Jump to content



Βοήθεια για σετάρισμα DMZ (από ρυθμίσεις router) στον υπολογιστή μου


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν, στις ρυθμίσεις DMZ έχω μια επιλογή που με μπερδεύει

 

Untitled1.thumb.jpg.b2c482d97ae7061e3c524b372f501059.jpg

 

Στην IP σετάρω την IP του υπολογιστή μου (στατική).

 

Στην επιλογή WAN connection, τι πρέπει να σετάρω? HSIa σίγουρα όχι, δεν έχω τέτοια σύνδεση. Να βάλω HSIv ή EthernetData?

 

Αν δεν λέω βλακείες, νομίζω ότι η επιλογή HSIv θα χρειαζόταν αν συνέδεα άλλο router πάνω στην WAN θύρα του δικού μου modem/router και ήθελα το "άλλο" router να αναλαμβάνει καθήκοντα routing, οπότε και στην IP θα ρύθμιζα την IP του "άλλου" router

 

Τώρα που απλά θέλω να σετάρω DMZ στον υπολογιστή που είναι καρφωμένος πάνω σε ένα από τα LAN ports του ενός και μοναδικού modem/router να επιλέξω EthernetData? Καλά τα λέω ή όχι?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4/24/2023 at 7:53 PM, gdp77 said:

Λοιπόν, στις ρυθμίσεις DMZ έχω μια επιλογή που με μπερδεύει

 

Untitled1.thumb.jpg.b2c482d97ae7061e3c524b372f501059.jpg

 

Στην IP σετάρω την IP του υπολογιστή μου (στατική).

 

Στην επιλογή WAN connection, τι πρέπει να σετάρω? HSIa σίγουρα όχι, δεν έχω τέτοια σύνδεση. Να βάλω HSIv ή EthernetData?

 

Αν δεν λέω βλακείες, νομίζω ότι η επιλογή HSIv θα χρειαζόταν αν συνέδεα άλλο router πάνω στην WAN θύρα του δικού μου modem/router και ήθελα το "άλλο" router να αναλαμβάνει καθήκοντα routing, οπότε και στην IP θα ρύθμιζα την IP του "άλλου" router

 

Τώρα που απλά θέλω να σετάρω DMZ στον υπολογιστή που είναι καρφωμένος πάνω σε ένα από τα LAN ports του ενός και μοναδικού modem/router να επιλέξω EthernetData? Καλά τα λέω ή όχι?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

hsla πρεπει να ειναι το adsl hslv το vdsl και το ethernet data ισως  wan. εναλλακτικα για να ξερεις γενικα κοιτας να δεις ποιο interface εχει παρει ip  και διαλεγεις αυτο.εξαιρουνται βεβαια τα voice interfaces που δεν μας νοιαζουν για dmZ

Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2023 at 12:38 AM, slalom said:

Μαλλον το data, δε φαινεται στο router μου

σε καθε router μπορει να υπαρχουν πολλα interfaces για adsl,vdsl,vdsl lite,voip κτλ.εσυ πρεπει να βαλεις αυτο που σου δινει internet που συνηθως ειναι αυτο που εχει παρει Ip.

Link to comment
Share on other sites

HSIv ειναι το gateway του Internet. 

Αν πας Internet--> Status --> DSL --> DSL Connection Status, θα δεις οτι ειναι connected 1 η 2 προφιλ (αναλογα αν εχεις VoIP). 
Το ενα ειναι το VoIPv (voip obviously)
Το αλλο HSIv ειναι το internet

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.