Jump to content



Αφυγραντήρας ζεόλιθου, κακή αγορά?


Dreadlord

Recommended Posts

Ζω σε ένα σπίτι 45 τμ σαν studio το οποιο είναι ένας μεγάλος ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα, έχει αρκετή υγρασία ειδικά προς τη πλευρά του μπάνιου και έχει εμφανιστεί μερικές φορές μούχλα, επίσης κάνει πολύ κρύο το βράδι. Πέρισυ αγόρασα ένα 12αρι κλιματιστικό inverter το οποίο έκανε καλή δουλειά, σταμάτησε να βγαίνει μούχλα και το κράταγε κάπως ζεστό αλλά φέτος ενώ το τρέχω σε μεγαλύτερη ταχύτητα (31 βαθμούς) δε τη παλεύει το βράδι και το κρύο είναι αρκετά αισθητό σε εμένα, κάποιοι άλλοι που ήρθανε σπίτι μου, είπανε ότι κάνει πολύ ζέστη αλλά εγώ ένιωθα κρύο, δε ξέρω πως γίνεται αυτό. Δε ξέρω αν έχω κακομάθει τον οργανισμό μου ή αν απλά είμαι πιο αδύναμος.

 

Τέλος πάντων, για να επιλύσω το πρόβλημα πήρα αφυγραντήρα ζεόλιθου ώστε από τη μία να ανεβάσει τη θερμοκρασία και από την άλλη να μειώσει τη μούχλα και την υγρασία. Πήρα αυτόν εδώ Toyotomi Ora TD-IZB80 Αφυγραντήρας 8lt Ζεόλιθου με Ιονιστή | Skroutz.gr

 

 

Για να πω την αλήθεια, έχω μετανοιώσει, δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά με κάνει να νιώθω άσχημα, διάβαζα σε σχόλια ότι στο low δε κάνει τίποτα οπότε λέω θα τον πάρω και αν με ενοχλεί κάτι στη χειρότερη θα τον βάλω στο low και θα είμαι οκ, τη πρώτα μέρα που τον άνοιξα και τον έβαλα στο low, μέσα σε λίγα λεπτά κυριολεκτικά ανεβάσε πολύ απότομα τη θερμοκρασία σε βαθμό που κατέβασα το κλιματιστικό από τους 31 στους 25 για να μη νιώθω αφόρητη ζέστη ενώ το δωμάτιο ήταν αρκετά κρύο, πέρα από αυτό στέγνωσε υπερβολικά το στόμα μου και το λαιμό, εγώ γενικά έχω ένα θέμα με ξεροστομία γιατί αναπνέω πολύ από το στόμα και το πρωί συνήθως ξυπνάω με στεγνό στόμα και το έκανε χειρότερο όλο αυτό, η ζέστη που δημιουργεί επίσης δεν είναι απαλή ωραία ζέστη όπως μίας σόμπας ξέρω γω. Καλά αφήνω στην άκρη ότι βγάζει κακή μυρωδιά από τα πλαστικά του η οποία βέβαια ελατώθηκε μετά από λίγο.

 

Θεωρητικά ήταν η τέλεια αγορά για τα προβλημάτα μου και μπορεί να ρίξει πολύ τη κατανάλωση μου γιατί βοηθάει πολύ το κλιματιστικό στη θέρμανση αλλά για κάποιο λόγο τον φοβάμαι και δε ξέρω, κάτι με ενοχλεί, μου δημιουργεί περίεργα συμπτώματα, δε ξέρω αν είναι στο μυαλό μου όλα αυτά σαν πλακέμπο ένα πράγμα αλλά θα με φόβιζε να κοιμηθώ με αυτόν ανοιχτό και εκεί είναι το σημαντικότερο, το βράδυ και στη διάρκεια του ύπνου το κρύο δημιουργεί πρόβλημα, τη μέρα δεν έχω θέμα. Έδωσα 170 ευρώ και δε βρίσκω την ώρα και τη στιγμή να τον ξεφορτωθώ. Θα προτιμούσα να πάρω κάτι άλλο για συμπληρωματική θέρμανση. 

 

Ήταν χαμένα λεφτά? ΤΙ μπορώ να κάνω τώρα? Δεν τον δέχονται πίσω γιατί άνοιξα το κουτί του, ευτυχώς έχει ακόμη την εγγύηση. Όλα αυτά που περιγράφω είναι λογικά ή τρελάθηκα?

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις το κλιματιστικό πολύ ψηλά, δεν μπορεί να αποδώσει. Το βέλτιστο είναι να το έχεις 20-25 βαθμούς. 
Τώρα, αυτό που έκανες να ρίξεις τη θερμοκρασία του κλιματιστικού στους 25 βαθμούς και να μπουμπουνίσεις και τον ζεόλιθο ήταν «θανατηφόρος» συνδυασμός :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, astrolabos said:

Όταν βάζεις το κλιματιστικό πολύ ψηλά, δεν μπορεί να αποδώσει. Το βέλτιστο είναι να το έχεις 20-25 βαθμούς. 
Τώρα, αυτό που έκανες να ρίξεις τη θερμοκρασία του κλιματιστικού στους 25 βαθμούς και να μπουμπουνίσεις και τον ζεόλιθο ήταν «θανατηφόρος» συνδυασμός :hehe:

 

Ε?

 

Μου φαίνεται περίεργο αυτό γιατί όταν το έχω στους 25 κάνει περισσότερο κρύο, θα το ξαναδοκιμάσω αλλά όταν το έχω σε μεγαλύτερη θερμοκρασία βγάζει περισσότερη ζέστη. Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό που περιγράφεις? Δε το έχω ξαναδει. Όσο πιο ψηλά το έχεις τόσο πιο πολύ πίεση δε δίνει για να ζεστάνει?

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά θερμοκρασίας τόσο περισσότερο πιεζεται. Έχω διαβάσει ότι η απόδοση πέφτει όσο ανεβαίνει η διαφορά θερμοκρασίας.

τον αφυγραντηρα πρέπει να τον έχεις 40-50% υγρασία. Όχι πιο κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αφηγραντηρας με ζεολιθο εχει 2 προτερηματα:

 

-Αποδιδει κανονικά σε χαμηλες θερμοκρασίες (<10oC) που οι κομπρεσερατοι αφυγραντηρες δεν την παλευουν και απλα δουλευουν χωρις να κανουν κατι. 

-Ανεβαζει ελαφρως την θερμοκρασία του αερα λογο οτι χρησιμοποιει αντισταση για να στεγνωσει την πετρα του ζεολιθου.

 

Τον χρησιμοποιώ χρόνια τον χειμώνα στο εξωχικό στο Πηλιο, οπου δεν υπαρχει θερμανση, σε πετρινο παλιο σπιτι, στο LOW (καταναλωση ~260-300W γιατι στο High τραβαει 700W+ που ειναι και το μονο μειονέκτημα του σε σχεση με τους κομπρεσερατους).

 

Απο εκει και περα:

 

-Για την εμφάνιση μουχλας ψαχνεις την ΑΙΤΙΑ και ποτε δεν χρησιμοποιεις ισχυρα καθαριστικά γιατι την κανεις πιο δυνατη. (Διαλυμα λεμονι-λευκοξυδι-σοδα κανει φοβερη δουλεια). Ο χωρος αεριζεται τουλαχιστον 10 λεπτα την ημέρα?Μηπως εχεις καπου διαρροη στο μπανιο? Γιατι επίπεδα υγρασίας μιλαμε?

 

-Για την δυσφορία που εχεις, απλα χρησιμοποιησε τον λιγοτερες ωρες ή οταν λειπεις ή οταν δεν κοιμασε, σε συνδυασμό με χαμηλοτερες θερμοκρασίες στο κλιματιστικό. Το κλιματιστικό ξηράνει και αυτο την ατμοσφαιρα με την ανακλυκοφορια αερα.

 

Γενικά σε τοσο μικρο χωρο και τα 2 αυτα ειναι too much, ειδικα οταν τα δουλευεις στα τερματα. Δοκιμασε να παιξεις 20-22. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

 

Ε?

 

Μου φαίνεται περίεργο αυτό γιατί όταν το έχω στους 25 κάνει περισσότερο κρύο, θα το ξαναδοκιμάσω αλλά όταν το έχω σε μεγαλύτερη θερμοκρασία βγάζει περισσότερη ζέστη. Υπάρχει κάποιος λόγος που γίνεται αυτό που περιγράφεις? Δε το έχω ξαναδει. Όσο πιο ψηλά το έχεις τόσο πιο πολύ πίεση δε δίνει για να ζεστάνει?

Οχι. Δεν βγαζει θερμότερο αερα οσο πιο ψηλα το βαζεις. Το ιδιο και με το κρυο. Ενας ανεμιστήρας που φυσαει καποια μεταλλικα στοιχεια ειναι, με εναν θερμοστάτη χωρου που κοβει το μηχανημα οταν πιανεις την επιθυμητή θερμοκρασια. Οποτε "Όσο πιο ψηλά το έχεις τόσο πιο πολύ ΩΡΑ δουλευει για να ζεστάνει".

 

Απο τεχνικής αποψης οταν εχεις διαφορα θερμοκρασίας 10-15 βαθμους με την εξωτερική αρχιζουν και ζοριζουν τα πραγματα.

 

WWW.INVENTORAIRCONDITION.GR

Σε ποιά θερμοκρασία πρέπει να ρυθμίζω το κλιματιστικό για να έχω καλή απόδοση και υγιεινές συνθήκες;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeorgeVasil said:

Τον χρησιμοποιώ χρόνια τον χειμώνα στο εξωχικό στο Πηλιο, οπου δεν υπαρχει θερμανση, σε πετρινο παλιο σπιτι, στο LOW (καταναλωση ~260-300W γιατι στο High τραβαει 700W+ που ειναι και το μονο μειονέκτημα του σε σχεση με τους κομπρεσερατους).

Ζεις για διαστήματα σε αυτό το σπίτι και μπορεί να σε καλύψει μόνος του από άποψη θέρμανσης στο low? 

 

Το καλοκαίρι το χρησιμοποιούσα σωστά το κλιματιστικό αν και το είχα συνήθως στους 29, κάτω από 28 δε πήγα πάντως το κρύο ήταν υπερβολικό. Τώρα κατέβασα το κλιματιστικό στους 24, δε ξέρω τι συμβαίνει ειλικρινά, δε ξέρω από που προέρχεται όλη αυτή η αίσθηση του κρύου που είχα, κρίμα όλο το ρεύμα που έκαψα. Θα το ψάξω, ενδέχεται να έκανα ζημιά στον οργανισμό μου έτσι, όταν το πρωτοπήρα ένιωθα περισσότερη ζέστη στις πιο ψηλές θερμοκρασίες, δε ξέρω όμως αν όλο αυτό γυρίζει εναντίον σου οταν πέφτει πολύ  η θερμοκρασία έξω τη νύχτα. Είναι περίεργο γενικά.

 

Θα σκεφτόμουν να δοκιμάσω και τον αφυγραντήρα χωρίς να τρέχει το κλιματιστικό, από όσο ξέρω τα επίπεδα θέρμανσης που προσφέρει είναι μόνο επιπέδου συμπληρωματικής θέρμανσης, ίσως χωρίς το κλιματιστικό να μη μου δημιουργεί τόση δυσφορία αλλά δε ξέρω αν θα θερμάνει επαρκώς.

 

Ο αφυγραντήρας απαιτεί να ανοίγεις πόρτες και να εξαερίζεις? γενικά ο αέρας που παράγει είναι υγιεινός?

 

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω, αν τον έχω μόνιμα στο low και όχι στο αυτόματο, πόσο μπορεί να ρίξει την υγρασία? μπορώ να τον τρέχω 24 ώρες άφοβα?

 

Το μηχάνημα που πήρα δυστυχώς δεν έχει ένδειξη της υγρασίας στο χώρο οπότε δε ξέρω σε τι επίπεδα βρίσκεται

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Ξέχασα να ρωτήσω, αν τον έχω μόνιμα στο low και όχι στο αυτόματο, πόσο μπορεί να ρίξει την υγρασία? μπορώ να τον τρέχω 24 ώρες άφοβα?

 

Το μηχάνημα που πήρα δυστυχώς δεν έχει ένδειξη της υγρασίας στο χώρο οπότε δε ξέρω σε τι επίπεδα βρίσκεται

 

 

 

https://www.skroutz.gr/c/2929/thermometra-ygrasiometra-horou.html

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Ζεις για διαστήματα σε αυτό το σπίτι και μπορεί να σε καλύψει μόνος του από άποψη θέρμανσης στο low? 

 

Θα σκεφτόμουν να δοκιμάσω και τον αφυγραντήρα χωρίς να τρέχει το κλιματιστικό, από όσο ξέρω τα επίπεδα θέρμανσης που προσφέρει είναι μόνο επιπέδου συμπληρωματικής θέρμανσης, ίσως χωρίς το κλιματιστικό να μη μου δημιουργεί τόση δυσφορία αλλά δε ξέρω αν θα θερμάνει επαρκώς.

 

Ο αφυγραντήρας απαιτεί να ανοίγεις πόρτες και να εξαερίζεις? γενικά ο αέρας που παράγει είναι υγιεινός?

 

1. Μονο τους καλοκαιρινους μηνες και αντε στο τσακιρ κεφι κανενα ΣΚ χειμωνα. Σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστά την θερμανση, ειδικα εκει που ειναι το σπιτι.

 

2. Δεν προσφερει καμια συμπληρωματικη θερμανση, αντε σε εσενα που ειναι μικρος ο χωρος να ανεβασει 0,5C-1C. 

 

3. O καθημερινος φυσικος αερισμος ενως χωρου γινεται για λογους υγιεινής. Κανενα απο τα 2 μηχανηματα που διαθετεις δεν παραγει αερα. Μονο ανακυκλοφορει αυτον που υπαρχει στον χωρο. Οποτε καταλαβαινεις γιατι ειναι επιτακτική η αναγκη του καθημερινου αερισμου. Επισης πρεπει τα μηχανηματα να καθαριζονται πριν απο καθε σεζον. Ειδικα το κλιματιστικο....

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Ξέχασα να ρωτήσω, αν τον έχω μόνιμα στο low και όχι στο αυτόματο, πόσο μπορεί να ρίξει την υγρασία? μπορώ να τον τρέχω 24 ώρες άφοβα?

 

Το μηχάνημα που πήρα δυστυχώς δεν έχει ένδειξη της υγρασίας στο χώρο οπότε δε ξέρω σε τι επίπεδα βρίσκεται

 

 

Παλι μπερδευεσαι με της ρυθμισεις. Ειτε Low, ειτε High ειτε Αuto, το μονο που θα αλλαξει ειναι ο χρονος επιτευξης της επιθυμητής υγρασιας στον χωρο. Η ικανοτητα του να αφυγραινει ειναι η ιδια. Προτεινω να αγορασεις εναν μετρητη και να παρακολουθησεις τι παιζει, για να μπορεις να κρινεις και ως προς την καταναλωση.

 

58 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:
WWW.SKROUTZ.GR

 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2023 at 11:21 ΠΜ, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Ζω σε ένα σπίτι 45 τμ σαν studio το οποιο είναι ένας μεγάλος ενιαίος χώρος σαλόνι-κουζίνα, έχει αρκετή υγρασία ειδικά προς τη πλευρά του μπάνιου και έχει εμφανιστεί μερικές φορές μούχλα, επίσης κάνει πολύ κρύο το βράδι. Πέρισυ αγόρασα ένα 12αρι κλιματιστικό inverter το οποίο έκανε καλή δουλειά, σταμάτησε να βγαίνει μούχλα και το κράταγε κάπως ζεστό αλλά φέτος ενώ το τρέχω σε μεγαλύτερη ταχύτητα (31 βαθμούς) δε τη παλεύει το βράδι και το κρύο είναι αρκετά αισθητό σε εμένα, κάποιοι άλλοι που ήρθανε σπίτι μου, είπανε ότι κάνει πολύ ζέστη αλλά εγώ ένιωθα κρύο, δε ξέρω πως γίνεται αυτό. Δε ξέρω αν έχω κακομάθει τον οργανισμό μου ή αν απλά είμαι πιο αδύναμος.

 

1. Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας? Λίγο κρυωμένος να είσαι, μπορεί να κρυώνεις πολύ περισσότερο απ'όταν είσαι υγιής.

2. Τι απαιτήσεις έχει το σπίτι στη θέρμανση? Όταν ζεσταίνεις, σε νοιάζει το ΔΤ. Η Διαφορά θερμοκρασίας μέσα / έξω.

 

 

On 14/1/2023 at 11:21 ΠΜ, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Τέλος πάντων, για να επιλύσω το πρόβλημα πήρα αφυγραντήρα ζεόλιθου ώστε από τη μία να ανεβάσει τη θερμοκρασία και από την άλλη να μειώσει τη μούχλα και την υγρασία. Πήρα αυτόν εδώ Toyotomi Ora TD-IZB80 Αφυγραντήρας 8lt Ζεόλιθου με Ιονιστή | Skroutz.gr

 

3. Ο αφυγραντήρας δεν θα σου δημιουργήσει ορατή θερμοκρασιακή διαφορά (οκ στα 750 watt τον υπολογίζεις σαν μια αντίσταση). Θα σου δημιουργήσει όμως την αίσθηση της ζέστης. 

 

On 14/1/2023 at 11:21 ΠΜ, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Για να πω την αλήθεια, έχω μετανοιώσει, δε ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό αλλά με κάνει να νιώθω άσχημα, διάβαζα σε σχόλια ότι στο low δε κάνει τίποτα οπότε λέω θα τον πάρω και αν με ενοχλεί κάτι στη χειρότερη θα τον βάλω στο low και θα είμαι οκ, τη πρώτα μέρα που τον άνοιξα και τον έβαλα στο low, μέσα σε λίγα λεπτά κυριολεκτικά ανεβάσε πολύ απότομα τη θερμοκρασία σε βαθμό που κατέβασα το κλιματιστικό από τους 31 στους 25 για να μη νιώθω αφόρητη ζέστη ενώ το δωμάτιο ήταν αρκετά κρύο, πέρα από αυτό στέγνωσε υπερβολικά το στόμα μου και το λαιμό, εγώ γενικά έχω ένα θέμα με ξεροστομία γιατί αναπνέω πολύ από το στόμα και το πρωί συνήθως ξυπνάω με στεγνό στόμα και το έκανε χειρότερο όλο αυτό, η ζέστη που δημιουργεί επίσης δεν είναι απαλή ωραία ζέστη όπως μίας σόμπας ξέρω γω. Καλά αφήνω στην άκρη ότι βγάζει κακή μυρωδιά από τα πλαστικά του η οποία βέβαια ελατώθηκε μετά από λίγο.

 

4. Το κλιματιστικό είναι λάθος ρυθμισμένο στους 31. Πρέπει να είναι στους ~20-25. Όταν μετράς θερμοκρασία, χρειάζεσαι τις ακόλουθες μετρήσεις: 

α. Εξωτερική θερμοκρασία

β. Εσωτερική θερμοκρασία στο πάτωμα, σε μέσο ύψος, και στα 2 μέτρα

γ. Τα συμπτώματα που περιγράφεις εντείνονται σε ξηρό περιβάλλον. Γι' αυτό υπάρχουν και οι υγραντήρες. Θα πρέπει να μετρήσεις υγρασία στο χώρο. Όταν πέφτει από 40%, κλείνεις τον αφυγραντήρα.

 

On 14/1/2023 at 11:21 ΠΜ, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Θεωρητικά ήταν η τέλεια αγορά για τα προβλημάτα μου και μπορεί να ρίξει πολύ τη κατανάλωση μου γιατί βοηθάει πολύ το κλιματιστικό στη θέρμανση αλλά για κάποιο λόγο τον φοβάμαι και δε ξέρω, κάτι με ενοχλεί, μου δημιουργεί περίεργα συμπτώματα, δε ξέρω αν είναι στο μυαλό μου όλα αυτά σαν πλακέμπο ένα πράγμα αλλά θα με φόβιζε να κοιμηθώ με αυτόν ανοιχτό και εκεί είναι το σημαντικότερο, το βράδυ και στη διάρκεια του ύπνου το κρύο δημιουργεί πρόβλημα, τη μέρα δεν έχω θέμα. Έδωσα 170 ευρώ και δε βρίσκω την ώρα και τη στιγμή να τον ξεφορτωθώ. Θα προτιμούσα να πάρω κάτι άλλο για συμπληρωματική θέρμανση. 

 

Ήταν χαμένα λεφτά? ΤΙ μπορώ να κάνω τώρα? Δεν τον δέχονται πίσω γιατί άνοιξα το κουτί του, ευτυχώς έχει ακόμη την εγγύηση. Όλα αυτά που περιγράφω είναι λογικά ή τρελάθηκα?

 

5. Αυτό είναι τελείως λάθος λογική. Ο αφυγραντήρας έχει αντίσταση, άρα η ζέστη που δημιουργεί από τον αντιστάτη είνια 1:1 ως προς την κατανάλωση σε ρεύμα. Το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας, οπότε ένα καλό inverter μπορεί να αποδόσει από 4:1 έως 6:1 τις κιλοβατώρες που καίει. Οπότε αν τα 350 watt τα έδινες σε ένα 2ο aircondition, θα έπαιρνες 1-1.5 KW ισοδύναμου με ηλεκτρική αντίσταση.  

 

Σαν αίσθηση όμως, η χαμηλή υγρασία βοηθάει στο να αισθάνεσαι περισσότερο τη ζέστη. Οπότε για να συνοψίσουμε:

1. Πας και αγοράζεις 5 θερμόμετρα / υγρόμετρα του 5 ευρου. 

2. Μετράς θερμοκρασίες παντού

3. Δοκιμάζεις διαφορετικές σκάλες στο a/c.

 

Έχε υπόψιν σου ότι τα a/c είναι όλα λάθος τοποθετημένα για λειτουργία θέρμανσης. Το a/c ψηλά μπαίνει μόνο για ψύξη. Αν θες αποδοτική / ομοιόμορφη θέρμανση, τα θερμαντικά σώματα πρέπει να είναι κοντά στο έδαφος (που βρίσκεται ο ψυχρός αέρας). Είναι στην ύλη της Φυσικής 6ης Δημοτικού btw :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, sotiris said:

 

1. Έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας? Λίγο κρυωμένος να είσαι, μπορεί να κρυώνεις πολύ περισσότερο απ'όταν είσαι υγιής.

2. Τι απαιτήσεις έχει το σπίτι στη θέρμανση? Όταν ζεσταίνεις, σε νοιάζει το ΔΤ. Η Διαφορά θερμοκρασίας μέσα / έξω.

 

 

 

3. Ο αφυγραντήρας δεν θα σου δημιουργήσει ορατή θερμοκρασιακή διαφορά (οκ στα 750 watt τον υπολογίζεις σαν μια αντίσταση). Θα σου δημιουργήσει όμως την αίσθηση της ζέστης. 

 

 

4. Το κλιματιστικό είναι λάθος ρυθμισμένο στους 31. Πρέπει να είναι στους ~20-25. Όταν μετράς θερμοκρασία, χρειάζεσαι τις ακόλουθες μετρήσεις: 

α. Εξωτερική θερμοκρασία

β. Εσωτερική θερμοκρασία στο πάτωμα, σε μέσο ύψος, και στα 2 μέτρα

γ. Τα συμπτώματα που περιγράφεις εντείνονται σε ξηρό περιβάλλον. Γι' αυτό υπάρχουν και οι υγραντήρες. Θα πρέπει να μετρήσεις υγρασία στο χώρο. Όταν πέφτει από 40%, κλείνεις τον αφυγραντήρα.

 

 

5. Αυτό είναι τελείως λάθος λογική. Ο αφυγραντήρας έχει αντίσταση, άρα η ζέστη που δημιουργεί από τον αντιστάτη είνια 1:1 ως προς την κατανάλωση σε ρεύμα. Το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας, οπότε ένα καλό inverter μπορεί να αποδόσει από 4:1 έως 6:1 τις κιλοβατώρες που καίει. Οπότε αν τα 350 watt τα έδινες σε ένα 2ο aircondition, θα έπαιρνες 1-1.5 KW ισοδύναμου με ηλεκτρική αντίσταση.  

 

Σαν αίσθηση όμως, η χαμηλή υγρασία βοηθάει στο να αισθάνεσαι περισσότερο τη ζέστη. Οπότε για να συνοψίσουμε:

1. Πας και αγοράζεις 5 θερμόμετρα / υγρόμετρα του 5 ευρου. 

2. Μετράς θερμοκρασίες παντού

3. Δοκιμάζεις διαφορετικές σκάλες στο a/c.

 

Έχε υπόψιν σου ότι τα a/c είναι όλα λάθος τοποθετημένα για λειτουργία θέρμανσης. Το a/c ψηλά μπαίνει μόνο για ψύξη. Αν θες αποδοτική / ομοιόμορφη θέρμανση, τα θερμαντικά σώματα πρέπει να είναι κοντά στο έδαφος (που βρίσκεται ο ψυχρός αέρας). Είναι στην ύλη της Φυσικής 6ης Δημοτικού btw :p 


Πήρα το θερμόμετρο/υγρασιόμετρο που λινκάρανε πάνω, το έχω δοκιμάσει 3-4 ημέρες τώρα, δείχνει σταθερά 19-20 βαθμούς και 74% υγρασία (μόνο με το κλιματιστικό ανοιχτό). Το κλιματιστικό σε κρύες ημέρες ζορίζεται να πιάσει ακόμη και 23 βαθμούς, τώρα το έχω στους 23 μόνιμα και όντως δεν είχαν νόημα οι 31, πολύ ρεύμα για το τίποτα, όπως και να χει δεν είναι ικανό να κρατήσει το σπίτι ζεστό σε κρύες ημέρες ειδικά τη νύχτα. Ευτυχώς έχω ένα carbon σομπάκι που βοηθάει. Θεωρώ ότι το 12άρι που πήρα ήταν πολύ αδύναμο για τον μεγάλο ενιαίο χώρο που είμαι και λόγο του ότι το σπίτι είναι πολύ ανοιχτό από πίσω και με κακή μόνωση. Έπρεπε να πάρω 18αρι-24αρι από μία καλή εταιρία για να κρατήσει το χώρο μόνο του εξασφαλισμένα.

 

Διαβάζω ότι η παραπάνω υγρασία δεν είναι και τόσο κακή το χειμώνα, και επίσης το υγρασιόμετρο που πήρα έχει κάποιο πρόβλημα λένε και δείχνει παραπάνω από τη κανονική οπότε ίσως έχω λιγότερο από αυτό. 

 

Ακόμη δε ξέρω αλλά ίσως ήταν λάθος η αγορά.

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

To κλιματιστικό αποδίδει καλύτερα το καλοκαίρι παρά το χειμώνα. Επίσης, σε θέρμανση χώρου ένα καλοριφέρ κάνει καλύτερη δουλειά από ένα οποιοδήποτε μέσο που λειτουργεί με τη θέρμανση αέρα. Άρα αν ήθελες να πάρεις κάτι, θα σου πρότεινα σώμα καλοριφέρ. 

Τώρα, όσον αφορά την υγρασία, θα σου πρότεινα ένα 50% για μέσα στο σπίτι. Έχε υπόψη σου ότι η υγρασία αυξάνει το αίσθημα ψύχους που νιώθεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τον νοεμβριο πηρα αφυγραντηρα , μετα απο 3 μηνες χρησης το μονο που μπορω να πω ειναι πως ειναι απαραιτητος σε καθε σπιτι ( εκτος αν ειναι προχθες χτισμενο και εχει σουπερ ντουπερ ουαου μονωση )  . 

 

Ειχω σοβαρο προβλημα με την υγρασια σε βαθμο που ξυπναγα και ημουν σαν πτωμα , ομως απο τοτε που το εβαλα να δουλευει , εχουν στρωσει πολυ τα πραματα . 

75-80% ειχα μονιμα , τωρα πλεον το εχω ρυθμισει να μου το πηγαινει εως τα 45% και βγαζω σχεδον 6λιτρα νερο καθε μερα , το μηχανιμα ομως δεν εχει κλεισει απο τοτε που μπηκε στην πριζα . 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.