Jump to content



Πρόβλημα μετά από bios update


ennia

Recommended Posts

Καλημέρα βσε όλους,

 

Μετά από bios update δεν έβλεπε τον nvme (adata) μετά από πείραγμα στις ρυθμίσεις τον είδε. Αλλά πάλι δεν μπαίνει στα windows.  Σταματάει βστην επιλογής του λειτουργικού με 3 μπιπ.

 

Η μητρική είναι μια asrock b450m .

 

Η έκδοση του bios που είχα ήταν η 3.90 και έβαλα την 5.30.

 

Τι μπορεί να του φταίει και δεν ανοίγει?

FB_IMG_1664087906746.jpg

FB_IMG_1664087915165.jpg

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Καλημέρα βσε όλους,

 

Μετά από bios update δεν έβλεπε τον nvme (adata) μετά από πείραγμα στις ρυθμίσεις τον είδε. Αλλά πάλι δεν μπαίνει στα windows.  Σταματάει βστην επιλογής του λειτουργικού με 3 μπιπ.

 

Η μητρική είναι μια asrock b450m .

 

Η έκδοση του bios που είχα ήταν η 3.90 και έβαλα την 5.30.

 

Τι μπορεί να του φταίει και δεν ανοίγει?

FB_IMG_1664087906746.jpg

FB_IMG_1664087915165.jpg

 

Η Asrock προτείνει update firmware με ενδιάμεσα βήματα (τα αναφέρει στη σελίδα με τα BIOS) και όχι απευθείας από μια πολύ παλιά έκδοση σε μια πρόσφατη. Το έκανες αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Τι ακριβώς πείραξες και τον είδε;
  • Μήπως άλλαξες το UEFI/CSM;
  • Και επίσης ποιο λειτουργικό σύστημα έχεις;

 

Τον βομβαρδίσαμε με ερωτήσεις τον άνθρωπο.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα ενδιάμεσα βήματα. Κατευθείαν από την παλιά στην καινούργια.

 

Ryzen 5 2600 με τα γραφικά ενσωματωμένα και την radeon 570

 

Τα πείραξα όλα και όταν έχανα το μπουσουλα έκανα load default settings. Μετά 10-15 default settings τον εμφάνισε.

 

Λειτουργικό Windows 11.

 

Έβαλα εναν ssd με Linux που είχα και άνοιξε το πισι άρα δεν είναι οι μνήμες που είχα μια αφμιβολια. Χωρίς τον δίσκο με Windows. Μετά τους άλλαξα πάλι και με τα Windows μόνο δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

Έβαλα εναν ssd με Linux που είχα και άνοιξε το πισι άρα δεν είναι οι μνήμες που είχα μια αφμιβολια. Χωρίς τον δίσκο με Windows. Μετά τους άλλαξα πάλι και με τα Windows μόνο δεν ανοίγει.

 

Έχεις ορίσει τον δίσκο ως primary boot από το αντίστοιχο setting στο BIOS ?

 

Επίσης, μπούταρε με τον Linux SSD και δες από εκεί αν φαίνεται ο nvme, αν έχει περιεχόμενα και αν τρέχει διαγνωστικό.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ναι από μόνο του τον βγάζει σαν 3ο δίσκο και μπαίνω και τον αλλάζω.

 

Γενικά αυτό με τον δίσκο μου το έκανε πάντα. Αν δεν έκλεινε νκαλα το σύστημα (πχ διακοπή ρεύματος) μετά τον πήγαινε 3ο και έβαζε σαν πρώτο έναν που έχω για αποθήκη χωρίς λειτουργικό. Αλλά τον άλλαζα από το bios και δούλευε. Τώρα όχι.

 

Υπάρχει περίπτωση να χτύπησε το λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος Chipakias έγραψε:

Αν δεν επιλέξεις τον windows bootloader πως περιμένεις να κάνουν boot τα windows;

 

Δεν φαίνεται να έχεις κάποιο πρόβλημα απλά επιλέγεις λάθος 1st boot device. 

μαλλον δεν καταλαβες αυτα που διαβασες. ειπα οτι επιλεγω αυτον που εχω τα windows σαν πρωτο. και δεν μπαινει, το συστημα όταν κανω load default settings το βαζει σαν 3ο. ΑΛΛΑ εγω το βάζω πάλι σαν ΠΡΩΤΟ

 

Επίσης είπα οτι τον έβαλα και μόνο του το δίσκο που έχει τα windows αλλα και παλι δεν δουλεψε.

Έγινε επεξεργασία από ennia
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ennia said:

μαλλον δεν καταλαβες αυτα που διαβασες. ειπα οτι επιλεγω αυτον που εχω τα windows σαν πρωτο. και δεν μπαινει, το συστημα όταν κανω load default settings το βαζει σαν 3ο. ΑΛΛΑ εγω το βάζω πάλι σαν ΠΡΩΤΟ

Σε μητρικές με UEFI bios κ λειτουργικό από w8 κ πάνω, το σύστημα κάνει εκκίνηση από τον bootloader, επομένως δεν αλλάζει τίποτα αν επιλέγεις την συσκευή εκκίνησης με βάση το όνομα της, αυτό είναι λογική των legacy συστημάτων. Θα πρέπει να αλλάξεις τα boot settings κ τις ρυθμίσεις του storage controller μέχρι να δεις τον windows bootloader. 

Link to comment
Share on other sites

τα άλλα απο legacy only se UEFI only έβαλα και το csm disable . αλλα παλι τιποτα. φαινεται ο δισκος σαν να μην εχει windows.

 

οταν φτανει στο βοοτ στο σημειο που επιλεγεις το F2 για να μπεις στο βιος κανει ενα μπιπ. το ενα μπιπ σημαινει οτι ολα ειναι οκ? ετσι διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επίσης, μπούταρε με τον Linux SSD και δες από εκεί αν φαίνεται ο nvme, αν έχει περιεχόμενα και αν τρέχει διαγνωστικό.

 

Επιμένω....

 

Ειδικά για τα περιεχόμενα, δες αν έχει "EFI partition".

Link to comment
Share on other sites

τα άλλα απο legacy only se UEFI only έβαλα και το csm disable . αλλα παλι τιποτα. φαινεται ο δισκος σαν να μην εχει windows.

 

οταν φτανει στο βοοτ στο σημειο που επιλεγεις το F2 για να μπεις στο βιος κανει ενα μπιπ. το ενα μπιπ σημαινει οτι ολα ειναι οκ? ετσι διαβασα.

ποτε δεν μου εγραφε Windows boot manager.. παντα ειχε το ονομα του δισκου.... και οταν δουλευε κανονικα.

 

μεσα απο το linux μου εμφανιζει αυτους τους δίσκους, ο ADATA έχει τα windows και ειναι M2 NVME.  O INTENSO έχει τα linux και ειναι ssd.

υτυ.png

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, το μέλος ennia έγραψε:

τα άλλα απο legacy only se UEFI only έβαλα και το csm disable . αλλα παλι τιποτα. φαινεται ο δισκος σαν να μην εχει windows.

 

οταν φτανει στο βοοτ στο σημειο που επιλεγεις το F2 για να μπεις στο βιος κανει ενα μπιπ. το ενα μπιπ σημαινει οτι ολα ειναι οκ? ετσι διαβασα.

ποτε δεν μου εγραφε Windows boot manager.. παντα ειχε το ονομα του δισκου.... και οταν δουλευε κανονικα.

 

μεσα απο το linux μου εμφανιζει αυτους τους δίσκους, ο ADATA έχει τα windows και ειναι M2 NVME.  O INTENSO έχει τα linux και ειναι ssd.

υτυ.png

 

O δίσκος φαίνεται να μην περιέχει τίποτα είτε έχει corrupted partition table. Εάν είχες εγκατεστημένα windows θα έπρεπε να είχες 3 partitions.

Link to comment
Share on other sites

Το mbr βγάζει μάτι. Όλο λάθος αδερφέ. Και επειδή δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να μπούμε στο πως λύνεται μέσω registry αυτό που έχεις κάνει (w11 σε legacy mode/raid mode δηλ) , από τη στιγμή που κάνεις bios update χωρίς λόγο κ μετά ρωτάς αν το beep που ακούγεται με το F2 δείχνει ότι όλα είναι οκ. Πάρε ότι δεδομένα έχεις από τον adata κ περνα windows από την αρχή μέσω κάποιου επίσημου/αξιόπιστου tutorial. Λιγότερο χρόνο θα ξοδέψεις. Και να είσαι λιγότερο ξεροκέφαλος όταν σου εντοπίζουν το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.