Jump to content



Απορία σχετικά με nvme


Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω σύστημα με pci-e gen 3.0 (AMD Β450). Εαν κουμπώσω πάνω SSD nvme pci-e gen 4.0 υποθέτω πως θα λειτουργήσει κανονικά (νομίζω υπάρχει συμβατότητα, αν όχι διορθώστε με).

Φυσικά δεν περιμένω πως θα πιάσει τα sequential read/writes αλλά (εφόσον έχει καλύτερα IOPS) θα είναι πιο σβέλτος από αντίστοιχο gen 3.0; Και πάλι δεν περιμένω "να δω το φως" σε σβελτάδα μιας και ήδη διαθέτω nvme.

Για να λύσω το μυστήριο, έχω ήδη έναν Kingston KC 2500 500GB (gen 3.0) και βλέπω τον Kingston KC 3000 1TB (gen 4.0) κάτω του κατοστάρικου για τον οποίο διαβάζω καλά λόγια.

Ίσως σε εύλογο διάστημα* να αναβαθμίσω (και να μεταβώ στο νεότερο pci-e gen 4.0) αλλά και πάλι θα ανέβω από τα 500GB στο 1TB.

 

* Τα 5 έτη εγγύησης είναι μεγάλο διάστημα μιας και δεν "λιωνω" τους δίσκους με την χρήση που κάνω (βασικά ο μόνος "τύραννος" είναι τα ίδια τα Windows!)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Έχω σύστημα με pci-e gen 3.0 (AMD Β450). Εαν κουμπώσω πάνω SSD nvme pci-e gen 4.0 υποθέτω πως θα λειτουργήσει κανονικά (νομίζω υπάρχει συμβατότητα, αν όχι διορθώστε με).

 

Ναι θα λειτουργήσει

 

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Φυσικά δεν περιμένω πως θα πιάσει τα sequential read/writes αλλά (εφόσον έχει καλύτερα IOPS) θα είναι πιο σβέλτος από αντίστοιχο gen 3.0; Και πάλι δεν περιμένω "να δω το φως" σε σβελτάδα μιας και ήδη διαθέτω nvme.

 

Εάν τα IOPS (ασχέτως gen3 ή gen4) είναι καλύτερα, ναι, θα είναι πιο σβέλτος. Στην πράξη δεν θα καταλάβεις διαφορά παρά μόνο σε benchmarks.

 

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Για να λύσω το μυστήριο, έχω ήδη έναν Kingston KC 2500 500GB (gen 3.0) και βλέπω τον Kingston KC 3000 1TB (gen 4.0) κάτω του κατοστάρικου για τον οποίο διαβάζω καλά λόγια.

 

Όσα καλά λόγια και να διαβάζεις, στην πράξη δεν θα καταλάβεις διαφορά, ακόμα και αν είχες gen4 nvme slot.

 

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Ίσως σε εύλογο διάστημα* να αναβαθμίσω (και να μεταβώ στο νεότερο pci-e gen 4.0) αλλά και πάλι θα ανέβω από τα 500GB στο 1TB.

 

Εάν θες να αναβαθμίσεις nvme για να εκμεταλλευθείς τις επιδόσεις κάποιας μελλοντικής αναβάθμισης mobo (και τώρα απλά να έχεις περισσότερο αποθηκευτικό χώρο), κοίτα σε πιο "βαρβάτους" nvme gen 4, π.χ. samsung, WD κτλ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

* Τα 5 έτη εγγύησης είναι μεγάλο διάστημα μιας και δεν "λιωνω" τους δίσκους με την χρήση που κάνω (βασικά ο μόνος "τύραννος" είναι τα ίδια τα Windows!)

 

Εκτός από ακραία σενάριο χρήσης, με φυσιολογική χρήση δεν θα πιάσεις ποτέ τα TBW που δίνει ο κατασκευαστής ως εγγύηση. Τα 5 χρόνια είναι πιο πολύ για peace of mind σε περίπτωση που τα κακαρώσει ο nvme π.χ. από ελάττωμα κατασκευής και όχι από τη βαριά χρήση.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για την σβελτάδα, όπως ανέφερα, δεν περιμένω να δω τίποτα ιδιαίτερο. Μπορεί και τίποτα όπως λες, δεν θα διαφωνήσω.

Για τους πιο βαρβάτους που αναφέρεις πιθανόν αναφέρεσαι στους WD SN850, Samsung 980 Pro και 990 Pro. Μοιάζουν παρόμοιοι και πιο ακριβοί (850 20+€, 980 Pro 40€, 990 Pro 60+€). Δεν λέω "όλοι ίδιοι είναι" αλλά για μένα αρχίζει να "ξεφεύγει" το πράγμα (σε κόστος).

Για την εγγύηση δεν εννοώ πως είναι απόλυτη (αστοχίες και βλάβες συμβαίνουν) αλλά είναι, όπως λες, "peace of mind". Για 5 χρόνια έχω σίγουρο δίσκο (αφού η χρήση μου δεν θα τον "τελειώσει" νωρίτερα).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Εντάξει για την σβελτάδα, όπως ανέφερα, δεν περιμένω να δω τίποτα ιδιαίτερο. Μπορεί και τίποτα όπως λες, δεν θα διαφωνήσω.

Για τους πιο βαρβάτους που αναφέρεις πιθανόν αναφέρεσαι στους WD SN850, Samsung 980 Pro και 990 Pro. Μοιάζουν παρόμοιοι και πιο ακριβοί (850 20+€, 980 Pro 40€, 990 Pro 60+€). Δεν λέω "όλοι ίδιοι είναι" αλλά για μένα αρχίζει να "ξεφεύγει" το πράγμα (σε κόστος).

Για την εγγύηση δεν εννοώ πως είναι απόλυτη (αστοχίες και βλάβες συμβαίνουν) αλλά είναι, όπως λες, "peace of mind". Για 5 χρόνια έχω σίγουρο δίσκο (αφού η χρήση μου δεν θα τον "τελειώσει" νωρίτερα).

 

fury renegade, sn850x & 990 pro είναι νεώτερες εκδόσεις (βελτιωμένες) αντίστοιχα από KC300, sn850 & 980 pro

η λογική και η τσέπη λέει kc3000 😂 ...

 

στο eshop με κωδικό 2266 έχει το kc3000 στα 95€
 

Spoiler

image.thumb.png.ef14240db1377d6181fc7de5dd4eb25b.png

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μην ανοιγω νέο θέμα...έχει βγάλει προσφορά το eshop τους παρακάτω ...

SSD KINGSTON SKC3000D/2048G KC3000 2TB M.2 2280 NVME στα 130

SSD KINGSTON SFYRDK/2000G FURY RENEGADE 2TB M.2 2280 NVME στα 160

 

παμε στον 2ο με κλειστά μάτια ή να κοιτάξουμε για sn850x?

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος sstav έγραψε:

Για να μην ανοιγω νέο θέμα...έχει βγάλει προσφορά το eshop τους παρακάτω ...

SSD KINGSTON SKC3000D/2048G KC3000 2TB M.2 2280 NVME στα 130

SSD KINGSTON SFYRDK/2000G FURY RENEGADE 2TB M.2 2280 NVME στα 160

 

παμε στον 2ο με κλειστά μάτια ή να κοιτάξουμε για sn850x?

 

Ανάμεσα στους kingston για 30€ διαφορά πάς στον KC3000 

πάνω κάτω τα ίδια είναι

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.