Jump to content



13600k pair with B660 or AM5 upgrade


Recommended Posts

Οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα εχουν ως εξης

Οι μνημες παιξανε κομπλε με EXPO 6000Mhz χωρις κανενα προβλημα. Πρωτο boot κολλησε στο memory training για 1 λεπτο αλλα το περιμενα και δεν ψαχνομουν. για να πω την αληθεια περιμενα να κανει περισσοτερη ωρα.

Το "προβλημα" μου τωρα ειναι τα long boot times. Που αποτι διαβαζω ειναι φυσιολογικο για ΑΜ5 πλατφορμα. Για να δω boot screen θελω περιπου 30 δευτερολεπτα με το EXPO ενεργοποιημενο. Χωρις EXPO ειναι πιο γρηγορο

Εχω κανει bios update στην τελευταια εδοση και περιμενω και μια αλλη που ειναι σε beta ακομα μπας και το φτιαξουν. Δεν τολμαω να βαλω ακομα την beta

 

Οσον αφορά τον 7600Χ σε single core boostarei μεχρι 5.45. Και all core παει μεχρι 5.1. Το μονο που εχω κανει ειναι να ενεργοποιήσω το PBO και να δωσω -10 στο CO (ειχα δωσει -20 αλλα δεν ηταν stable)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2023 at 2:47 ΜΜ, το μέλος BloodMage έγραψε:

Οι εντυπωσεις μου μεχρι τωρα εχουν ως εξης

Οι μνημες παιξανε κομπλε με EXPO 6000Mhz χωρις κανενα προβλημα. Πρωτο boot κολλησε στο memory training για 1 λεπτο αλλα το περιμενα και δεν ψαχνομουν. για να πω την αληθεια περιμενα να κανει περισσοτερη ωρα.

Το "προβλημα" μου τωρα ειναι τα long boot times. Που αποτι διαβαζω ειναι φυσιολογικο για ΑΜ5 πλατφορμα. Για να δω boot screen θελω περιπου 30 δευτερολεπτα με το EXPO ενεργοποιημενο. Χωρις EXPO ειναι πιο γρηγορο

Εχω κανει bios update στην τελευταια εδοση και περιμενω και μια αλλη που ειναι σε beta ακομα μπας και το φτιαξουν. Δεν τολμαω να βαλω ακομα την beta

 

Οσον αφορά τον 7600Χ σε single core boostarei μεχρι 5.45. Και all core παει μεχρι 5.1. Το μονο που εχω κανει ειναι να ενεργοποιήσω το PBO και να δωσω -10 στο CO (ειχα δωσει -20 αλλα δεν ηταν stable)

Ακριβως ιδια εμπειρια και εγω εχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ακριβως ιδια εμπειρια και εγω εχω.

σε κανει να εχεις λιγο mixed feelings.........για την επιλογη που εκανες, αντι για ιντελ

 

 

Επισης κατι αλλο που ανακαλυψα. Οταν εστησα το συστημα αποφασησα να κανω clean install windows και εβαλα πρωτη φορα 11 αρια

Εβαλα ολους του drivers, απο chipset κλπ κλπ. Ωστοσο παρατηρησα οτι ο ssd μου (βλεπε υπογραφη) ειναι πιο αργος αποτι στο προηγουμενο συστημα μου. Και λεω ας τσεκαρω στο device manager να δω τι drivers φοραει ο sata/ahci controller, και βλεπω ειναι της microsoft. Οκ λεω λογικο να ειναι πιο αργο, κατσε να φορτώσω της AMD. Εντομεταξυ εβρισκα μονο RAID drivers απο την AMD. Μετα απο πολυ ψαξιμο και καραφλιασμα μαζι βλεω πως η AMD συστηνει να χρησιμοποιεις τους Drivers της μικρομαλακης!!!! Προερχομενος απο intel εδω και πολλα χρονια μπορω να πω πως αυτο με εστειλε 

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που ειδα ειναι το θεμα με το αργο boot. Το ενα pc ειναι με XMP το αλλο με EXPO. Το ιδιο αργουν να πω την αληθεια. Τους δισκους ουτε με ενδιαφερει πως αποδιδουν 100% αρκει να ειναι γρηγορο το συστημα σε γενικες γραμμες. Τα μονα θεματα που ειχα μεχρι τωρα ηταν με usb drivers που με της microsoft καποιες φορες δεν μου εβλεπε καν την καρτα ηχου και ειχε θαυμαστικο σε usb device. Περασα το driver booster και εκανε update στης asmedia το driver και ηρθε στα ισια του. Κατι αντιστοιχο εφαγα και στο 2ο pc που εχανε την capture card.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.