Jump to content



FreeSync και Gsync


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους , εχω μια απορία ηθελα να παρω μια οθονη στης 27ιντσες (οχι κυρτή) και εχω παραγγείλει μια 3070 nvidia καρτα γραφικών  οι περισσοτερες οθονες εχουν την επιλογη FreeSync που ειναι για amd καρτες γραφικών.

Στην παρουσα φαση ομως σε κατι εως 350 ευρω δεν μπορω να βρω οθονη που να εχει και Gsync για να υποστηρίζει καρτα nvidia αν παρω με μονο FreeSync θα υποστηριζει την λειτουργεια η πρεπει να βρω μοντελο που να εχει και τα 2 γιατι αυτα εχουν πανω απο 500 ευρω.

 

Επισης γνωριζουμε ποτε θα βγουν μοντελα του 2023 ; προσανατολιζομε για sumsung - Dell αντε και στην χειροτερη LG, ξερει κανεις να μου πει;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το GSync το πραγματικο ειναι module που εχουν οι οθονες επανω τους και για αυτο ανεβαζει το κοστος . Οταν ειδαν οτι δεν τους βγαινει αυτη η βλακεια , η nvidia το εκανε να δουλευει με το freesync .

Αυτο που ψαχνεις ειναι να εχει freesync με gsync compatible technology , εχω την Legion Y27q-20 και το κανει με αυτον τον τροπο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είσαι λίγο άτυχος με το timing. Οι τιμές αρκετών οθονών έχουν πάρει λίγο την ανηφόρα. Ας πούμε πριν κάνα εξάμηνο η dell s2721dgfa κόστιζε κάτω από 400 ευρώ και ήταν no brainer. Τώρα, 500. Ομοίως με την LG 850. Αυτή τη στιγμή στα 350 θα βρεις κάποιες asus που είναι αρκετά αξιόλογες αλλά δεν έχουν gsync. Το οποίο βέβαια μην το θεωρείς ότι είναι δα και υπερβολικά απαραίτητο... Με 3070 και λίγο dlss μπορείς να έχεις εμπειρία απρόσκοπτη. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 12:00 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Το GSync το πραγματικο ειναι module που εχουν οι οθονες επανω τους και για αυτο ανεβαζει το κοστος . Οταν ειδαν οτι δεν τους βγαινει αυτη η βλακεια , η nvidia το εκανε να δουλευει με το freesync .

Αυτο που ψαχνεις ειναι να εχει freesync με gsync compatible technology , εχω την Legion Y27q-20 και το κανει με αυτον τον τροπο 

 

Οποτε πρεπει να εχει και τα 2 γιατι μονο με το freesync λογικα δεν θα παίζει....... ασε την πατησα πούλησα το 24ρι που ειχα να παρω κανα φραγκο και με διαφορα 1ας εβδομαδας με ενα φιλο που αγορασε μονιτορ αλλα ειχε amd καρτα  ξεκινησα να μην βρισκω ειχα παραγειλει μια οικονομικη και ξαφνικα το ενα καταστημα μετα το αλλο ακυρωνανε τις παραγελειες με δικαιολογια οτι δεν υπηρχαν κομματια απο τους προμηθευτες επειδη ανεβαινε η τιμη.

Τωρα οπου να ναι θα αρχησουν να βγαινουν κομματια του 2023 αλλα θα βγουν το ιδιο ακριβα με τα ειδη υπαρχοντα που εχουν μεινει απο παλιοτερα ετη οποτε για να πεσει η τιμη πρεπει να περιμενεις καλοκαιρι ........... τον ήπια κανονικα ........

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω μπηκα στην dell και ψαχνωντας στις οθονες με GSYNC compartible αλλα λεει οτι για να παίξει πρεπει απο 2Κ να κατεβάσεις την αναλυση σε  FHD 1920x1080 αρα ποιος ο λογος να παιζεις σε χαμηλότερη αναληση για να εχεις GSYNC ;;;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος dukepapas έγραψε:

παιδια να ρωτησω μπηκα στην dell και ψαχνωντας στις οθονες με GSYNC compartible αλλα λεει οτι για να παίξει πρεπει απο 2Κ να κατεβάσεις την αναλυση σε  FHD 1920x1080 αρα ποιος ο λογος να παιζεις σε χαμηλότερη αναληση για να εχεις GSYNC ;;;

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα που λες. Έχεις μπει σίγουρα στην Dell; Link;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος dukepapas έγραψε:

παιδια να ρωτησω μπηκα στην dell και ψαχνωντας στις οθονες με GSYNC compartible αλλα λεει οτι για να παίξει πρεπει απο 2Κ να κατεβάσεις την αναλυση σε  FHD 1920x1080 αρα ποιος ο λογος να παιζεις σε χαμηλότερη αναληση για να εχεις GSYNC ;;;

Σου ξαναλεω, μπορεις να μας δειξεις που το διαβασες αυτο? Ειναι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος dukepapas έγραψε:

1.jpg

2.jpg

Τι ειναι αυτο φιλε μου? Το λινκ δεν μπορεις να το βαλεις? Εδω δειχνει οτι εχεις κανει καποια επιλογη στο φιλτρο και στην αλλαζει λογο της επιλογης freesync gsync. Δεν λεει αυτο που λες.

Σε ποια χωρα στην σελιδα σου τα βγαζει αυτα για να σου πουμε ακριβως γιατι δεν εχεις καταλαβει καλα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.