Jump to content



Αντέχεται η TN οθόνη των οικονομικών Lenovo;


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Λέω να αδράξω μία ευκαιρία για ένα Lenovo V14 που βρήκα σε καλή τιμή. Έχει κανείς κάποιο ανάλογο για να μου δώσει ένα feedback για την TN οθόνη που έχει; Είναι ανεκτές οι γωνίες θέασης ή δε συγχωρεί την παραμικρή κίνηση όταν βλέπεις ταινία; Αντιλαμβάνομαι ότι δεν συγκρίνεται σε ποιότητα με τις IPS που έχω συνηθίσει αλλά σε αυτή τη φάση δε διατίθεμαι να δώσω περισσότερα χρήματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2022 at 6:55 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Καλησπέρα

 

Λέω να αδράξω μία ευκαιρία για ένα Lenovo V14 που βρήκα σε καλή τιμή. Έχει κανείς κάποιο ανάλογο για να μου δώσει ένα feedback για την TN οθόνη που έχει; Είναι ανεκτές οι γωνίες θέασης ή δε συγχωρεί την παραμικρή κίνηση όταν βλέπεις ταινία; Αντιλαμβάνομαι ότι δεν συγκρίνεται σε ποιότητα με τις IPS που έχω συνηθίσει αλλά σε αυτή τη φάση δε διατίθεμαι να δώσω περισσότερα χρήματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Δεν ξέρω πόσο έχουν εξελιχθεί οι TN, αλλά με κριτήριο τη δικιά μου ΤΝ σε ένα toshiba 10ετίας που έχω, είναι βέβαιο ότι το επόμενο laptop μου δεν πρόκειται να έχει TN, όσο φτηνά και αν μου το δίνουν. Ειδικά σε laptop που οι γωνίες είναι πάντα περίεργες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2022 at 6:55 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Καλησπέρα

 

Λέω να αδράξω μία ευκαιρία για ένα Lenovo V14 που βρήκα σε καλή τιμή. Έχει κανείς κάποιο ανάλογο για να μου δώσει ένα feedback για την TN οθόνη που έχει; Είναι ανεκτές οι γωνίες θέασης ή δε συγχωρεί την παραμικρή κίνηση όταν βλέπεις ταινία; Αντιλαμβάνομαι ότι δεν συγκρίνεται σε ποιότητα με τις IPS που έχω συνηθίσει αλλά σε αυτή τη φάση δε διατίθεμαι να δώσω περισσότερα χρήματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δεν έχω δει το V14, αλλά ακόμη και σχετικά πρόσφατη TN που έχω δουλέψει σε άλλο laptop δεν με ικανοποίησε. Το χειρότερο δεν ήταν οι γωνίες θέασης, αλλά ότι και από τη σωστή γωνία φαίνεται αρκετά "ξεπλυμένη" η εικόνα. Υπάρχει και η λύση της εξωτερικής οθόνης πάντως...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2022 at 6:55 ΜΜ, το μέλος psyber έγραψε:

Είναι ανεκτές οι γωνίες θέασης ή δε συγχωρεί την παραμικρή κίνηση όταν βλέπεις ταινία;

 

Αν το θέλεις κυρίως για multimedia θα σου έλεγα να το ξεχάσεις, δεν είναι μονο οι γωνίες θέασης, είναι τα καραξεπλυμένα χρώματα σε αυτά τα panels. Aν το θέλεις για κυρίως "δουλειά" (οχι για επεξεργασια φωτο βιντεο κοκ) τότε μην το απορριπτεις εφόσον θεωρείς οτι η τιμή ειναι καλή.

 

Τα ΤΝ panels θα έπρεπε να είχαν πεθάνει εδω και χρόνια*, εν έτη 2022 για μένα το bare minimum σε panel ειναι τα WVA και το λέω αυτό γιατι πριν από 1-2 χρόνια έστησα ενα Dell Vostro 5xxx για φίλη (κανένα θέμα με γωνίες θέασης και σίγουρα όχι ξεπλυμένα χρωματα, κανένα backlight bleeding) και όταν το πρωτοάνοιξα ήμουν τόσο μπερδεμένος που μπήκα με το service tag στο site της Dell να δω τι panel είχε στην πραγματικότητα.

 

Ενα Dell Latitude E7250 που έχω (κλασσικό TN panel), κάθε φορά που το βάζω μπρος μου γυρίζουν τα άντερα και είναι για "δουλεια" (ή τουλάχιστον όχι για multimedia). Πριν απο μερικους μήνες αγόρασα λαπτοπ μετά απο 500 χρόνια, δεν υπήρχε περίπτωση να πήγαινα ποτέ πάλι σε TN (Lenovo IdeaPad 5 Pro 16IHU6, 2560x1600 IPS 16:10 οθόνη στα 350nits).

 

*FFS ακόμα και τα modelers που χρησιμοποιώ για κιθάρα/μπάσο με IPS οθόνες έρχονται πλέον, lol...και μιλάμε για μικρά οθονάκια που προφανώς δεν τα κοιτάς όλη την ώρα, πόσο μάλλον λαπτοπς και monitors που καρφώνεσαι εκει πέρα.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για την απάντηση. @Freedom η απάντηση σου με κάλυψε απόλυτα και συμπίπτει με τη δική μου εμπειρία για το συγκεκριμένο. Η τιμή ήταν χαμηλή και το λάπτοπ πρακτικά αδούλευτο, οπότε το πήρα, και έχεις δίκιο η tn οθονη δεν είναι απόλυτος λόγος απόρριψης. Όπως λέει και ο @minast δε με προβλημάτισαν τόσο οι γωνίες θέασης (που υπολείπονται καταφανώς εν συγκρίσει με όσες ips οθόνες έχω) αλλά η συνολικά περισσότερο κουραστική εμπειρία. Για τη δουλειά που το θέλω ειναι οκ, αλλά για all around χρήση δεν θα το πρότεινα. @gdp77 περίμενα και εγώ να έχουν εξελιχθεί περισσότερο αλλά από ότι φαίνεται δεν έχουν.

 

Λίγο off topic αλλά δε μπορώ να μη ρωτήσω. @Freedom σε ποιο modeller αναφέρεσαι;

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Λίγο off topic αλλά δε μπορώ να μη ρωτήσω. @Freedom σε ποιο modeller αναφέρεσαι;

 

Αυτή την στιγμή υπάρχουν στην "οικογένεια" ένα FAS AxeFX3 MK2 (το οποίο είναι για να φύγει) και ένα FAS FM9 Turbo, και τα δύο έχουν IPS οθονουλες.

 

Να πω την αμαρτία μου και να μην ειχαν IPS οθονάκια για μένα τουλάχιστον δεν θα ήταν dealbreaker, οπως είπα δεν τα κοιτάς όλη την ώρα, άντε όταν βάζεις το Tuner για να κουρδίσεις για μερικά δευτερόλεπτα και δεν θα έλεγα οτι οι γωνίς θέασης έχουν και τρελλή σημασία σε αυτές τις εφαρμογές.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.