Jump to content



Windows 11 σε ένα και μόνο partition


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows 11 σε ένα και μοναδικό partition?

Χωρίς τα recovery και άλλα partition που τα win11 δημιουργούν αν τα κάνεις σε έναν μη φορμαρισμένο δίσκο.

 

Και αν γίνεται αυτό μπορεί να γίνει ακόμα και σε παλιό pc χωρίς uefi & tpm?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το EFI, το λειτουργικό σύστημα (από xp κ έπειτα) δεν θα εκκινήσει ποτέ,εκτός κι αν μιλάμε για λογική live cd, όπου το λειτουργικό έχει μειωμένη λειτουργικότητα και ουσιαστικά εκκινεί από εξωτερικό μέσο αποθήκευσης ως εναλλακτική λύση επειδή δεν γίνεται εκκίνηση ή δεν υπάρχει EFI partition. Πρακτικά δεν υπάρχει κανένα όφελος για κάτι τέτοιο,πέραν της επιδιόρθωσης/ανάκτησης. Σε περίπτωση που η εσωτερική μονάδα αποθήκευσης έχει λίγο χώρο πχ 32GB τόσο τα 10 όσο και τα 11 δυστυχώς δεν είναι η κατάλληλη επιλογή κ πας αναγκαστικά σε 7, όπου απαιτείται λιγότερος χώρος. Τα παραπάνω ισχύουν είτε έχεις σύγχρονη UEFI μητρική, είτε legacy. 

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, γίνεται. Χρειάζεται αρκετή ταλαιπωρία και θυσιάζεις την ευκολία ανάκτησης και αυτόματης επιδιόρθωσης που έχεις όταν κρατήσεις την προκαθορισμένη δομή του δίσκου. Επίσης, δεν είναι εγκατάσταση που υποστηρίζεται επίσημα.

 

Οπότε, αναρωτιέμαι κι εγώ... γιατί θέλεις να το κάνεις και τι ελπίζεις να κερδίσεις;

 

2 minutes ago, Chipakias said:

Χωρίς το EFI, το λειτουργικό σύστημα (από xp κ έπειτα) δεν θα εκκινήσει ποτέ

 

Αυτό δεν είναι ακριβές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, acct said:

Αυτό δεν είναι ακριβές

Όταν μιλάμε για εσωτερική μονάδα αποθήκευσης είναι μονόδρομος. Η πρακτική του live cd έχει να κάνει με εξωτερικό μέσο. Δεν νοείται κανονικό λειτουργικό σύστημα με πετσοκομμενα τα πάντα κ κυρίως το επίπεδο ασφάλειας. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος fits79 έγραψε:

Υπάρχει τρόπος να κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows 11 σε ένα και μοναδικό partition?

Χωρίς τα recovery και άλλα partition που τα win11 δημιουργούν αν τα κάνεις σε έναν μη φορμαρισμένο δίσκο.

Ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
3 ώρες πριν, το μέλος fits79 έγραψε:

Γιατί αρχικά είναι σε αρχαίο μηχάνημα και αφετέρου δεν θέλω να έχει πολλά partition ένας δίσκος ειδικά αν στον ίδιο δίσκο θέλω να βάλω παραπάνω από ένα λειτουργικό.

Έχω ένα παλιό λαπτοπ 10ετίας (i5 1ης γενιάς), το οποίο προφανώς δεν είναι UEFI. Ο δίσκος είναι διαμορφωμένος κατά MBR και τα windows 10 έχουν δημιουργήσει ένα μικρό partition ~500ΜΒ, το οποίο δεν με ενόχλησε ποτέ να έχω εγκατεστημένο και Linux. To dual booting λειτούργησε κανονικά. Μην σε απασχολεί το θέμα των partitions.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.