Jump to content



13600k pair with B660 or AM5 upgrade


Recommended Posts

Έχουμε και λέμε. Στο htpc της υπογραφής μου εχω την ASRock B660M-ITX/ac και σκέφτομαι να της κουμπώσω εναν 13600Κ και την 3070 και να το κανω main system εφόσον το δικο μου πάει για πούλημα. OC δεν θα κανω προφανώς! Ωστόσο θα παίξω undervolt. Ο λογος που δεν παω σε 13600t είναι επειδή τα ρολόγια είναι πολύ πιο κάτω. Θα μου πιέτε γιατί δεν πας σε μια Z690/790 να τελειώνει το θέμα, αν οι τιμές των itx δεν ήταν στον θεο θα το εκανα

Οι ερωτήσεις μου είναι 3. 

1) Ο 13600Κ θα boost-αρει στα 5.1 ή θέλει Ζ πλατφόρμα?

2) Κατά ποσο χάνω performance από DDR4

3) Τα VRM της B660 κατά ποσο θα ανταπεξέλθουν στον 13600k (ok θα παίξω με undervol αλλά 100W θα τα τραβάει σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου δεν είναι πολύ καλή από 13th gen k processor και b chipset Mobo .

Κάτι μου λέει όμως ότι φταίει η Asus... Bios updates , προσπάθειες για undervolt και αρκετά κλειδωμένα features για να παίξει κάπως καλά σε Β660, μετάνιωσα που δεν πήγα σε Ζ690.

Το 5.3 το παίζει πάντως εμένα. Άρα εικάζω πως ναι, στηνπρώτη ερώτηση ..

είμαι επίσης με δδρ4. Να χάνεις κάνα 5% σε certain scenarios? Είχα ήδη 32ραμ και δεν σκέφτηκα πολύ το αν θα αλλάξω στην παρούσα φάση. 

Από άποψη vrm δεν ξέρω να σου πω για τη μητρική σου αλλά δεν νομίζω και να έχεις θέμα. Δεν θα κλοκαρεις (δε μπορείς δλδ ) οπότε θα είσαι fine. Εμένα τραβάει πολύ περισσότερο o 13700k

Αυτά on top of my head γιατί γράφω από το κινητό :p

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα απο θεμα boost & ddr4 ειμαστε οκ. Και αποσο καταλα και απο θεμα vrm

Το μονο που μας μενει ειναι το undervolt. Εφοσον την εχω την μητρικη στα χερια μου θα κατεβασω το latest bios να δω τι με αφηνει και τι δεν με αφηνει να κανω 

Link to comment
Share on other sites

Σε pc φιλου, με μια msi b660 και 12700(οχι k), ειχα κανει undervolt και δεν ειχε καποιο προβλημα.

Με το ματι, χωρις να το ψαξω, πιστευω τα vrm με full turbo δεν θα περνανε καλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος god έγραψε:

Σε pc φιλου, με μια msi b660 και 12700(οχι k), ειχα κανει undervolt και δεν ειχε καποιο προβλημα.

Με το ματι, χωρις να το ψαξω, πιστευω τα vrm με full turbo δεν θα περνανε καλα.

Μάλλον εμένα στο θέμα UV φταίει η Asus που στις Β660 τα'χει κάνει μαντάρα κυριολεκτικά. Ήθελα να ήξερα, γιατί δεν πήγα σε Asrock (από το 2013 με Asrock 0 προβλήματα, 2023 με Asus , ένα σωρό βλακείες και όχι μόνο bios settings).

 

Απλά πρέπει να είναι πολύ κομπλέ με τα VRM και το overall build quality και ενώ φαινομενικά έχει υπερπλήρες bios , τα μισά δεν τα ακουμπάς λόγω τσίπσετ.

 

Πάντως ναι, τώρα που'δα την Asrock αυτή, το quality μοιάζει κάπως subpar σε σχέση με την δική μου (που είναι full ATX). Μήπως να κοιτούσες για κάναν i5-13400F @BloodMage?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μάλλον εμένα στο θέμα UV φταίει η Asus που στις Β660 τα'χει κάνει μαντάρα κυριολεκτικά. Ήθελα να ήξερα, γιατί δεν πήγα σε Asrock (από το 2013 με Asrock 0 προβλήματα, 2023 με Asus , ένα σωρό βλακείες και όχι μόνο bios settings).

 

Απλά πρέπει να είναι πολύ κομπλέ με τα VRM και το overall build quality και ενώ φαινομενικά έχει υπερπλήρες bios , τα μισά δεν τα ακουμπάς λόγω τσίπσετ.

 

Πάντως ναι, τώρα που'δα την Asrock αυτή, το quality μοιάζει κάπως subpar σε σχέση με την δική μου (που είναι full ATX). Μήπως να κοιτούσες για κάναν i5-13400F @BloodMage?

 

κατεβασα το τελευταιο bios της μητρικης. Εχει αρκετες επιλογες για cpu voltage, ακομα και για oc (lol) θα κανω πειραματα με τον 12100 να δω αν οντως παιζουν

 

Σαν build quality ειναι οτι πιο απλο υπηρχε εκει εξω οταν τη πηρα καθως προοριζοταν για αλλη χρηση οποτε δεν με ενοιζε. Εντομεταξυ και η ψυκτρα των vrm δεν εμπνέει καθολου εμπιστοσυνη, ενα μικρο κομματι αλουμίνιο ειναι 

 

Ο 13400 που λες ειναι η πιο λογικη επιλογη απλα χανει πολυ σε sigle core perf απο τον 13600κ. Επισης δεν ξερω ποσο νοημα εχει η μεταβαση απο 10700Κ σε 13400

Εντωμεταξύ παίζει και ο 13600Τ με 35W tdp αλλα δεν εχω δει καποιο review κατα ποσο πετσοκομμενος ειναι σε σχεση με τον K

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ σκεψη αποφασησα να παω σε ΑΜ5 συγκεκριμενα 7600Χ. Ο οποιος ειναι πολυ ικανος να σηκωσει την 3070, ειδικα σε 1440P που παιζω εγω

και δεν σκοπευω να αλλαξω συντομα καρτα οποτε κλειδωσα στον 7600Χ

συγκεκριμενα εχω επιλεξει το παρακατω σετακι, πειτε μου και εσεις τις γνωμες σας

 

*CPU - 7600Χ https://www.skroutz.gr/s/37822607/AMD-Ryzen-5-7600X-4-7GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM5-σε-Κουτί.html

*MOBO - Asus ROG Strix B650E-I Gaming https://www.skroutz.gr/s/39949962/Asus-ROG-Strix-B650E-I-Gaming-Wi-Fi-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM5-Socket.html

*RAM - Kingston Fury Beast RGB 32GB 6000Mhz CL32 https://www.skroutz.gr/s/38350552/Kingston-Fury-Beast-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6000-για-Desktop-KF560C36BBEAK2-32.html

 

 

Η μητρικά έπαιζε στα 314Ε και τις τελευταίες μερες ανέβηκε στα 340Ε. Θα περιμένω λίγο μπας και πεσει παλι μιας και δεν βιαζομαι καθολου 

 

Ωστοσο πρωτη φορα παω σε AMD μετα απο παρα πολλα χρονια (εποχη chipset 790FX μιλαμε για 15+ χρονια)

Ειμαι λιγο διστακτικός αλλά δεν πιστεύω πως θα με απογοητεύσει 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Πωπω φιλε ...300++ για ΙΤΧ  , και ελεγα πως τα 200 που εδωσα για την προηγουμενη γενια οτι ηταν πολλα . 

Αυτό πήγα να πω.. τόσα λεφτά για mobo.. και γενικά δεν μου αρέσει να είναι πιο ακριβο από το cpu..

Επίσης δεν θα πήγαινα σε 6/12 cpu σημερα..8/16 το λιγότερο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως η μητρικη "ποναει" αλλα ο λογος που λεω να κανω το μεγαλο βημα ειναι το future-proof. Πχ σε 5 χρονια θα μπορω να κουμπωσω ανετα πανω της εναν Χ800x3d (9800x3d πχ) και να ειμαι αρχοντας 

Οσον αφορα τους πυρηνες αυτη τη στιγμη εχω τον 10700κ ο οποιος ειναι 8/16 αλλα ποτε δεν εχω αξιοποιησει και τους 8 πυρηνες. η χρηση που κανω ειναι 80% gaming

Αν δω οτι δεν με καλυπτει ο 7600χ τον βαζω για πουλημα και κουμπωνω πανω τον 7800Χ3d και ειμαι μπομπα

Δεν ξερω.....αυτο ειναι το σκεπτικο μου

 

Αν πηγαινα σε ιντελ θα επαιρνα τον 13600κ και μια Ζ790. Θα εδινα τα 300+ στον CPU και τα 200+ στην MOBO. Σε ΑΜ5 θα δωσω 300+ στην MOBO και 200+ σε CPU

Στο συνολο τα ιδια βγαινουν. Με την διαφορα οτι ο 13600κ ειναι καλυτερος απο 7600Χ αλλα δεν εχει μελλον σε αντιθεση με την ΑΜ5 πλατφόρμα

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε το θέμα? να το κάνουμε "Αναβάθμιση σε ΑΜ5" 

 

σήμερα θα στείλω την παραγγελία

1) MOBO - Asus ROG Strix B650E-I Gaming https://www.skroutz.gr/s/39949962/Asus-ROG-Strix-B650E-I-Gaming-Wi-Fi-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM5-Socket.html

2) CPU - 7600Χ https://www.skroutz.gr/s/37822607/AMD-Ryzen-5-7600X-4-7GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM5-σε-Κουτί.html

3) RAM - Kingston Fury Beast RGB 32GB 6000Mhz CL32 https://www.skroutz.gr/s/38350552/Kingston-Fury-Beast-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6000-για-Desktop-KF560C36BBEAK2-32.html

 

με τις ραμ πιστεύετε θα είμαι οκ? απ' ότι έψαξα έχουν EXPO. Επίσης τσέκαρα και στο site της asus και είναι στην λίστα των μνημών που υποστηρίζει η μητρική μου

αν έχετε να μου προτείνετε καλύτερες σε αυτή την τιμή, μου λέτε (βασικό να έχουν και RGB xD)

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε το θέμα? να το κάνουμε "Αναβάθμιση σε ΑΜ5" 

 

σήμερα θα στείλω την παραγγελία

1) MOBO - Asus ROG Strix B650E-I Gaming https://www.skroutz.gr/s/39949962/Asus-ROG-Strix-B650E-I-Gaming-Wi-Fi-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM5-Socket.html

2) CPU - 7600Χ https://www.skroutz.gr/s/37822607/AMD-Ryzen-5-7600X-4-7GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM5-σε-Κουτί.html

3) RAM - Kingston Fury Beast RGB 32GB 6000Mhz CL32 https://www.skroutz.gr/s/38350552/Kingston-Fury-Beast-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6000-για-Desktop-KF560C36BBEAK2-32.html

 

με τις ραμ πιστεύετε θα είμαι οκ? απ' ότι έψαξα έχουν EXPO. Επίσης τσέκαρα και στο site της asus και είναι στην λίστα των μνημών που υποστηρίζει η μητρική μου

αν έχετε να μου προτείνετε καλύτερες σε αυτή την τιμή, μου λέτε (βασικό να έχουν και RGB xD)

Το συνδύασα γιατί υπάρχει συζήτηση και για 13th gen :p 

Από ότι βλέπω ακόμη οι RAM δυσκολεύονται να παίξουν σωστά στα αναγραφόμενα MHz. Είναι ΒΕΤ, ακόμη κι αν είναι στο QVL της ΜΟΒΟ. 

Επίσης, αν δεις 45 retrains στην μνήμη και μετά ποστ, μην ανησυχείς, συνηθίζεται :bleh: 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε το θέμα? να το κάνουμε "Αναβάθμιση σε ΑΜ5" 

 

σήμερα θα στείλω την παραγγελία

1) MOBO - Asus ROG Strix B650E-I Gaming https://www.skroutz.gr/s/39949962/Asus-ROG-Strix-B650E-I-Gaming-Wi-Fi-Motherboard-Mini-ITX-με-AMD-AM5-Socket.html

2) CPU - 7600Χ https://www.skroutz.gr/s/37822607/AMD-Ryzen-5-7600X-4-7GHz-Επεξεργαστής-6-Πυρήνων-για-Socket-AM5-σε-Κουτί.html

3) RAM - Kingston Fury Beast RGB 32GB 6000Mhz CL32 https://www.skroutz.gr/s/38350552/Kingston-Fury-Beast-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6000-για-Desktop-KF560C36BBEAK2-32.html

 

με τις ραμ πιστεύετε θα είμαι οκ? απ' ότι έψαξα έχουν EXPO. Επίσης τσέκαρα και στο site της asus και είναι στην λίστα των μνημών που υποστηρίζει η μητρική μου

αν έχετε να μου προτείνετε καλύτερες σε αυτή την τιμή, μου λέτε (βασικό να έχουν και RGB xD)

Cpu: ναι, καθώς βλέπω ότι ο απλός 7600 κοστίζει 3 ευρώ παραπάνω (κουφό). Αν ήταν φθηνότερος, θα σου πρότεινα να πας στον 7600.

Ram: ναι, κοίταξε κι αυτές εδώ, όμως:

WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Αν θυμάμαι καλά, είχα αποφασίσει να πάρω τις πρώτες+τον 7700. Έχει κάνει review το κιτάκι το kitguru (ψάξε το στο youtube).

Και πάμε στον ένοχο της υπόθεσης, τη μητρική. Όχι από εμένα. Η τιμή της είναι εξωφρενική. Ναι, μπορείς να κουμπώσεις έναν x 3d/whatever αργότερα, ναι, να πληρώσουμε κάτι παραπάνω για την υποστήριξη, αλλά εδώ μας πιάνουν τον πισινό άγαρμπα.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το συνδύασα γιατί υπάρχει συζήτηση και για 13th gen :p 

Από ότι βλέπω ακόμη οι RAM δυσκολεύονται να παίξουν σωστά στα αναγραφόμενα MHz. Είναι ΒΕΤ, ακόμη κι αν είναι στο QVL της ΜΟΒΟ. 

Επίσης, αν δεις 45 retrains στην μνήμη και μετά ποστ, μην ανησυχείς, συνηθίζεται :bleh: 

Ωραιοςςς!

Αυτο με τα 45 retrains φανταζομαι μονο στο πρωτο post ετσι? 😅

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωω τώρα είδα την τιμή της μητρικής. 

 

 

1 λεπτό πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Ωραιοςςς!

Αυτο με τα 45 retrains φανταζομαι μονο στο πρωτο post ετσι? 😅

Φαντάζομαι πως ναι. Αν δεις περίεργη συμπεριφορά ξεκινάς με την base speed και ανεβαίνεις σιγά σιγά μέχρι να "χτυπήσει". Αυτά από όσα διαβάζω/παρακολουθώ, γιατί έμεινα στο σιγουράκι , τις μνήμες που'χα από αιώνες πριν δλδ (DDR4) και προσωπική εμπειρία, δεν έχω! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Cpu: ναι, καθώς βλέπω ότι ο απλός 7600 κοστίζει 3 ευρώ παραπάνω (κουφό). Αν ήταν φθηνότερος, θα σου πρότεινα να πας στον 7600.

Ram: ναι, κοίταξε κι αυτές εδώ, όμως:

WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Αν θυμάμαι καλά, είχα αποφασίσει να πάρω τις πρώτες+τον 7700. Έχει κάνει review το κιτάκι το kitguru (ψάξε το στο youtube).

Και πάμε στον ένοχο της υπόθεσης, τη μητρική. Όχι από εμένα. Η τιμή της είναι εξωφρενική. Ναι, μπορείς να κουμπώσεις έναν x 3d/whatever αργότερα, ναι, να πληρώσουμε κάτι παραπάνω για την υποστήριξη, αλλά εδώ μας πιάνουν τον πισινό άγαρμπα.

Δυστιχως δεν εχουν rgb (βασικο 😛 ) Αλλα βλεπω πως ειναι ιδια τα χαρακτηριστικά τους με αυτες που προσθεσα εγω. εκτος και αν μου διαφευγει κατι

 

οσονα αφορα την mobo και γω δυσκολευομαι να το χωνεψω αλλα βλεπεις δεν υπαρχουν πολλες επιλογες. μονο η asrock που ειναι 20-30ε κατω. Αλλα επειδη ειμαι asus fanboy λεω να παω στην strix. Επισης θα κοπει τιμολογιο οποτε κατι θα γλυτωσω. αλλιως δεν ξερω αν θα εκανα το βημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα θα σου πω . Τείνω να γίνω asus hater με αυτά τα πράγματα που κάνει στις "φθηνότερες" μητρικές της. Ένα power delivery ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ out of the box σε αυτή της υπογραφής, είδα κι έπαθα για να έχω ΚΑΙ ΠΑΛΙ πολύ υψηλά ρεύματα, αχρείαστα (και δεν μπορώ πιο κάτω). Μου'τυχε και potato cpu αλλά και πάλι, ASrock εγγύηση για μένα , είχα 10 χρόνια και για κάποιον ανεξήγητο λόγο, είπα να πάω σε Asus. Πάρτα λακαμά :hehe: 

 

Αδιανόητα ακριβές οι small form factor  :( 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πωωωωωωωω τώρα είδα την τιμή της μητρικής. 

 

 

Φαντάζομαι πως ναι. Αν δεις περίεργη συμπεριφορά ξεκινάς με την base speed και ανεβαίνεις σιγά σιγά μέχρι να "χτυπήσει". Αυτά από όσα διαβάζω/παρακολουθώ, γιατί έμεινα στο σιγουράκι , τις μνήμες που'χα από αιώνες πριν δλδ (DDR4) και προσωπική εμπειρία, δεν έχω! 

τις τελευταιες μερες εχω δει παρα πολλα βιντεακια οσον αφορα PBO + CO κλπ κλπ. Δεν εχω πιασει ποτε ryzen στα χερια μου οντας ιντελακιας πολλα χρονια. Και βλεπω πως πολλες ραμ ενω ειναι κανονικα στο qvl expo κλπ δεν παιζουν στα μαμα ρολογια. Ο αλλος εδειχνε απο 6400 που ηταν η μαμα συχνοτητα τις κατεβασε στα 5600 αλλα ελεγε οτι φταιει ο controller και οχι οι ram. Και σκεφτομαι στην πρωτη φουρνια μηπως εβαλε μαπα κοντρολερ η amd 

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος BloodMage έγραψε:

τις τελευταιες μερες εχω δει παρα πολλα βιντεακια οσον αφορα PBO + CO κλπ κλπ. Δεν εχω πιασει ποτε ryzen στα χερια μου οντας ιντελακιας πολλα χρονια. Και βλεπω πως πολλες ραμ ενω ειναι κανονικα στο qvl expo κλπ δεν παιζουν στα μαμα ρολογια. Ο αλλος εδειχνε απο 6400 που ηταν η μαμα συχνοτητα τις κατεβασε στα 5600 αλλα ελεγε οτι φταιει ο controller και οχι οι ram. Και σκεφτομαι στην πρωτη φουρνια μηπως εβαλε μαπα κοντρολερ η amd 

Ναι, αυτό είναι και το πιο πιθανό. Μπορεί να σου κάτσει κάνα golden sample όμως, δεν ξέρεις :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.