Jump to content



13600k pair with B660 or AM5 upgrade


Recommended Posts

5 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ένα πράγμα θα σου πω . Τείνω να γίνω asus hater με αυτά τα πράγματα που κάνει στις "φθηνότερες" μητρικές της. Ένα power delivery ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ out of the box σε αυτή της υπογραφής, είδα κι έπαθα για να έχω ΚΑΙ ΠΑΛΙ πολύ υψηλά ρεύματα, αχρείαστα (και δεν μπορώ πιο κάτω). Μου'τυχε και potato cpu αλλά και πάλι, ASrock εγγύηση για μένα , είχα 10 χρόνια και για κάποιον ανεξήγητο λόγο, είπα να πάω σε Asus. Πάρτα λακαμά :hehe: 

 

Αδιανόητα ακριβές οι small form factor  :( 

 

κοιτα με asus δεν ειχα ποτε θεμα, ειδικα στο power delivery. Αλλα μια λεπτομερεια, παντα επαιρνα strix, rog κλπ. Και παλι ομως δεν δικαιολογειται γιατι η TUF υποτιθεται οτι ειναι ενα σκαλι κατω απο strix (δεν ειναι prime ξερω γω) και δεν θα επρεπε να εχει τετοια προβληματα, δεν ειναι και φθηνες

 

για τις itx αστο, ειναι δραμα. Εντομεταξυ εψαχνα και microATX (μιας και χωραει στο κουτι μου και ειναι λιγο πιο φθηνές συνήθως) αλλα δεν υπαρχει ουτε μια Β650Ε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μόλις εφυγε η παραγγελία. αναμονή τώρα κανα μηνα 😓

Έχει τπτ που λέει 10-30 μέρες;

Αν ναι, δεν θα επιχειρούσα, εκτός κι αν ξέρεις το κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχει τπτ που λέει 10-30 μέρες;

Αν ναι, δεν θα επιχειρούσα, εκτός κι αν ξέρεις το κατάστημα 

14 εργάσιμες λένε οι ram+cpu

10 εργάσιμες η Mobo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αδιανόητα ακριβές οι small form factor  :( 

Περισσότερα pcb layers, μικρότερος χώρος, niche κοινό. Πάντα ήταν πιο ακριβές κι έπρεπε να πληρώσεις το itx premium, αλλά τώρα παράγινε το κακό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ε ρε κολλημα με τα ΙΤΧ. Τι διαολο μαζι σας τα παιρνετε?

Στο μεταξύ, βλέποντάς τα πάνω σε γραφεία κλπ, το real estate που κερδίζεις είναι αστείο, αν έχεις ένα γραφείο 1.5μ ας πούμε.. Εδώ σε 1.20μ και πολύ πιο στενό σε βάθος, και είναι άνετα η γυναίκα, με ΑΤΧ κουτάκι πάνω στο γραφείο.  Δηλαδή κερδίζεις στο μήκος μερικά εκατοστά με το ΙΤΧ (δεν νομίζω πως νοιάζει κάποιον το βάθος - εκτός κι αν βάζει-βγάζει καλώδια συνεχώς και το ΑΤΧ τον ενοχλεί). Προσωπικά το'χω πει 500 φορές, δικαιολογώ ΙΤΧ ΜΟΝΟ σε περίπτωση που θέλουμε ένα καλό HTPC και παράλληλα να κάνουμε και gaming, στο σαλόνι μας. Τίποτα άλλο.

Άσε τα παιδιά να παιδεύονται βρε κι εσύ :hehe: (έρχεται ο deadlazarus τώρα να μας πει πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις πράγματα και ότι είναι ακριβότερα τα κουτάκια για την  φαντασία που έχουνε για να χωράς τα πάντα  :p )

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Ειναι ολα μια αυταπατη. Ακριβως σαν εμενα που αλλαζω parts στο pc και νομιζω οτι ειμαι καλυτερος παικτης χαχαχαχαχαχαχαχαχ

Γιαυτο πηρα 7600Χ. Οταν θα παιζω χαλια θα εχω κατι να κατηγορώ 🤣

6 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο μεταξύ, βλέποντάς τα πάνω σε γραφεία κλπ, το real estate που κερδίζεις είναι αστείο, αν έχεις ένα γραφείο 1.5μ ας πούμε.. Εδώ σε 1.20μ και πολύ πιο στενό σε βάθος, και είναι άνετα η γυναίκα, με ΑΤΧ κουτάκι πάνω στο γραφείο.  Δηλαδή κερδίζεις στο μήκος μερικά εκατοστά με το ΙΤΧ (δεν νομίζω πως νοιάζει κάποιον το βάθος - εκτός κι αν βάζει-βγάζει καλώδια συνεχώς και το ΑΤΧ τον ενοχλεί). Προσωπικά το'χω πει 500 φορές, δικαιολογώ ΙΤΧ ΜΟΝΟ σε περίπτωση που θέλουμε ένα καλό HTPC και παράλληλα να κάνουμε και gaming, στο σαλόνι μας. Τίποτα άλλο.

Άσε τα παιδιά να παιδεύονται βρε κι εσύ :hehe: (έρχεται ο deadlazarus τώρα να μας πει πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις πράγματα και ότι είναι ακριβότερα τα κουτάκια για την  φαντασία που έχουνε για να χωράς τα πάντα  :p )

 

Εμεις με την γυναικα μοιραζομαστε το ιδιο γραφειο σε ενα πολυ μικρο δοματιο. το γραφειο ειναι 220χ80 και δεν μπαινει πιο μεγαλο

Τα pc εχουν μπει σε ενα ραφι που εφτιαξα πανω απο το γραφειο. Γιατι πανω στο γραφειο δεν χωρανε για κανεναν λογο. οποτε το SFF ειναι μονοδρομος για μενα

Βεβαια και χωρο να ειχα παλι σε sff θα πηγαινα γιατι μου αρεσει να παιδεύομαι χαχαχαχα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Γιαυτο πηρα 7600Χ. Οταν θα παιζω χαλια θα εχω κατι να κατηγορώ 🤣

Εμεις με την γυναικα μοιραζομαστε το ιδιο γραφειο σε ενα πολυ μικρο δοματιο. το γραφειο ειναι 220χ80 και δεν μπαινει πιο μεγαλο

Τα pc εχουν μπει σε ενα ραφι που εφτιαξα πανω απο το γραφειο. Γιατι πανω στο γραφειο δεν χωρανε για κανεναν λογο. οποτε το SFF ειναι μονοδρομος για μενα

Βεβαια και χωρο να ειχα παλι σε sff θα πηγαινα γιατι μου αρεσει να παιδεύομαι χαχαχαχα 

Πειτε το απο την αρχη οτι ειστε ανωμαλοι να μην ασχολουμαστε και εμεις ρε παιδια ολα καλα. Δεν ειναι κατι... 😛

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Πειτε το απο την αρχη οτι ειστε ανωμαλοι να μην ασχολουμαστε και εμεις ρε παιδια ολα καλα. Δεν ειναι κατι... 😛

 

 

Οχι μονο εμεις, αλλα και οι γιατροι το λενε 🤣

Μεχρι που σκέφτηκα μην ειναι παρενέργεια του Covid αλλα το ειχα και απο πιο πριν οπότε δεν 😅

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα SFF.

Αν ειναι για χωρο στο γραφειο, παιρνεις vertical σαν το meshilicious. Αν θες φορητοτητα, για καποιο λογο, παιρνεις dan case/ghost s1/formd t1.

Τα χαβουζοΑΤΧ συστηματα δε προσφερουν κατι παραπανω στον μεσο χρηστη με τα παραπανω pcie/sata etc.

Το προβλημα ομως με τις θερμοκρασιες γενικα κ το μεγεθος των καλων gpu σημερα, εχουν σβησει το high end sff.

 

Γενικα ειναι ωραια φαση τα μικρα, αν μπορεις να συγκρατηθεις στις αγορες κ αναβαθμισεις.

Εγω πεφτω σαν ταρζαν, με μικρο βαθμο αντιστασης, ισως λογω ηλικιας και δε μπορω το αυστηρο ΙΤΧ σαντουιτς πλεον.

Εχω υπομονη κ βιτσιο να ψαξω τη τρυπα να χωρεσω ενα γαμοκαλωδιο αλλα δε μπορω να αντεξω τον περιορισμο στο hardware. Κ δεν ειμαι κ ακραιος power user.

Αλλα να μη χωραει 3,5 σλοτ 4080, η οποια δε καιει κ φωναζει, ε τοτε πεφτει ακυρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μια χαρα ειναι τα SFF.

Αν ειναι για χωρο στο γραφειο, παιρνεις vertical σαν το meshilicious. Αν θες φορητοτητα, για καποιο λογο, παιρνεις dan case/ghost s1/formd t1.

Τα χαβουζοΑΤΧ συστηματα δε προσφερουν κατι παραπανω στον μεσο χρηστη με τα παραπανω pcie/sata etc.

Το προβλημα ομως με τις θερμοκρασιες γενικα κ το μεγεθος των καλων gpu σημερα, εχουν σβησει το high end sff.

 

Γενικα ειναι ωραια φαση τα μικρα, αν μπορεις να συγκρατηθεις στις αγορες κ αναβαθμισεις.

Εγω πεφτω σαν ταρζαν, με μικρο βαθμο αντιστασης, ισως λογω ηλικιας και δε μπορω το αυστηρο ΙΤΧ σαντουιτς πλεον.

Εχω υπομονη κ βιτσιο να ψαξω τη τρυπα να χωρεσω ενα γαμοκαλωδιο αλλα δε μπορω να αντεξω τον περιορισμο στο hardware. Κ δεν ειμαι κ ακραιος power user.

Αλλα να μη χωραει 3,5 σλοτ 4080, η οποια δε καιει κ φωναζει, ε τοτε πεφτει ακυρο.

Αν ειναι να κανω 32 ωρες να αλλαξω κατι στο μηχανημα thanx but no thanx. Εγω ειδικα που τα πουλαω ολα με το κιλο και αλλαζω μηχανηματα καθε χρονο ακομα και full tower θα εβαζα για να εχω χωρο να δουλευω πιο γρηγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Αν ειναι να κανω 32 ωρες να αλλαξω κατι στο μηχανημα thanx but no thanx. Εγω ειδικα που τα πουλαω ολα με το κιλο και αλλαζω μηχανηματα καθε χρονο ακομα και full tower θα εβαζα για να εχω χωρο να δουλευω πιο γρηγορα.

(σε εσενα τι εχει πει ο γιατρος? 😛)

στην περίπτωση σου δεν λεει το sff σίγουρα 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος BloodMage έγραψε:

(σε εσενα τι εχει πει ο γιατρος? 😛)

στην περίπτωση σου δεν λεει το sff σίγουρα 

 

Ο γιατρος δεν θελει να με βλεπει για να μην παει για αυτοκτονια. Ολα καλα 😛

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.