεις;

Εν γένει προτιμάμε να παίρνουμε δίκτυο από τον πάροχο που έχει την υποδομή - κάνει πιο εύκολη την επίλυση πιθανών προβλημάτων.

Δεν αναμένεις κάτι παραπάνω από Cosmote σε ποιότητα υπηρεσιών. Μόνο εάν σε ενδιαφέρει δρομολόγηση σε συγκεκριμένους προορισμούς που ξέρεις ότι η Cosmote έχει μικρότερο latency έχεις κάτι να κερδίσεις. Με Cosmote έχεις λίγο μεγαλύτερη ευελιξία να χρησιμοποιήσεις δικό σου εξοπλισμό λόγω κωδικών VoIP, αλλά σε ένα δίμηνο τίθεται σε ισχύ η απαίτηση της ΕΕΤΤ για όλους τους παρόχους να μπορούμε να διαλέγουμε εξοπλισμό...

Η εμπειρία μου από δίκτυο Nova σε υποδομή Nova είναι καλή, το ίδιο και από VDSL. Βεβαίως η τιμολογιακή πολιτική της Nova είναι σημαντικά πιο ελκυστική σε περιοχές που η υποδομή είναι της ίδιας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.