Jump to content



Πρόγραμμα για επεξεργασία βίντεο


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για δωρεάν πρόγραμμα δημιουργίας/επεξεργασίας βίντεο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Έχω δει κάποια που χρησιμοποιούν και προτείνουν χρήστες του youtube, αλλά φαίνονται σύνθετα και είναι με πληρωμή. Για την ώρα θέλω κάτι (σχετικά) απλό, λειτουργικό και δωρεάν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα χρησιμοποιώ πειραματικά το OBS, αλλά παράγει μεγάλου όγκου αρχεία και χρειάζεται να μπορώ να τα συμπιέζω σε μικρότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 7/19/2023 at 5:30 PM, ΣτοΠαραΠεντε said:

Ενδιαφέρομαι για δωρεάν πρόγραμμα δημιουργίας/επεξεργασίας βίντεο για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Έχω δει κάποια που χρησιμοποιούν και προτείνουν χρήστες του youtube, αλλά φαίνονται σύνθετα και είναι με πληρωμή. Για την ώρα θέλω κάτι (σχετικά) απλό, λειτουργικό και δωρεάν.

 

On 7/19/2023 at 5:59 PM, ΣτοΠαραΠεντε said:

Για την ώρα χρησιμοποιώ πειραματικά το OBS, αλλά παράγει μεγάλου όγκου αρχεία και χρειάζεται να μπορώ να τα συμπιέζω σε μικρότερα.

 

 

για Windows, Linux αλλά και Mac προσωπικα και ολοι μου οι φιλοι χρησιμοποιούν ενα πρόγραμμα που είναι η πηγή ακόμα και του OBS που έγραψες

 

το FFmpeg

 

που αν το γράψεις ffmpeg οι δημιουργοί του μπορουν να σου κάνουν και μηνυση (πλάκα κάνω φυσικά🤣).  Το ffmpeg κάνει τα παντα στην κυριολεξία και για να σκεφτεις ποσο σημαντικό ειναι θα βαλω 4 players που ολοι λιγο πολυ τους εχουν χρησιμοποιησει, vlc, mpv , mplayer και foobar2000.

 

Δυστυχως ειναι command line αλλά αν εισαι στα Windows 7, 8 , 10, 11  που το τελευταιο ffmpeg δουλευει, μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα τεραστιο μενου batch script του ffmpeg που κάνει τα παντα μέσα απο την μπαρα του explorer κιολας, οπως βλεπεις στην ακόλουθη εικόνα

 

FFmpeg-Mega-Menu-from-GameLink.gr.webp

 

 

αυτος που εφτιαξε αυτο το τεραστιο σκριπτ εχει οδηγίες στο ιδιο αρθρο και πως να εγκαταστησεις το ffmpeg χειροκίνητα στα windows 

 

και σε ενα νεωτερο αρθρο πως να βαζεις watermark στα βιντεο σου αλλά και πως να προσθετεις νεα script δικα σου .

 

στη Q κατηγορία έχει ακομα και πως να προσθεσεις το yt-dlp που ειναι το παλιο yutube-dl και που μπορεις με αυτό να κατεβασεις τα βιντεο απο οποιαδηποτε πηγη μεσα σπο τον explorer! επειδη ειναι windows bat αρχειο στην κυριολεξία καταναλώνει 0% cpu και ελαχιστη μνημη με αποτελεσμα να εχω γεμισει την μπαρα με vidmenu command prompts αφου κατεβαζει βιντεο απο παντου ακομα και αυτα που ενσωματωνονται στα blogspot, instragram, twitter, facebook 😀

 

στην αρχή του αρθρου εξηγει κιολας πως ενα βιντεο 600 mb το εκανε 45 mb με το ffmpeg και με αυτο το μενου τoυ ffmpeg χρησιμοποιωντας μεγαλη τιμη crf στο μενου 4 που ειναι για αλλαγη ποιοτητας!

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
Link to comment
Share on other sites

παλι με πεταξε πριν προλαβω να κανω edit ... 😒

 

όποιος χαθεί με τον οδηγό στην 1η σελιδα τους μετα το gamelink που ειναι ενα προγραμμα για να γλυτωνουμε χωρο στους δισκους. εχουν βαλει προς τα κατω κομματι που παραπεμπει στα 2 αρθρα που χρειαζεσαι για να εγκαταστησεις το ffmpeg, to windows script menu για το ffmpeg αλλα και το yt-dlp με το οποιο κατεβαζουμε τα βιντεο τσαμπε φυσικα . ειναι το ελληνικο subdomain του gamelink.γρ οχι τα αλλα που ειναι ακαταλληλα 😊

 

EL.GAMELINK.GR

Με το GameLink μετακινείς τους φακέλους των παχνιδιών σου και των Προγραμμάτων σου σε άλλους δίσκους χωρίς να τα...

 

 

υ.γ. μηπως να μεγαλωσετε λιγο τον χρονο που μπορουμε να κανουμε edit, please ?

Έγινε επεξεργασία από SWBiiLive
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.