Jump to content



Αγορά εξωτερικού σκληρού για Playstation PS4.


Recommended Posts

Βρέθηκα με ένα δανεικό PS4 και επειδή δεν θέλω να σβήσω τα παλιά Data που έχει μέσα από τον προηγούμενο χρήστη σκέφτομαι να αγοράσω έναν τέτοιο, να τον φορμάρω με το PS4 και να αντιγράψω εκεί τα παλιά δεδομένα, ώστε να μπορώ να περάσω στον εσωτερικό τα δικά μου παιχνίδια.

Θα δουλέψει βρε παιδιά;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Όπου ψάχνω στο διαδίκτυο όλοι προτείνουν πιο γρήγορα και πιο ακριβά μοντέλα. Εγώ όμως σκέφτομαι ότι τον θέλω για αντιγραφή μόνο και μετά θα βγει από πάνω.

Να το προχωρήσω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Για backup των υπαρχόντων δεδομένων και επαναφορά αργότερα, όπως λες, μια χαρά θα σου δουλέψει.

 

Αγοράζεις τον δίσκο. Τον φορμάρεις (ακόμα και με PC, δεν χρειάζεσαι PS4) σε exFAT και προχωράς κανονικά στο backup των DATA+GAMES του PS5.

 

ΥΓ Επειδή ο διάολος έχει πολλά ποδάρια και με τους μηχανικούς δίσκους, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει, θα σου πρότεινα και backup του backup σε 2ο δίσκο. Να έχεις δηλαδή 2 αντίγραφα ασφαλείας.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος akilleas έγραψε:

Ωραίος σε ευχαριστώ.

Και μια 2η ερώτηση, εάν πχ σβήσω ένα παιχνίδι χωρίς backup, όταν το κατεβάσει ξανά θα έχει χαθεί η πρόοδος του παιχνιδιού;

Δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω αν είσαι εγγεγραμμένος στο PSN κάνει cloud saves, αλλά μπορεί να λέω και βλακείες, δεν είμαι expert στο PS4. Ο γιος μου είχε και έκανα backup τακτικά, γι'αυτό σου απάντησα. Δεν γνωρίζω αν η πρόοδος του παιχνιδιού σβήνεται ή όχι αν διαγράψεις ένα παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι ακριβώς θες να κάνεις; Παίζει ρόλο.

Βασικά θέλω να μεταφέρω 300gb+ από δεδομένα παλιότερων παιχνιδιών αλλού χρήστη σε ένα εξωτερικό δίσκο. 

Επειδή έσβησα ένα όμως προ ημερών χωρίς backup, θέλω να μάθω εάν το κατεβάσει ξανά, θα έχει χαθεί η πρόοδος; 

Link to comment
Share on other sites

300gb αποκλείεται να είναι. Τόσο θα είναι το installation των παιχνιδιών. Τα save ούτε 5gb δεν θα είναι.

Τα saved data δεν χάνονται, μένουν ως έχουν. Σβήσε τα παιχνίδια για να κάνεις χορό για τα δικά σου και άσε τα save όπως είναι. Αν θες να τα έχεις backup βαλτα σε ένα απλό στικάκι exfat.

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

300gb αποκλείεται να είναι. Τόσο θα είναι το installation των παιχνιδιών. Τα save ούτε 5gb δεν θα είναι.

Τα saved data δεν χάνονται, μένουν ως έχουν. Σβήσε τα παιχνίδια για να κάνεις χορό για τα δικά σου και άσε τα save όπως είναι. Αν θες να τα έχεις backup βαλτα σε ένα απλό στικάκι exfat.

 

 

Ωραία. Άρα τα save data μένουν ως έχει εάν σβήσω ένα παιχνίδι και όταν γίνει ξανά εγκατάσταση συνεχίζει την πρόοδο από εκεί που είχε μείνει. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.